Peugeot, gamda yükseliş ve uluslararası büyüme atağını sürdürüyor

Kategori : Bülten/Otomotiv

Peugeot, yeni mimarisiyle göze çarpan standında, tekrar atağa geçişinde kullanacağı en önemli kozlarını sergiliyor. Peugeot, ağırlıklı olarak yeni 208’e yer vererek gamda yükseliş ve otomobil keyfini garanti etme politikasını tekrar vurguluyor. Onyx konsepti aracılığıyla super otomobiller konusunda deneyimini bir kez daha kanıtlıyor; Peugeot 301 ve 2008 Concept ile uluslararası büyüme stratejisini hızlandırdığını teyit ediyor.

Peugeot, Paris Otomobil Fuarı’ndaki 3900 m2’lik standında 40 adet seri üretim ve konsept otomobil sergiliyor. Bunlar arasında tam 10 adet Yeni Peugeot 208 yer alıyor. Batı Avrupa’da yılın 2. çeyreğinde piyasaya sunulan bu model, Ağustos sonu itibariyle, daha uluslararası piyasalara sürülmeden önce bile, 103 000’den fazla müşteri kazanmış bulunuyor. Paris Otomobil Fuarı’nda örtüsü açılacak olan 208 Type R5, stantta Peugeot’nun sportif genlerini hatırlatıyor.

Cenevre Fuarı’nda konsept olarak tanıtılan 208 XY ve 208 GTi, Paris Otomobil Fuarı’nda, piyasaya sürülmelerinden altı ay önce, nihai tasarımlarıyla sergileniyorlar. Paris Otomobil Fuarı’nın ziyaretçileri, Peugeot standında yeni RCZ ile tanışabiliyorlar. RCZ R Concept, mat siyah ve bakır rengiyle Paris Otomobil Fuarı’nda ilk defa görücüye çıkıyor.

Peugeot’nun üç HYbrid4 modeli de, tam hibrit dizel çekiş zincirlerinde gerçekleştirilen teknolojik ve çevresel ilerleme sayesinde, gam yükselişi stratejisinin içinde yer alıyorlar.Son olarak Peugeot standında Marka’nın köklü süper otomobiller geleneği çerçevesinde, Onyx ziyaretçilere hayaller kurdurmaktan geri kalmıyor.

Peugeot son olarak Paris Otomobil Fuarı’nda basın mensuplarına özel olarak, uluslararası büyüme stratejisinin hızlandırılmasındaki en önemli iki kozunu tanıtıyor: Peugeot 301 ve 2008 Concept.

Dünya otomobil fuarlarının vazgeçilmez randevusu: Paris Otomobil Fuarı
Peugeot, Paris Otomobil Fuarı’ndaki 3900 m2’lik standında 40 adet seri üretim ve konsept otomobil sergileniyor. Bunlar arasında tam 10 adet Yeni Peugeot 208 yer alıyor. Peugeot’daki yeniden doğuşu gözler önüne seren bu otomobilin farklı yüzlerini ortaya koyan modellerin her birinde Peugeot’nun şehir otomobilleri kategorisinde sahip olduğu emsalsiz bilgi birikimi ve deneyim konsantre bir şekilde sunuluyor.

Batı Avrupa’da yılın 2. çeyreğinde piyasaya sunulan, Marka’nın efsanevi “seri 2”’sinin varisi niteliğindeki bu model, Ağustos sonu itibariyle, daha uluslararası piyasalara sürülmeden önce bile, 103 000’den fazla müşteri kazanmış bulunuyor. Bunların %90’ı, otomobilin orta ve üst gam versiyonlarını tercih etti.

Paris’te ilk kez görücüye çıkan 208 Intuitive ise sürücü konforunu en üst seviyeye taşıyor.
Park Assist işlevini ilk kez tüketicilerin kullanımına sunan 3 veya 5 kapılı özel 208 Intuitive serisi, teknolojiyi günlük hayatın hizmetine sunuyor. Aracın direksiyonuna geçtiğinizde, park etme manevrası adeta bir büyü haline geliyor.

