OSD: “Üretimdeki azalmaya rağmen otomotiv sanayii ihracat birincisi”

Kategori : Bülten/Otomotiv

Otomotiv Sanayii Derneği’nin raporuna göre, 2012’nin ilk yarısında otomotiv sanayiinde hem iç hem de dış pazarlar için yapılan üretim azaldı.

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından yılın ilk yarısına ilişkin hazırlanan “Üretim – İhracat – Pazar Raporu” verilerine göre; otomotiv sanayi üretimi, ihracat ve iç pazar açısından düşüş eğilimi gösterdi. 2012 yılı Ocak-Haziran dönemindeki toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 9, otomobil üretimi ise yüzde 16 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 565 bin ve otomobil üretimi ise 283 bin adede geriledi. İhracat açısından yılın ilk altı aylık döneminde bir önceki yıla göre toplam otomotiv sanayi ihracatı yüzde 6 oranında azalarak 393 bin adet, otomobil ihracatı ise yüzde 5 oranında azalarak 222 bin adet olarak gerçekleşti. 2012 yılı Ocak – Haziran döneminde toplam pazar ise; 2011 yılı aynı dönemine göre yüzde 19 oranında azalarak 360 bin adet oldu. Aynı dönemde otomobil pazarındaki düşüş ise yüzde 16 olarak hesaplanırken pazar 244 bin adede geriledi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen “Avrupa’daki sorunlar sebebiyle dış talepte yaşanan yavaşlamaya iç pazardaki talep kaybı da eklenince doğal olarak üretimimiz de azaldı. Dolayısı ile de yılın ilk yarısında otomotiv pazarı hem ihracat hem de üretim açısından ivme kaybetti. Üretimdeki bu azalmaya rağmen otomotiv sanayi ihracatı 2012 yılı Ocak-Haziran dönemi itibariyle, ülkemiz ihracat sıralamasında yine birinci sırada yer aldı. Otomotiv sanayimizin Türkiye ekonomisine olan bu olumlu katkısı tartışılmaz. Bundan sonrası için önemli olan yılın ikinci yarısında iç ve dış talebin canlanması ve daha fazla düşüş olmamasıdır” dedi.

İç ve dış pazarlardaki durgunluğa bağlı olarak üretim rakamlarının azalması ile ilgili de bilgi veren Önen “2011 yılı otomotiv sanayi açısından rekor talep ile karşılaştığımız bir yıl oldu. Bu dönemde 1 milyon 189 bin düzeyinde rekor bir üretim gerçekleşti. 2012 yılında ise Avrupa’da ve dünyada beklenen ekonomik koşulların devam etmesi ile birlikte 1 milyon 100 bin dolayında toplam üretimin gerçekleşmesini bekliyoruz. Pazarda, ihracatta ve üretimde yaşadığımız düşüşlere rağmen bu yıl gerçekleşecek üretimi de küçümsememek gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Son Haberleri :

Yukarı Git