Cenevre’de Twingo Devrimi

  Kategori : Otomotiv

  Motoru arkaya yerleştirme gibi cesur bir karara imza atan Yeni Twingo, sadece 3.59 metre uzunlukta olan bir araçtan beklenenden çok daha yüksek oranda çeviklik ve daha büyük bir kabin sunuyor.

  Bu mimarinin en büyük avantajı çevik yol tutuşu. Motorun arka kısma yerleştirilmesi, tasarımcılara ön kısımda daha rahat çalışma özgürlüğü tanıdı. Yeni Twingo’nun 8.65 metrelik dönüş açısı dar alanlarda kolay dönüşe olanak tanıyor. Gerçekten de, rakipleriyle karşılaştırıldığında, U-dönüş yapmak için bir metre daha az alana ihtiyaç duyuyor.

  Erişim kolaylığı, kabin genişliği ve geniş görüş açısı Yeni Twingo’nun yüksek sürüş pozisyonuna katkıda bulunuyor. Kısa kaputu ve geniş ön camı sayesinde, Yeni Twingo, 12 derecelik ön dikey görüş alanı ile sınıfının en iyi görüş açısını sunuyor.

  Yolcular için ekstra alan
  Yeni Twingo’nun bir önceki modele göre 10cm daha kısa olmasına karşın, kontrol panelinden bagaj kapağına uzaklığı 22cm daha uzun. Daha kısa kaput, yolcular için ekstra alan yaratmak için önde daha çok alan sunuyor. 2.49m dingil mesafesi (13cmlik bir artış) hem ön hem de arkada– özellikle, 13 cm ile sınıfının en iyisi olan diz alanı ile cömert bir kabin alanı sunuyor.

  Uzunluk farkı: 2.2 metre uzunluğunda yük taşıyabilen tek şehir aracı – üstelik arkada yetişkin bir yolcuyla birlikte!

  Yeni Twingo’nun düz zemini, 50/50 katlanabilen arka koltuk (ek yük taşıma fırsatı sunuyor) ve öne doğru eğimli ön yolcu koltuğu kullanıcıların anlık ihtiyaçlarına kolaylıkla uyum sağlayan son derece modüler bir yapı sunuyor.

  Motor, bagajın alt kısmında yer aldığı için diktörtgen zemini ve tekerlek arklarının mevcut alana müdahele etmemesi nedeniyle bagaj (219 dm3) özellikle pratiktir. Düz eşik yükleme için ideal yüksekliğe sahip, 50/50 arka koltuk kasası kolayca katlanarak 1.35 m uzunluğunda düz bir bagaj zeminini ortaya çıkarıyor. Ön yolcu koltuğu da ileri doğru katlanarak Yeni Twingo’nun 2.20 metre uzunluğunda yük taşımasına imkan sağlıyor. Bu, bir önceki Twingo modelinden 22cm daha uzun ve sadece 3.59 metre uzunluğunda bir araç için büyük bir başarı!

  “Bir süredir arka-motorlu bir mimari tasarlıyorduk. Bir otomobilinin hacminin nasıl kullanılabileceğini yeniden ele almak için bir tasarım ekibinin bir bölümü yaratıcı ve cesur çalışmalar yaptı. Yeni Twingo son derece yenilikçi ve manevra kabiliyeti, görüş alanı ve yolcular için geniş alan gibi bir şehir aracı için önmeli birçok özelliği ile dikkat çekiyor.” Christian Steyer, Baş Mühendis, Yeni Twingo

  [columns count=’2′]
  [column_item]Yeni Twingo, Renault’nun iki en son jenerasyon motorları ile sunuluyor:

  – Yepyeni SCe 70, TCe sınıfının normal havalandırmalı türevi. Bu 70hp ve 91Nm, normal havalandırmalı 999cc moturun duyarlı performansı, özellikle torkun çok düşük motor hızında sunulması nedeniyle, yoğun yerleşim alanlarında sürüş için ideal hale getiriyor. Satın alma ve işletim açısından ekonomik olan bu en yeni jenerasyon motor pazara bağlı olarak, Stop&Start ile ya da Stop&Start’sız olarak sunulacaktır.

