208 GTi, efsanenin yeniden doğuşu

Kategori : Bülten/Otomotiv

Kompakt boyutları, tutumluluğu, donanımı ve tasarımıyla sınıfında devrim yapan Peugeot 208’in direksiyonuna geçen sürücü yepyeni bir sürüş zevki ile tanışıyor.

2012 yılında yapılan lansmanından itibaren 300 bin adet üretim rakamına ulaşan ve Şubat ayında 25 bin 600 adet sipariş ile rekor bir seviye elde eden Peugeot 208 aynı zamanda sportif B segmentine de hızlı bir giriş yapıyor… 208 GTi bu sportif segmente konfor, çok yönlü kullanım ve iç mekan genişliği gibi nitelikler getiriyor. Bu seçkin model, bir spor otomobilin güçlü ifadesini dışa vuruyor.

Tam 1 yılda 10 bin adet satış rakamı hedeflenen Peugeot 208 GTi, Türkiye pazarına Haziran ayı başında 57.900 TL’den başlayan fiyatlar ile sunulacak.

Peugeot, otomobil sporları tarihine modelleriyle, yarışlardaki başarılarıyla ve büyük spor destanlarıyla damgasını vurdu. Bu genler, GTi efsanesinin çağdaş bir yorumu olan eğlenceli ve şık bir spor model yaratmayı sağladı.

« 208 sportif bir otomobil geliştirmek için mükemmel bir temel. Direksiyon hassasiyeti, süspansiyon ve yürüyen aksamın sertliği üzerinde özellikle çalıştık. 208 GTi performans, güvenlik ve keyif kıstasları arasında başarılı bir sentez oluşturdu.» Marie Beaumont, 208 GTi Dinamik Sentez Müdürü

208 GTi, heyecan veren eğlenceli şasisi sayesinde, keskin bir sürüş keyfi ile sürücüsünü mutlu ediyor. Yaylar, amortisör sertlik ayarı, viraj demiri, sertleştirilmiş ön beşik, arka kirişten ve jantlardan oluşan tüm yürüyen aksam motorla uyum içinde çalışması için özel olarak tasarlandı.

Atak ve tepkisel 208 Gti, mükemmel denge ile bir virajdan diğerine geçiyor. Daha fazla sertlik için özellikle ayarlanmış olan ön süspansiyon sistemi, yola ilişkin bilgileri sürücüye mükemmel bir şekilde aktarıyor. . Arka süspansiyon ayarı da daha fazla güvenlik ve daha fazla kullanım zevki vermek için ayarlandı.

205/45 ebat lastiklerle donatılan Storm boyalı, mat cilalı parıltılı 17″ Carbone jantlar önde 302 mm’lik ve arkada 249 mm’lik hava kanalcıklı diskleri barındırıyorlar. Dinamik hava girişleriyle soğutulan diskler güçlü bir frenleme sağlıyorlar.

1.6 THP 200hp benzinli motor, üzerinde yeniden çalışılan bir egzoz sistemi ile sesini duyuruyor. Kontak açıldığı andan itibaren, bütün devirlerde, kulakları mest eden karakteristik bir ses yayıyor! Kısaltılmış 6 ileri vitesli mekanik şanzıman ile eşleşen motor bu şasinin tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor. Maksimum 275 Nm torku ve maksimum 147 kW (200hp) gücü ile, 208 GTi birinci sınıf ivmelenmeler ve ara hızlanmalar sunuyor. 0-100 km/s hızlanma 7 saniyenin altında gerçekleşiyor, 0-1000 m ise 27 saniyede ulaşılıyor. Ara hızlanmalar da aynı düzeydeler, 208 GTi 80 km/s’den 120 km/s hıza 5. viteste 7 saniyenin altında çıkabiliyor.

Bu performanslar aracın ağırlığında sağlanan kazançlardan olumlu etkilendi. Ağırlığı 1160 kg’a indirilerek hafifleyen 208 GTi kilometrede sadece 139 g CO2 yayarak gerçek bir çevre dostu olduğunu kanıtlıyor.
Eğlenceli, yüksek performanslı ve güvenli, büyüleyici sesli, aynı zamanda mükemmel bir hatchback olan 208 GTi sürücüsüne gündelik yaşamında büyük bir kullanım keyfi sunuyor. İstenildiğinde devre dışı bırakılabilen ESP de sürücüye göz kulak oluyor.

« 208 GTi ile hedefimiz sürücüye sportif sürüş keyfi vermekti: Güç, tepkisellik, motor sesi… 205 GTi esin kaynağımız oldu. 208 GTi ise onun modern bir yorumu. »
Gaëtan Demoulin, Peugeot Müşteri Sentez Sorumlusu

Zor beğenen ve aktif bir müşteri kitlesine hitap eden 208 GTi tasarım, malzeme ve renkler konusunda sofistike bir çalışmadan yararlanıyor. Dinamizmi öncelikle, karakteristik duruşu, özgün ve ilk bakışta tanınabilen dış kimliği ile ifadesini buluyor. İlk temasta, gözler önce aracın sportif ve seçkin güçlü kimliğini ortaya koyan tasarımından etkileniyor.

« 208 GTi ile, Peugeot bir ikonu yeniden yaratıyor. »
Laurent Blanchet, Peugeot Ürün gamı direktörü

Önde 10 mm ve arkada 20mm genişletilen tekerlek izlerine dayanan üç kapılı karoser, tekerleklere en yakın şekilde tasarlanan üstyapı bileşenleri ile tanımlanıyor. Gövde eşikleri ile genişletilmiş çamurluklar otomobilin potansiyelini görsel olarak ifade ediyorlar.