Nitekim, sürücünün, dokunmatik ekran üzerinde, yolun sol veya sağında, iki aracın arasına park etmek için yapılacak manevrayı seçmesi yeterli. Ön, arka ve yan algılayıcılar tarafından uygun bir yer bulunur bulunmaz, Park Assist, otomobilin hareketlerini sağlayan sürücünün kontrolü altında, “direksiyona geçmeyi ” öneriyor.

Paris Otomobil Fuarı’nda Peugeot Connect Apps’ların 208 üzerinde tanıtılması ile Peugeot, ulaşım hizmetlerinde bir adım önde olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Peugeot Connect Apps’lar, kullanıcıya, daha önce eşi görülmemiş bir mobil iletişim deneyimi sunuyor. Söz konusu 10 adet uygulama, akaryakıt istasyonlarındaki yakıt fiyatlarını, park yerlerinde boş olan yerleri vs. bildirerek, otomobil kullanıcısının günlük hayatını kolaylaştırıyor.

Paris Otomobil Fuarı’nda örtüsü açılacak olan 208 Type R5, stantta Peugeot’nun sportif genlerini hatırlatacak. Peugeot Sport, 208 R2’den sonra, 208 Type R5 ile 208’in sportif versiyonları alanında yeni bir dönem başlatıyor.

Kazandığı ödüllerle olsun, teknik ve sportif performanslarıyla olsun, S2000 kategorisinin tartışmasız referansı niteliğinde olan 207 Super 2000’nin halefi olan 208 Type R5, Peugeot Sport’un bütün uzmanlığından yararlanacak. İlk sınavını yarışlarda verecek ve 2013’ün ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek. Sonra da, izleyen sezonda, ulusal ve uluslararası yarışmalarda şampiyonluklar hedefleyecek.

Gamda yükseliş ile sürüş keyfi garantisi
Cenevre Fuarı’nda konsept olarak tanıtılan 208 XY ve 208 GTi, Paris Otomobil Fuarı’nda, piyasaya sürülmelerinden altı ay önce, nihai tasarımlarıyla sergileniyorlar. Yeni 208, sınıfında bir devrim yarattı, 208 XY ve 208 GTi ise Premium kategorisinde dengeleri alt üst edecek.

Güçlü dış kimlikler taşıyan 3 kapılı gövde tipleri, özgün havalandırma ızgaraları, ön yüzün ışıklı imzası, özel 27’ jantlar, malzeme ve renklerin sofistike işlenişi, benzersiz iç ambiyanslar: Şık ve lüks şehir otomobili 208 XY ile efsanenin geri dönüşü niteliğinde olan 208 GTi, daha kontak açılmadan bile bakışları üzerlerine çekmek gibi ortak bir özelliğe sahipler. Sürüş keyfi sizi bekliyor. 208 XY, 92 ila 155 beygir gücüne sahip, yüksek performanslı ve düşük tüketimli benzinli ve e-HDi motorlarla sunulacak.

208 GTi’ye gelince; onun şasisi de, kısaltılmış 6 vitesli mekanik şanzımana bağlı 200 beygir gücüne sahip 1.6I THP motorun tüm kapasitesinin hayata geçirilmesine imkân verecek nitelikte olacak. 208 XY ve 208 GTi, Peugeot’nun gamda yükseliş stratejisinin yeni ve net örneklerini oluşturuyorlar. Bu strateji de şimdiden meyvelerini verdi: İlk yarıyılda, bütün dünyada Peugeot’nun Premium araçlarından 161.000 adet satıldı. Bu rakam toplam satışların %20’sini teşkil ediyor ve 2011 yılının ilk yarısına göre büyük bir artış söz konusu. Aynı şekilde, Fransa ve Çin’de üretilen 508 de, ilk yarıyılda %21 ilerleme kaydetti (69.000 adet satış). Peugeot’nun SUV segmentindeki temsilcisi olan 3008 (aynı dönemde 62.000 adet satış) oldukça parlak olan ticari başarısını sürdürüyor. 207 ve 308 CC’ler, Avrupa’da sınıflarının liderleri arasında olmaya devam ediyorlar. Ve tabii, güçlü görünürlüğe sahip bir niş-pazarda karakterini ortaya koyan coupe RCZ’yi de unutmamak gerekiyor.