  – Energy TCe 90: dinamik ve eğlenceli sürüş. Bu 898cc turbo şarjlı motor sadece düşük motor hızında duyarlı olmakla kalmıyor aynı zamanda, 90 bg güç çıkışı ve 135 Nm en yüksek tork düzeyi sayesinde, üstün performans sunuyor. Motor, Yeni Twingo için özel olarak yeniden dizayn edildi ve turboya performans ve yakıt tüketimi arasında en üst düzeyde dengeyi sağlamak için elektrikli bir tahliye kapağı eklendi. Energy TCe 90 motor, Stop&Startı standart olarak sunuyor ve Euro 6 emisyon yönetmeliğine uygun.

  Eğlenceli, enerji dolu ve internet bağlantısına sahip bir kabin

  “Misyonumuz, farklı yük taşıma çözümlerine kadar – birçok kişiselleştirme olanağı sunan, eğlenceli bir kabin yaratmaktı. Amaç ilk Twingo’nun özgün iç kabinini yeniden tasarlamaktı. Sürüş pozisyonu çok çekici bir sportif görünüme ve bir an önce araca binip bir tur atmak isteği uyandıran bir kokpit görümününe sahip.” Laurent Negroni, Iç Kabin Tasarımcısı, Renault Twingo[/column_item]
  [column_item][infobox style=’regular’ static=’2′]
  Motoru arkaya yerleştirmek: Renault’nun motor uzmanlarının bilgisi ile gerçekleştirdiği bir yenilik

  Yeni Twingo’da motoru arkaya yerleştirme seçeneği birçok avantaj sunuyor. Modern bir motoru bu kadar küçük bir alana sığdırmanın bir yolunu bulmak önemli bir adımdı. Genel yüksekliğini azaltarak geniş bir bagaja yer açmak üzere 49 derece açıya göre ayarlanması için motor konfigürasyonunun yenilikçi bir anlayışla yeniden düşünülmesini kapsıyordu.

  Yeni Twingo, Renault’nun iki en son jenerasyon motorları ile sunuluyor:
  – Yepyeni SCe 70, TCe sınıfının normal havalandırmalı türevi. Bu 70hp ve 91Nm, normal havalandırmalı 999cc moturun duyarlı performansı, özellikle torkun çok düşük motor hızında sunulması nedeniyle, yoğun yerleşim alanlarında sürüş için ideal hale getiriyor. Satın alma ve işletim açısından ekonomik olan bu en yeni jenerasyon motor pazara bağlı olarak, Stop&Start ile ya da Stop&Start’sız olarak sunulacaktır.

  – Energy TCe 90: dinamik ve eğlenceli sürüş. Bu 898cc turbo şarjlı motor sadece düşük motor hızında duyarlı olmakla kalmıyor aynı zamanda, 90 bg güç çıkışı ve 135 Nm en yüksek tork düzeyi sayesinde, üstün performans sunuyor. Motor, Yeni Twingo için özel olarak yeniden dizayn edildi ve turboya performans ve yakıt tüketimi arasında en üst düzeyde dengeyi sağlamak için elektrikli bir tahliye kapağı eklendi. Energy TCe 90 motor, Stop&Startı standart olarak sunuyor ve Euro 6 emisyon yönetmeliğine uygun.[/infobox][/column_item]
  [/columns]

  Yolcu alanı, yüksek sürüş pozisyonu ve rekor düzeyde görüş açısı (dikey görüş alanı 12 derece) sunan geniş bir ön cam ile cömert camlı bölümleri bulunuyor. Sürüş pozisyonu sportif ve eğlenceli, direksiyonı ile birlikte aynı zamanda dinamik görünümlü (Renault’nun dizayn stratejisinin PLAY (OYUN) bölümüne gönderme yapıyor).

