Berke Bayındır Brands Hatch’te Şanssızdı

Kategori : Bülten/Pist

Scirocco R Cup’ın 17-20 Mayıs tarihlerinde koşulan üçüncü yarışında Volkswagen Türkiye adına yarışan Berke Bayındır mekanik sorunlar ile boğuştu. Brands Hatch’teki yarışta 9. olan Berke, şampiyonada 7. sıraya geriledi.

2012 Scirocco R-Cup Europe’un üçüncü yarışı 17-20 Mayıs tarihlerinde İngiltere’nin Brands Hatch pistinde yapıldı. Doğuş Otomotiv-Volkswagen Türkiye sponsorluğunda yarışan Berke Bayındır Volkswagen Scirocco R model aracı ile 26 pilot arasında 9. sırayı aldı. Cuma günü gerçekleştirilen antrenmanlar ile başlayan hafta sonunda Doğuş Otomotiv pilotu Berke Bayındır, ilk antrenman turlarında pistin arka düzlüğünde giderken sağ arka tekerleğinin kopması sonucu yol dışına çıktı. Pistin en yüksek hızına ulaşılan noktasında, sonradan imalat hatası olduğu anlaşılan sağ arka tekerleği bir anda kopup araçtan ayrılınca, üç tekerlek üzerinde kalan aracının hakimiyetini kaybeden Berke Bayındır yol dışına çıktı. Berke tecrübesi ile aracı bariyerlere çarpmadan durdurmayı başarsa da aracı yolun üzerinde üç tekerlek ile sürüklendiği için ağır hasar aldı. Antrenmanın bitmesi ile hemen aracı onarmaya başlayan Volkswagen Motorsport’un Alman mekanikerleri aracı Cumartesi sabahı yapılan sıralama turlarına yetiştirmeyi başardı. Fakat şanssızlık Berke’nin peşini yine bırakmadı.

Antrenman ile yarış arasında otomobilini test etme şansı olmadığı için ön sağ rot kolunda oluşan hasar gözden kaçmıştı ve Berke sıralama turlarında düz gitmeyen bir araç ile çıkmak zorunda kaldı. Bu koşullar altında Berke Bayındır hep başarılı sonuçlar elde ettiği Brands Hatch pistinde liderin 0.600 saniye arkasında kaldı ve yarışa 12. sıradan başlama hakkını elde etti. Antrenmanlarda aracının yoldan çıktığı sektöre kadar en iyi sektör zamanlarını elde eden Berke, sıralama turlarında ilk 2 içinde yer alabileceği bu yarışa mekanik sorunlar nededi ile gridin gerilerinden başlamak zorunda kaldı.

Geçişin çok zor olduğu Brands Hatch pistinde yarışa atak başlayan Berke Bayındır ilk turlarda dünyaca ünlü Formula 1 şampiyonu Damon Hill’i geçerek 11. sıraya yükseldi. Aracındaki sorunların tamamen giderilmesi ile temposunu bulan Berke yarışı önündeki pilotlar ile mücadele içinde sürdürdü ve 8. sıraya kadar yükseldi. Son turun start düzlüğünde Kasper Jensen’e geçilmekten kurtulamayan Berke Bayındır yarışı puan tablosunda 9. sırada bitirdi ve çok kötü geçen haftasonunu puan ile tamamlamayı başardı. Bu sonuçlar sonrası şampiyonada 7. sıraya gerileyen Berke Bayındır takvimde en başarılı olduğu pistten muhtemel bir podyum şansını kaçırarak ayrıldı. Yarışı İsveçli Ola Nielsson kazandı. Meşhur pilot Damon Hill ise yarışı son turlarda terk etti.

Yarış sonrasında büyük üzüntü yaşayan Berke Bayındır “Çok talihsiz bir haftasonu oldu. Takvimde en hızlı olduğum pistte mekanik sorunlar ile boğuşmak zorunda kaldım. İngiltere’ye podyum hedefi ile geldim ve antrenman turlarında yolda kalana kadar ilk iki sektörde en iyi zamanları elde ederek bunu başarabileceğimi gördüm. Fakat talihsiz bir mekanik problem bütün planları alt üst etti. Motorsporlarında böyle talihsizlikler her zaman yaşanabilinir fakat mekanikerlerin aracı tamir ederken gözden kaçırdıkları parça bana pahalıya mal oldu. Sıralama turlarında aracın hasarının giderilemediğini anladıktan sonra yapabileceğim pek birşey kalmadı. Yinede elimden geleni yaptım ve yarıştan puan ile döndüm. İngiltere’den 9.luk puanı ile dönmek planlarımda yoktu. Mutlaka podyuma çıkmam lazımdı bu yarışta fakat olmadı. Şanssızlık yakamı bir türlü bırakmadı. Geçişin en zor olduğu pistte arkalardan start almak beni çok zorladı. Yarışa dünyaca ünlü pilot Damon Hill’in hemen arkasında başlamak ve daha yarışın ilk turunda kendisini geçebilmek bana gurur verdi. Onun gibi başarılı pilotlar ile aynı ortamda olmak ve tecrübelerinden yararlanmak bizim için büyük şans.” dedi.

31 Mayıs- 2 Haziran tarihlerinde Avusturya’nın Spielberg Redbull-Ring pistinde yapılacak sezonun 4. yarışı, Volkswagen Türkiye Facebook sayfasından ve Mobility Channel’dan canlı olarak yayınlanacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git