Paris Otomobil Fuarı’nın ziyaretçileri, Peugeot standında yeni RCZ ile tanışabilecekler. Bu araç, ticari olarak satışa sunulmasının birkaç ay öncesinden kompakt sportif coupe tipinin yenilenmiş avantajlarını ortaya koyuyor ve 2010 baharında tanıtılmasından bu yana şimdiden 44.000 otomobil tutkunu tarafından sipariş edilmiş durumda. Yeni RCZ’de, daha önce eşi görülmemiş bir ön yüz bulunuyor. Bu ön yüzün daha belirgin olan sportif karakteri, adaleli arka tarafın gücü ve çift bombeli tavanın eğrileri ile uyum içinde.

Yeni gövde renkleri, yeni jantlar, yeni kemer rengi, yeni ve çok sayıda sunulan iç ambiyanslar: yeni RCZ’nin çekiciliği ve lüksü, renk ve malzeme bileşimlerinden oluşan genişletilmiş bir seçenek yelpazesiyle daha da güçleniyor. Bu, aracın hem içi hem de dışı için geçerli. Bu geniş seçenek yelpazesi, her müşteriye kendi RCZ’sini yaratma imkânı verecek. Ve doğal olarak, dinamik heyecanlar her zamanki gibi sizi bekliyor.

RCZ R Concept, mat siyah ve bakır rengiyle Paris Otomobil Fuarı’nda ilk defa görücüye çıkıyor. Bu konsept araç, radikal bir sportiflik sergileyen simgeleşmiş RCZ R versiyonunun 2013 sonundaki gelişini haber veriyor. RCZ R’nin yeni bir 1.6l THP motoru olacak. Bu motorda, 260 beygir gücü hedefleniyor ve bu güç ile bu araç Peugeot tarihinin en güçlü seri modeli olacak.
Aracın performansı, seri üretim bir araç için dünyanın en yüksek spesifik güçleri arasında yer alan gücüyle – 160 hp/l’nin üzerinde -, referans niteliğinde olacak. Hedeflenen emisyon değerleri de, inanılmaz bir şekilde, 155 g/km düzeyinde. Yoğun dinamik heyecanlar vaat eden RCZ R, Torsen kilitli diferansiyel ile birlikte, spesifik bir yürür aksamdan yararlanacak.

Peugeot’nun üç HYbrid4 modeli de, tam hibrit dizel çekiş zincirlerinde gerçekleştirilen teknolojik ve çevresel ilerleme sayesinde, gam yükselişi stratejisinin içinde yer alıyorlar.

Peugeot, dünyada ilk kez yılın başında tanıtılan 3008 HYbrid 4’te başlatılan HYbrid4 teknolojisi ile çevre özellikleri ve sürüş heyecanları bakımından daha önce eşi görülmemiş bir ürün sunuyor.

3008 HYbrid4, 2.0 HDi FAP motorun ve arka dingil üzerinde bulunan elektrik motorunun ürettiği toplam 200 beygir gücü ile 4 sürüş modu seçeneği sayesinde (otomatik, ZEV “sıfır emisyon”, spor, 4 WD çekiş seçenekleri), yepyeni bir sürüş keyfi ile son derece kontrol altına alınmış bir tüketimi uzlaştırmayı başarıyor.

508 RXH ve daha sonra 508 HYbrid4, ilk yarıyılda Peugeot’nun tam hibrit dizel ürün arzını tamamladılar. Haziran sonu itibariyle, bu üç model birlikte daha şimdiden 9.000 sipariş aldı.