  Gösterge paneli, yalın biçimiyle kendine özgü tarzını yansıtıyor. ‘Golf topu’ gibi geniş beyaz ya da düz olan tasarım tüm göstergeleri birarada topluyor.

  Koltuklara entegre koltuk başlıkları ve yastık ile koltuk arkalığı arasındaki sürekliliği sürdürmek ve şekillerini ön plana çıkaran yalın grafiğe– kırmızı, mavi ya da gri renklere sahip.

  Neşeli, renkli bir kabin
  Iç alan siyah – beyaz kontrastan oluşuyor. Kabin büyük oranda siyah ancak gösterge paneli çevresi, direksiyona ek ayrıntılar, havalandırma ve kapı panelleri ise beyaz ve birbirini yansıtarak canlı bir ambians oluşturuyorlar.

  Yeni Twingo koltuk kumaşı ve kolçakları için üç farklı tema seçeneği sunuyor: mavi, gri ya da kırmızı, ve renkli noktalar.

  Kırmızı vurgular ve desenli kumaş döşeme ile birlikte siyah bir ambians içeren daha sportif bir seçenek de mevcut.

  İki bağlantı çözümü: akıllı telefon ile ya da en yeni jenerasyon R-Link ile kullanmak için R & GO ®

  R & GO® uygulaması Yeni Twingo sahipleri tarafından ücretsiz indirilebiliyor ve akıllı telefonlara aracın telsizine otomatik olarak bağlanma olanağı sunuyor. Sürücüler dört kullanıcı dostu işleve erişim sağlayan kolay anlaşılır ikonlardan oluşan bir menü sunuluyor:

  1- 3D Navigasyon (Copilot® Premium),
  2- Telefon (numaralar, Bluetooth®, vb.),
  3- Media (internet radyo, şarkıcının ve şarkının adının gösterilmesi),
  4- Yol bilgisayarı (Renault eco-sürüş eco2, kontrol panelinde sunulanlara ek olarak sunulan bilgiler, e-rehber). R & GO® radio telefonun göz hizasında olması için kontrol paneline monte edilebilecek evrensel bir destek ünitesine sahip. R & GO® uygulaması Android ve iOS işletim sistemleri ile uyumlu ve tablette de kullanılabiliyor.

  Bu model için ayrıca kontrol panelinde bulunan R-Link multimedya sistemin en son versiyonu mevcut: R-Link Evolution. Bu sistemde kapastif ekran (zoom yapma ve kaydırma olanağı sunar) ve nümerik radyo (pazara bağlı) bulunuyor.

  Herkese uygun bir Twingo: iç ve dışta kişiselleştirme
  “Yeni Twingo’nun iç kabini çeşitli kişiselleştirme olanakları için ideal alanlara sahip. Yeni Twingo, markanın uzun süredir kullanılan ve Renault’nun tasarımcılarının çalışmasını vurgulamaya devam eden ‘yaşanacak otomobiller’ ruhunu yeniden canlandırmak üzere tasarlandı. Renk ve malzeme konusunda ilk nesil Twingo’nun ruhundan esinlendik, ve Clio ve Captur’deki deneyimlerimizden yararlanarak iddialı bir kişiselleştirme programı geliştirdik.” Kenneth Melville, Küçük Araç Tasarım Direktörü (Twingo, Clio, Captur)

  Geniş bir renk, grafik ve iç tema seçeneği sayesinde Yeni Twingo, bireysel beğeniye uygun olarak, ister sportif ister ‘zen’, ister erkeksi ister feminen, hatta ‘klasik’ olarak, Renault 5’ten esinlenen grafiklerle sipariş edilebiliyor.

  Bu kişiselleştirme programı Yeni Twingo’larını uyumlu iç ve dış dekorasyon öğeleriyle dış karoserin renk seçimi ile kişiye özel hale getirebiliyor:

  – Dış dekorasyon öğeleri: kapı aynaları, ızgara, yan bantlar.
  – İç dekorasyon öğeleri: gösterge çevresi, havalandırma, direksiyon ayrıntıları.
  Yeni Renault Twingo aynı zamanda 15- ya da 16-inç alaşımlı jantlarla kişiye özel hale getirilebilir.

