Yeni Clio’ya EuroNCAP’ten Beş Yıldız

Kategori : Bülten/Otomotiv

Yeni Clio, bağımsız kuruluş EuroNCAP tarafından gerçekleştirilen çarpışma testleri sonrasında en yüksek not olan beş “yıldız” aldı. Ocak 2012’de ağırlaşan EuroNCAP prosedürlerine rağmen elde edilen bu sonuç, Renault’nun pasif güvenlik konusundaki uzmanlığını bir kez daha doğruluyor. Yeni Clio, elde ettiği yüzde 85’lik genel derece ile önceki versiyonlarına oranla gelişme gösteriyor ve segmentinde liderliğe yerleşiyor. Aynı zamanda çocuk koruma, yaya koruma ve güvenlik ekipmanları kriterlerinde aldığı en iyi not ile segmentinde başı da çekiyor.

2005 yılında EuroNCAP çarpışma testinden beş yıldız alan Clio III kendi kategorisindeki en iyi seviyede yer almıştı. Yeni Clio’nun bir adım ileriye gitmesi gerekiyordu: bu yüzden Renault, yolcuların güvenliği için, kazalardan elde ettiği bulguları ve insanların gerçek hayattaki davranışlarını dikkate alarak daha global ve daha etkin bir yaklaşım çerçevesinde çözümler geliştirdi. Daha etkin yolcu korumasını garanti etmek için Yeni Clio’nun mimarisi en son nesil koruma sistemlerini içerecek biçimde tasarlandı.

Yetişkin yolcu koruması
Yeni Clio’da ön yolcuları korumak üzere, önden çarpışma durumunda iki adet hava yastığı ile birlikte aktif gergili ve ön gergili ve 400 daN güç limitörlü emniyet kemerleri bulunuyor. Arkada ise bütün koltuklar 3 noktalı ve güç limitörlü üç noktalı emniyet kemerlerine sahip. Renault’nun yenilikçilik ilkesi çerçevesinde Fix4sure teknolojisi, emniyet kemerinin altından kaymayı (önden çarpışmalarda yolcuların emniyet kemerinin altından kayması) engellemek üzere geliştirildi. Yeni Clio’daki bütün yolcular her bir koltuk minderindeki yükselti ve emniyet kemeri tokalarının alçak pozisyonu sayesinde bu olaya karşı korunuyor.
Bir otomobilin yan kısımları nispeten daha düşük korumaya sahip olduğundan, yandan gelen darbelerde ölümcül yaralanmalar sıklıkla meydana geliyor. Ancak Yeni Clio, sekiz puanlık maksimum dereceyi elde etmesini sağlayan özel bir çalışma içeriyor. Yeni Clio’da iki kat daha hızlı tepki veren iki adet darbe tespit sensörü bulunuyor (ön kapılarda ve B sütunlarında). Spesifik bir algoritma sayesinde de yeni nesil baş-göğüs hava yastıkları darbenin şiddetine göre şişiyor.

Direk ve arkadan darbe çarpışma testleri ile birlikte söz konusu sonuçlar, Yeni Clio’nun yetişkin koruması alanında, küçük otomobil segmenti sonuçlarının en iyilerinden biri olan 36 puan üzerinden 32 puan almasına yardımcı oldu.

Yeni Clio: çocuk korumasında bir numara
Aracın genel tasarımı ve hem ön yolcu koltuğunda hem de arka koltuklarda bulunan üç noktalı Isofix sayesinde Yeni Clio, çocuk koruma derecelendirmesinde 49 puan üzerinden 43 puan ile B segmentindeki en iyi dereceyi elde etmiş oldu.

Yaya koruması
Yeni Clio’nun ön kısmı yaya yaralanmalarını en aza indirecek şekilde tasarlandı. Aracın tamponunda çıkıntılı kenarlar bulunmuyor ve ön camın genelde çok dik olan alt kısmı darbe halinde yaralanma riskini azaltacak biçimde tasarlandı. Kaporta ile motorun en üst kısmı arasındaki yükseklik, darbe alanına daha fazla yer bırakmak dolayısıyla çarpma anında yayanın daha az hasar almasını sağlamak için ön kaput yüksekliği 20 mm arttırıldı. Yeni Clio, 36 puan üzerinden 24 puan alarak yaya koruması alanında da kendi segmentindeki en iyi performansı sergileyen otomobil oldu.