İlham kaynağı: Onyx Konsept ve Peugeot Design Lab
İşlevsellik, coşku, estetik…. 2012 Paris Otomobil Fuarı’nın Peugeot standında Marka’nın köklü süper otomobiller geleneği çerçevesinde, Onyx ziyaretçilere hayaller kurdurmaktan geri kalmayacak.

4,65 m’lik radikal ve heykelsi silueti ve 20” tekerlekleri ile Onyx bir atletin yüreğine sahip: Karbon gövde üzerine monte edilmiş olan, arkada, orta konumda yer alan 600 beygir gücüne sahip V8 hibrit HDi 3,7 l motoru, 6 ileri sekansiyel vites kutusu ve yürür aksamı en üst düzeyde yarış deneyiminden kaynaklanan titiz iş bilgisinin ürünü.

Kasa, malzeme ve renklerinin yarattığı kontrastla insanı şaşırtıyor: Çamurluk ve kapılarda saf bakır, karoserin diğer kısımlarında ise mat karbon siyah renk hakim.

Alüminyum kemerlerle çerçeve içine alınmış olan camlı ve çift bombeli tavan, aracın karbon yapısını ve daha önce eşi görülmemiş bir kabini ortaya koyuyor. Kokpit kabini, her tarafı keçe kaplı yekpare bir mücevher kutusu niteliğinde. Böylece, araçta bulunanlar, homojen bir iç mekân ile bütünleşmiş bir halde oluyorlar. Sürücü mahallinin tasarımı ise sezgisel kullanım fikriyle yönlendirildi. Küçük direksiyon simidi ve son derece doğal bir şekilde insanın elinin altına gelen alüminyum kumandalar bunun birer örneği.

Peugeot, Onyx ile malzeme alanındaki araştırmasını sürdürüyor. Örneğin, kullanılmış gazetelerin preslenmesiyle elde edilen Newspaper Wood buna bir örnek. Torpido paneli ve orta konsol bu malzemeden yapıldı.

Onyx’in yanı sıra, Peugeot Dizayn Laboratuarı tarafından tasarlanmış olan karbon gövdeli ultra hafif süper bisiklet Onyx Concept Bike ve 400 cm3 hacimli hibrit 3 tekerlekli supertrike Onyx Concept Scooter da, Peugeot’nun farklı kişisel ulaşım vasıtaları alanındaki tarihi uzmanlığını hatırlatıyorlar.

Peugeot, 200 yılı aşkın sınaî yaratıcılık ve 120 yıllık otomobil üreticiliği tecrübesinin kazandırdığı know-how’un sağladığı zenginlikle, Paris Otomobil Fuarı’nda, geçtiğimiz Haziran ayında faaliyete geçen Peugeot Design Lab’in ilk ürünlerini sergiliyor.
Peugeot Design Lab, kimliği, değerleri ve dış müşteri kodlarını pekiştirecek nitelikte güçlü ve tutarlı marka stratejileri geliştirmeyi amaçlayan bir Global Brand Design stüdyosu.

Ana görevi, otomobil dışında ürünler, hizmetler ve deneyimler tasarlamak.
Bu çerçevede, Peugeot Design Lab, bir dizi alanda faaliyet gösteriyor: Brand imaging, tasarım, geliştirme, sanayileştirme, iletişim.

Peugeot Tasarım Merkezi uzmanlığı ve teknik imkânları, Peugeot Design Lab’e üç kıtada, Paris’te, Şangay’da ve Sao Paolo’da, daha önce eşi görülmemiş bir vurucu güç kazandırıyor.

Uluslararası büyüme : Peugeot vites yükseltiyor
2012’nin ilk yarısında, Avrupa dışında satılan montajlı komple Peugeot araçlarının hacmi, 2011’in ilk yarıyılına kıyasla %7,5 oranında bir artışla 287.000 adete ulaştı.

