Opel Motor Yelpazesi Genişliyor

Kategori : Bülten/Otomotiv

Bir yıl içinde 3 yeni teknoloji motor, Opel modellerinde yerini alacak. İlki olan, 1.6 lt Turbo benzinli, Astra GTC OPC ile geliyor.

Tamamen yeni 3 benzinli ve dizel motor, Opel motor yelpazesinde yerini alıyor. Yeni teknoloji motorların sunulmasında amaç sadece yakıt tasarrufu ve düşük emisyon değerlerinde değil, aynı zamanda anlık torkta iyileştirme ve gürültünün azaltılmasında da liderlik.

Bu yeni motor grubunun ilk üyesi 1598 cc, direk enjeksiyonlu ve start&stop özellikli 4 silindirli Turbo benzinlimotor. Yeni SIDI (spark ignition direct injection- kıvılcım ateşlemeli direk enjeksiyon) ecotec motorda akıcı ivmelenme, yüksek tork, düşük ses seviyesi ve yakıt tasarrufu en önemli özellikler olacak.

Bu motorda, tasarımcıların üzerinde önemle durduğu nokta olan tork değeri, litre başına 187.5 Nm’nin üzerine çıkıyor. Maksimum tork, 300 Nm’den fazla ve 1.700 d/d’dan itibaren ulaşılabilir oluyor. En yüksek tork değerine ise 4.700 d/d’da ulaşılıyor.Üstelik Selefi 1.6 turbo benzinli ile kıyaslandığında yakıt tüketimi ve karbondioksit emisyonu %13 azaltılmış durumda. Yeni 1.6 lt direk enjeksiyonlu motor, tork anlamında gerçek bir dev. Güç, oldukça akıcı ve sessiz şekilde hissediliyor.

SIDI teknolojili ilk Opel motor 155 hp’lik 2.2 ecotec direk enjeksiyonlu olarak Signum ve Vectra’da bulunuyordu. Bunu Zafira takip etti. 2007’de ise turbo beslemeli benzinli motoru direk enjeksiyonla sunan GT oldu. 2.0 lt’lik motor 264 hp güç üretiyordu. Bir yıl sonra, bu motor, Insignia’da 2 çeşidiyle yer aldı : 220 hp ve 250 hp. Şimdi de 280 hp tork ile Astra GTC OPC’de sunuluyor.

Tags:

Son Haberleri :

Yukarı Git