Volt/Ampera’nın Menzil Genişletici Motoru ”Yeşil Motor Ödülü”nün Sahibi Oldu

Kategori : Bülten/Otomotiv

Menzil genişletici motoru ile yolda kalma endişesine son veren Volt/Ampera, ödülleri arasına bir yenisini ekledi. “Uluslararası Yılın Motoru” ödüllerinde “Yeşil Motor” kategorisinde, 45 rakibi geride bırakarak birinci oldu. Böylece, ödüllerin 14 yıllık tarihinde ilk kez bir menzil genişletici motor, “yeşil motor” ödülü almış oldu. Ödül töreni Almanya Stuttgart’ta düzenlendi.

35 ülkeden 76 gazetecinin oylarıyla 12 kategoride en iyi motorlar seçildi. Jüri üyeleri, bu yıl 39 yeni motor teknolojisinin yarışmaya dahil olmasıyla seçimde zorlandıklarını itiraf ettiler. Jüri üyesi Bill McKinnon, Volt/Ampera’yı neden ödüllendirdiklerini şöyle açıkladı: “Saf elektrikli sürüşü menzil arttırıcı bir motorla desteklemek tamamen yenilikçi bir adım.” Bir diğer jüri üyesi Massimo Nascimbene ise “Menzil genişletici motor fikri uzun menzillerde elektrikli sürüş sağlarken karbondioksit emisyonlarını da azaltmış oluyor. GM çok iyi iş çıkardı” dedi. Nascimbene önümüzdeki dönemin, artan petrol fiyatları nedeniyle, elektrikli motorlar çağı olacağını söyledi.

Volt/Ampera’da bulunan 16 kW/s’lik lityum iyon batarya 150 hp güç üretiyor ve 40-80 km arası sadece elektrikli sürüş sunuyor. Batarya şarjı azaldığında devreye giren menzil uzatıcı motor sayesinde de menzil 500 km’nin üzerine çıkıyor.

Bu ödül, Volt/Ampera’nın aldığı “Dünya Yeşil Otomobil Ödülü 2011”, “Yılın Otomobili 2012” ve Euro NCAP 5 yıldız’ın yanına eklenmiş oldu.

Son Haberleri :

Yukarı Git