Peugeot, vites yükseltmek için, Paris Otomobil Fuarı’nda, uluslararası büyüme stratejisinin hızlandırılmasındaki en önemli iki kozunu tanıtıyor: Peugeot 301 ve 2008 Concept.

İki basın günü süresince tanıtılacak Yeni Peugeot 301 giderek büyüyen bir müşteri kitlesini cezbetmek için tasarlandı. Bu müşteri kitlesi, büyümekte olan pazarlarda ilk defa otomobil alacak kişilerden oluşuyor. Bunlar, zor beğenen müşteriler ve gösterişli sedan araçları tercih ediyorlar.

301, Peugeot’nun en son tasarım kodlarının uygulandığı bir araç. Bu şekilde, karakterli ve heyecanın yanı sıra sağlamlığı da çağrıştıran bir tasarım elde edildi.

Bu otomobil boyutları sayesinde (4,44 m uzunluk), içinde bulunanlara cömert bir yaşam alanı sunuyor ve özellikle arka koltuklarda bu konuda kendi sınıfında bir rekora imza atıyor. Ayrıca, 640 litre gibi muazzam bir bagaj hacmine de sahip.

Bu araçta, son nesil benzinli ve dizel motorlar kullanıldı. Bunlar arasında, yepyeni bir motor olan 3 silindirli 1.2 l benzinli motor da var. Güvenli sürüş, çok sayıda konfor ve güvenlik donanımı. 301, bütün bu özellikleriyle, konforlu, güvenli ve dayanıklı bir aile sedanı oluşturuyor. Bu araç, bazen oldukça zorlu iklim ve kullanım şartlarının mevcut olduğu ülkeler için tasarlanmış olup, 2012 yılının sonbaharından itibaren ilk olarak Türkiye olmak üzere birçok ülkede satışa sunulacaktır.

Bu aracın geniş ticarileştirilme alanında, özellikle Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa, Rusya, Ukrayna, Kuzey Afrika ülkeleri, Orta Doğu ve bazı Latin Amerika pazarları yer alacaktır. Bu yeni model ikinci bir operasyonla, Çin’de de üretilip satılmaya başlanacaktır.

Şehir SUV’u 2008 Concept: Pekin Fuarı’nda tanıtılan Urban Crossover Concept’ten sonra Peugeot, Paris’te otomobilseverlere kentleşmeye yönelen bir dünyada kullanılmak üzere yeni bir konsept model sunuyor.

Avrupa’da, Çin’de, Latin Amerika’daki mühendis ve tasarımcılar, mükemmel bir uyum içinde çalışarak bu geleceğin kompakt Peugeot modelini yarattılar. Bu araç, Marka’nın şehir otomobilleri dünyasındaki tanınmış uzmanlığı ile 3008’in başarısı ile kanıtlanmış olan iş bilgisini SUV segmentinde harmanlıyor.

2008 Concept kompakt boyda küçük bir araçtır (4,14 m). Çevik, çok yönlü kullanıma yönelik, seçkin ve karakterli bir stile sahiptir. Sao Paulo’lu veya Şangay’lı olsun, Paris’li, Kuala Lumpur’lu ya da Moskova’lı, nerede olursa olsun, şehri seven ama aynı zamanda arada sırada kent ortamından uzaklaşmak isteyen genç şehirlilere hitap ediyor.

Aerodinamik siluetinin ve atletik hatlarının çağrıştırdığı dinamizmle uyum içinde, 2008 Concept, motor kaputunun altında yeni nesil 3 silindirli geliştirilmiş benzin motorlar ailesinin üyelerinden birini saklıyor: söz konusu 1.2 l turbo direkt enjeksiyonlu motor, yüksek güç (110 beygir gücü) ve tork ile çok düşük tüketim/emisyon düzeylerini uzlaştırıyor.

2008 Concept’in öncüsü olduğu model, hedefe müşteri kitlelerinin en yakınında, Fransa’da (Mulhouse), Brezilya’da (Porto Real) ve Çin’de (Wuhan) üretilecektir.

Son Haberleri :

Yukarı Git