V1 Challenge’ta Sıralamayı Tecrübe Belirledi

Kategori : Bülten/V1 Challenge

Türkiye’nin şehir içinde gerçekleşen tek motorsporları organizasyonu V1 CHALLENGE 2012’nin 2’nci yarışı, 23 Haziran Cumartesi günü İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleşti. Pilot tecrübesinin ön plana çıktığı yarışta podyumun ilk 3 basamağını Yağız Avcı, Burak Çukurova ve Göksun Erkek paylaştı.

Üretimi Volkan Işık tarafından yapılan VOLKİCAR ile gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk özgün motorsporları şampiyonası V1 CHALLENGE’ın yeni sezonun ilk yarışı 27 Mayıs tarihinde Tarsus’ta gerçekleştirilmiş 10 bine yakın izleyici sayısına ulaşmıştı. Bu yıl 2’ncisinin düzenlendiği V1 Challenge’ın 2’nci yarışı İzmit Körfez Yarış Pisti’nde koşuldu. 2’si kadın toplam 18 pilotun start aldığı mücadele, saat 13.00’te antreman ve sıralama turlarının birarada yapılmasıyla başladı. İlk yarışın sıralamasını belirleyen pilotların bu ilk turları daha sonra yerini arka araya gerçekleşen 2 yarışa bıraktı.

Baştan sona kadar tampon tampona geçen ve 2’nci yarışın sıralamasını belirleyen ilk yarışta, pilotlar, hem en iyi zamanı gerçekleştirmek hem de önündeki rakibini geçmek için ter döktüler. 5’erli gruplar halinde piste çıkan araçların ilk 2’si bir üst grupla yarışmaya hak kazanırken diğer 3’lü ise 2’nci yarış için bekledi. İlk yarışın en iyi zamanı elde eden pilotu, son 3 senenin Türkiye Ralli Şampiyonu Yağız Avcı olurken, 2’nci en iyi zamanı geçtiğimiz sezonun V1 Challenge 1’ncilik kupasının sahibi Burak Çukurova, 3’üncü en iyi zamanı ise geçtiğimiz kış V2 Challenge’ta amatör olarak yarışan Göksun Erkek yaptı. Geçen sezon V1 Challenge 3’üncüsü Can Tolon ise ilk yarışı 5’nci sırada tamamladı.

Kadın pilotlar göz doldurdu
V1 Challenge 2’nci ayağının ilk 3 sırasını belirleyecek son yarış ise bol spinli bir mücadeleye sahne oldu. Yarışın kadın pilotlarından Özge Yelkenci, yarışa misafir pilot olarak katılan Ford Castrol Rally Team yarış direktörü Serdar Bostancı’yla yaşadığı dişe diş çekişmesi izleyenlere seyir keyfi yüksek bir yarış yaşatırken, bu yarışta da pilotların en iyi zamanları podyumun ilk 3 basamağını değiştirmedi.

V1 Challenge’ın İzmit Körfez Pisti’nde gerçekleşen 2’nci ayağı sonrası, ilk 3 sırayı Telia Sonera sponsorluğundaki Yağız Avcı, Doğuş Çay sponsorluğundaki Burak Çukurova ve MSA destekli aracıyla yarışan Göksun Erkek paylaştı. V1 Challenge Kadınlar Kupası’nda ise ilk iki sırayı Özge Yelkenci ve Tefal sponsorluğunda yarışan Ayşegül Kılıç aldı.

Ödüllendirme sistemiyle de Türkiye’de bir ilk yaratan V1 Challenge’ta, yarışı 1’nci bitiren pilot 6 bin lira, 2’nci 4 bin lira, 3’üncü ise 2 bin liranın sahibi oldu.

V1 Challenge’ın bundan sonraki yarışları, sırasıyla; 12 Ağustos Samsun, 9 Eylül İstanbul, 16 Eylül Aydın, 21 Ekim ve 4 Kasım İzmir’de gerçekleştirilmesi planlanıyor. Telia Sonera’nın ana sponsoru olduğu V1 Challenge’a, Lassa, Castrol, ISS Catering Services, CMS, Vakkorama ve Power FM ise co-sponsor olarak destek veriyor.