Güvenlik onun genlerinde var
Yeni Clio’da hız sabitleyici, bütün koltuklar için sesli ve görsel emniyet kemeri uyarısı ve ESC standart olarak sunuluyor. Yeni tasarımıyla Clio, en yüksek not olan 7 puan alarak, bu kriterde de en iyi puanı elde etti.

Pragmatik bir yaklaşım ve dâhiyane uygulama
Renault’nun güvenlik yaklaşımının temelinde gerçek kazalar üzerinde yürütülen ayrıntılı çalışmalar ve gerçek hayattaki güvenlik yatıyor. Söz konusu yaklaşım ise ilk ekipman düzeyinden itibaren güvenlik ekipmanlarını standart olarak sunarak yolların gerçekliğine tam karşılık veren ürünler ortaya çıkarılarak destekleniyor. Öncelikler, en verimli teknolojilerin geliştirilmesi konusuna verilmiştir. Bundaki amaç en başta kaza riskini öngörmek, beklenmedik sürüş hatalarının düzeltilmesi ve bir çarpışma meydana geldiğinde yolcuları korumaktır. Renault’nun yaklaşımı sadece tek bir ekipman veya teknolojiden ibaret değil, küreseldir. Aradan geçen uzun yıllar boyunca Renault otomotiv güvenliği alanında bir referans haline geldi ve bu da medya derecelendirmelerinde elde edilen sonuçlara yansıdı.

Ağırlığın azaltılması sürüş keyfine katkıda bulunmasının yanı sıra hem aktif güvenliğe (daha kısa durma mesafesi) hem de pasif güvenliğe (çarpışma halinde daha düşük atalet) büyük katkı sağlıyor. Yeni Clio, Clio III’e göre 100 kg’ye kadar azaltılan ağırlık ile birlikte Yeni Clio, kabini ve korumak için darbe sırasında ortaya çıkan enerjinin en iyi şekilde absorbe edilmesini sağlamak üzere tasarlanan bir tasarım ile önemli bir kütle kontrolü sağlıyor.

Aktif güvenlik konusunda ise, şasinin kalitesi, araç dinamiğine otomatik adapte edilen sistemler sayesinde acil durumların belirlenmesi sağlanıyor. Her ikisi de standart olarak sunulan ABS ve ESC fonksiyonları daha verimli ve sarsıntıları engellemek için en uygun zamanda devreye giriyor. Acil fren destek fonksiyonu (AFU) ise elektronik kontrol ünitesi/hidrolik ünitesine entegre edilmiştir.

Sonuncu fakat bir o kadar da önemli bir konu ise sürücünün önündeki yola konsantre olmasını sağlayan ergonomi alanındaki çalışmalar. Daha fazla konfor sağlaması bakımından göstergeler daha net ve grafik olarak tasarlanarak daha rahat okunmaları sağlandı. Yeni Clio’da aynı zamanda navigasyon, R-Link mültimedya sistemi ile donatılmış versiyonlarda belirli fonksiyonlara yönelik sesli komutlar, otomatik far ve silecek çalıştırma, arka park sensörleri ve belirli versiyonlarda geri görüş kamerası gibi modern sürüş destek sistemleri yer alıyor. Yeni Clio’nun bütün versiyonlarında Bluetooth® bulunuyor.

Renault’nun beş yıldızlı EuroNCAP-derecesine sahip modelleri
Laguna II, Beş yıldız (2001)
Vel Satis, Beş yıldız (2002)
Mégane II, Beş yıldız (2002)
Espace IV, Beş yıldız (2003)
Scénic II, Kendi segmentindeki ilk beş yıldızlık derecelendirme (2003)
Modus, Kendi sınıfındaki ilk beş yıldızlık derecelendirme (2004)
Mégane Coupé Cabriolet, Beş yıldız (2004)
Clio III, Beş yıldız (2005)
New Laguna, Beş yıldız (2008)
Koleos, Beş yıldız (2008)
New Mégane, Beş yıldız (2008), segmente bağlı olmaksızın elde edilen en iyi derece
New Scénic, Beş yıldız (genel derecelendirme, 2009)
New Clio, Beş yıldız (genel derecelendirme 2012)