Özellikle büyüleyici, gündüz ve gece dikkatleri çeken ön yüzün ışıklı imzası yeni nesil halojen farlarla daha da seçkinleştiriliyor. Dikdörtgen bir yapıya sahip olan bu özenle tasarlanmış farlarda, sinyal lambalarında ve gündüz aydınlatma sisteminde LED teknolojisi kullanılıyor. Bu sofistike far yapısı 208 GTi’nin bakışlarına güç katıyor.

Bu farlar özel 208 radyatör ızgarasını çerçeveliyorlar. Genişletilmiş krom çıta, farları ön plana çıkarırken, seride ilk kez kullanılan örgülü kaplama dinamizme katkıda bulunuyor. 208 GTi üzerinde, parlak siyah ızgara, spor damalı bayrağı ve parlak krom kaplamaları ile dikkat çekiyor. Sonuç olarak, ön kısım teknolojik ve sevimli, doğal ve sofistike bir görünüşe bürünüyor.

Karoserinin tamamı kesinlikle sportif! Parlak siyah arka tampon altından geçen egzoz, trapez şeklinde çift çıkışla sonlanıyor; bu modelin eşsizliğini vurgulayan yenilikçi bir tasarım. Rüzgâr yönünde ilerleyen dinamik kromajlı cam çıtaları ünlü 205 GTi’ye gönderme yapan bir imza şeklinde sonlanıyor. C sütunu trimi de kırmızı alt çizgili parlak krom renkli GTi logosunu gururla taşıyor.

Seçilen karoseri rengi hangisi olursa olsun, detaylardaki kırmızı renkler otomobili karakterize ediyor: Fren kaliperleri, panjur alt çıtası, arka kanat ve panjurdaki Peugeot yazısı. Ayrıca parlak siyah ızgaranın içinde kromajlı kaplamalarla birlikte dama şeklinde bir 3D motifi bulunuyor.

Sis farlarının çerçeveleri, panjur üst çıtası ve dikiz aynalarındaki parlak krom dokunuşlarla aracın bütünü ince bir şekilde ön plana çıkarılıyor.

Otomobilin kapısı açıldığında dışarıdaki detayların iç mekana da yansıdığı görülüyor. Eşikten itibaren, kabartma harfli Peugeot yazısı ile iç mekân tamamen sportif bir görüntü sunuyor. Kabinde kırmızı, siyah ve saten krom renklerin birleşimiyle canlılık veren bir harmoni oluşuyor. Kırmızı GTi dikişlerin kat ettiği iç mekân en ufak ayrıntısına kadar güçlü karakterini ortaya koyuyor. Bütün duyular keşif keyfine katılıyorlar. Hayranlıkla seyrediyorsunuz, kokluyorsunuz, malzemelere, giydirmelere, donanımlara dokunuyorsunuz.

Tamamen sportif koltuk, Nappa deri ve kırmızı bir çizgi ile canlandırılan Caro örgü kumaşı birleştiriyor. Kırmızı dikişli siyah PVC poliüretan kaplamalı torpido paneli ile kapı giydirmelerinde kırmızıdan siyaha degrade bir dekor ile dikkat çekiyor. Otomobilin performansı ile ilgili bilgileri ‘göz hizası’nda bulunan gösterge panelinde veriliyor.
Kırmızı LED aydınlatmalı krom çerçeveli göstergelerin ortasında teknolojik renkli bir ekran bulunuyor. Parlak siyah damalı motif çizimli alüminyum fon üzerinde beyaz ibreler sadece kırmızı “redline” bölüme hızla çıkmayı bekliyorlar.
Koltuğa iyice yerleştikten ve kırmızı kenar şeritli emniyet kemeri takıldıktan sonra, ideal sürüş pozisyonu kolayca bulunuyor. Kırmızı dikişli özel paspasa dayanan topuklarla birlikte ayaklar pedalları ve alüminyum ayak dayanağını doğal olarak buluyor. Sezgisel olarak, eller kırmızı dikişli ve delikli siyah deri küçük direksiyon simidinin üzerine konuyor. Sürücü bakmadan sağ eliyle kırmızı kaplamalı alüminyum vites kolu topuzunu veya dikişli deri el freni kolunu kolayca buluyor.

Direksiyon üzerinde kırmızı deri işaret çizgisi tam karşıyı gösterip, başparmaklar direksiyon simidi üzerindeki yuvalara iyice oturmuş vaziyetteyken, GTi logosu sadece bir şeyi bekliyor… Kontak!

İç mekan sadece sportif değil; aynı zamanda ergonomik ve sürücünün hizmetinde. Ellerini doğal olarak küçük direksiyon simidi üzerine koymuş olan sürücü birçok bağlantıya sahip (AUX, USBgirişleri Bluetooth) 7” dokunmatik ekrana parmak uçlarıyla kumanda ediyor.

Evinden işine kadar sürekli olarak, favori müziğini mobil cihazından streaming modunda ve altı hoparlör sayesinde yüksek kaliteli olarak dinleyebiliyor.

208 GTi, motorundaki saf gücü yürüyen aksamındaki geliştirmelerle desteklerken, dizaynındaki sportif detaylarla kullanıcısına her an sportif hisler yaşatıyor. Kullanım kolaylığı ve benzersiz sürüş zevki sayesinde en kısa mesafelere bile 208 GTi ile gitmek isteyeceksiniz.

Son Haberleri :

Yukarı Git