Pistte Şampiyonlar Belirlendi

Kategori : Bülten/Türkiye Pist Şampiyonası

Türkiye Pist Şampiyonası 5.ve 6. ayak yarışları geçtiğimiz haftasonu İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi. Super’de Kaan Gürgenç, Maxi’de Ümit Ülkü ve 1600’de ise Egemen Çivicioğlu sezonu şampiyonlukla tamamladı.

Türkiye Pist Şampiyonası’nda 2012 sezonunun beşinci ve altıncı ayak yarışmaları 12-14 Ekim tarihlerinde İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi. Böylelikle 14 Nisan’da İzmir’de başlayan sezon, yine İzmir’de sona erdi.

Son yarışların ardından 2012 Türkiye Pist Süper Grup Şampiyonluğu’nu Borusan Otomotiv Motorsport adına Kaan Gürgenç, 2012 Türkiye Maxi Grup Şampiyonluğu’nu Ülkü Motorsporları adına Ümit Ülkü ve 2012 Türkiye Grup 1600 Şampiyonluğu’nu da Ülkü Motorsporları adıan Egemen Çivicioğlu matematiksel olarak ilan ettiler. Şampiyonların şampiyonlukları ise TOSFED tarafından yapılacak sportif kontrollerin ardından resmiyet kazanacak.

Cuma günü gerçekleştirilen TPŞ 5. Ayak sıralama turlarının ardından Cumartesi günü yarışlara geçildi… Toplam beş otomobilin start aldığı Maxi Grup’ta günün iki yarışını da Ülkü Motorsport adına Porsche GT3 ile yarışan Ümit Ülkü kazanırken aynı takımdan Ali Özerinç ilk yarışta birinci, ikinci yarışta üçüncü olarak podyum ziyareti yaptı. BMW M3 GT ile mücadele eden genç pilot Levent Kocabıyık ise ilk yarışta geride kaldığı rakibi Ali Özerinç’i ikinci yarışta geride bırakıp ikinci olarak podyumu tamamlayan isim oldu.

Şampiyonanın beşinci ayağının Süper Grup’taki ilk yarışı ise sezonun en heyecanlı yarışı olarak akıllara kazındı. Yarışın ikinci turunda Loft-Oil T-max Racing pilotu Taner Şengezener, birinci viraja yaklaşırken Adem Çetmen ile yaşadığı temasın ardından lastik bariyere savrularak geçirdiği büyük kazanın ardından yarışı noktaladı. Darbenin etkisiyle pist üzerine savrulan lastik bariyerlerin temizlenmesi ve otomobilin kaldırılması işleri için bu sezon ilk kez güvenlik otomobili yarışın liderliğini aldı. Güvenlik Aracı periyodu öncesinde liderliği elinde bulunduran Kaan Gürgenç’in en yakın takipçisi İbrahim Okyay’dı. İkiliyi ise Süper Grup’ta şampiyonluk için Kaan Gürgenç’le çekişen Ayhan Germirli izliyordu. 20 turluk yarışın bitimine iki tur kala İbrahim Okyay, start esnasında otomobili stop eden ve bir tur geriye düşen Renault Megane ile Süper Grup’ta da yarışan Ümit Ülkü ile giriştiği mücadelede spin atsa da yarışı Ayhan Germirli’nin önünde tamamlamayı başardı. Günün ikinci yarışında ise Ümit Ülkü liderliğe uzanırken şampiyonluğun en büyük iki adayı Kaan Gürgenç ve Ayhan Germirli ikinci ve üçüncü olarak beşinci ayak yarışını tamamladılar.

1600 Grup ile Dizel Grup otomobillerin birlikte start aldığı beşinci ayak yarışında 1600 Grup birincisi Peugeot 106 ile yarışan Egemen Çivicioğlu olurken, ikinci Deniz Gümüş, üçüncü ise Tansel Tunca oldu. Dizel Grup’ta ise beşinci ayak podyumu Mehmet Yetim, Ozan Kemal Karagöl, Fatih Toksal sıralamasıyla oluştu. Böylelikle sezonun beşinci ayak yarışmaları tamamlanarak Pazar günkü altıncı ayak yarışmalarına geçildi.

Pazar günü Maxi Grup’la başlayan yarışmaların ilkine yine bir kaza damgasını vurdu. Yarışın bitimine iki tur kala son virajda Levent Kocabıyık ile Ali Özerinç yaşadıkları temas sonucu oluşan kaza ile yoldışına çıkarak yarış dışı kaldılar. Ümit Ülkü’nün kazandığı yarışın ikincisi Maxi Grup’ta da yarışa kayıt yaptıran Ayhan Germirli oldu. Grubun ikinci yarışı ise hasarlı otomobillerin start alamayacak olması nedeniyle sporculardan gelen teklif üzerine koşulmadı.

Süper Grup’ta koşulan altıncı ayak mücadelesindeki iki yarışı da Megane pilotu Ümit Ülkü kazanırken ilk yarışta Kaan Gürgenç ikinci, Ayhan Germirli’nin mekanik arıza ile kalmasının ardından Alican Topak üçüncü oldu.

Grup’ta sezonu kapatan yarış ise müthiş bir heyecana sahne oldu. Kaan Gürgenç ve Ayhan Germirli’nin giriştiği galibiyet savaşı nefesleri kesti… Hemen arkalarından Ümit Ülkü’nün de sürdürdüğü zirve mücadelesi heyecanın dozunu daha da arttırdı. Öndeki mücadelede Ayhan Germirli ve Kaan Gürgenç’in son virajda yaşadığı küçük temas sonucu Gürgenç spin atınca Ümit Ülkü kendisini zirvede yalnız buldu ve damalı bayrağa bu pozisyonda vardı. Ayhan Germirli de damalı bayrağı geçmeden hemen önce hız keserek üçüncü sırada yarışa geri dönen Kaan Gürgenç’e yol verdi ve rakibine jest yapmış oldu. Germirli bu hamlesiyle trübünleri dolduran seyircilerden büyük alkış aldı.

Dizel Grup’ta sezonun son yarışını Fatih Toksal kazanırken beşinci ayağın ikincisi Ozan Kemal Karagöl bir ikincilik daha elde etti. Hafta sonunun tek kadın pilotu Burçin Güzelay da üçüncü olarak hafta sonunu podyumda tamamlamış oldu. 1600 Grup’ta sezonun son podyumuna pilotlar Egemen Çivicioğlu, Tansel Tunca ve Deniz Gümüş sıralamasıyla çıktılar.

Sezon, İzmir Vali Yardımcısı Fazlı Akgün’ün verdiği kupalar ve kupa alan sporcuların çektirdiği toplu fotoğraf ile sona erdi.