  Renault’un en yeni şehir aracı açık havada sürüş keyfi için geniş elektrikli kumaş sunroof ile sipariş edilebilir.

  “Amacımız 1993 yılında lansmanı yapılan Twingo’nun getirdiği renkli, eğlenceli ruhu yeniden yaratmak. Aynı zamanda, küçük Renault’ların dünyasının nasıl gelişim gösterdiğini kanıtlamak istedik.” Nathalie Granger, Tasarımcı, Renk ve Malzeme

  Kişiselleştirilebilir eşya koyma çözümleri
  Flexicase®, olarak bilinen yenilikçi konsept sayesinde, Yeni Twingo arka koltuğun alt kısmına ağlar ve çanta kancalarıyla arka kapı kutularından ön koltuklar arasına konsol koyma ve orta konsolun alt kısmına çıkartılabilir kutu ve birkaç torpido gözü seçeneği ile başvurulacak kullanım türüne bağlı olarak birkaç özel saklama özelliği ile donatılabiliyor! Tüm bu çözümler 52 litrelik ek saklama kapasitesi sunuyor.

  Renault’nun küçük araç başarı öyküsü devam ediyor
  Renault’nun mükemmel küçük araçlar yaratma sırrı, üst segmentteki modellerle özdeşleştirilebilecek ayrıntılı yenilikler, esneklik ve uygulamalar sunma cesareti olmuştur.

  Yeni Twingo, 1971 yılında Renault 5’in ve 1993 yılında Twingo’nun cesur stili, yenilikleri ve neşesini esinleyen ruha uygun olarak küçük araçlara yeni bir yaklaşım getiriyor.

  “Bugün, Renault’nun küçük araç sınıfının yenilenmesine katkıda bulunma sırası Yeni Twingo’da. Bu yeniden canlandırma süreci sıcak, duyarlı stil, günlük kullanımda son derece pratik olan yenilikler, esneklik ve özellikle de düşük yakıt tüketimi ve kaliteyi temel almaktadır. Bu tarifin içeriği, Clio ve Captur’un olağanüstü satış sonuçlarının gösterdiği gibi müşterilere çekici gelen özellikler yani duygular, güçlü mühendislik ve orijinalliktir.” Ali Kassaï, Başkan Yardımcısı, Küçük Araçlar Programları

  Renault’nun küçük otomobil uzmanlığı kanında var
  – Mevcut ürünlerde sürekli gelişim: örneğin, motor ve aerodinamik üzerinde yaptığı çalışmalarla Renault 2007 – 2012 arasında mevcut Twingo’nun yakıt tüketimini yaklaşık yüzde 25 oranında düşürdü.
  – Kuralları yeniden belirlemek: Renault’nun uzun ve zengin yeniliklerle dolu tarihiyle gurur duyuyor ve son birkaç yıldır bir norm haline gelen geliştirilmiş fikirleri temel alan devrim niteliğindeki araçları piyasaya sürmekten hiçbir zaman çekinmedi. Örneğin 1972 yılında Renault 5 ve 1993 yılında Twingo.
  Bu cesur yaklaşım çok iddialı ve beğeni topluyor, çünkü Renault küçük otomobil sınıfında Avrupa pazarında lider konumda (B-segmenti binek otomobiller) ve 2013 yılında yaklaşık %11 pazar payı elde etti.

  [columns count=’2′]
  [column_item]Dünya çapında 2013 yılında 12 ay içinde 338 bin 370 Renault Clio (en son jenerasyon) satışı gerçekleştirildi.

  Lansmanından 1,5 yıl sonra Renault Clio:
  – Avrupa’nın ikinci en çok satan B-segment modeli (binek otomobiller ve hafif ticari araçlar),
  – Avrupa’nın bütün segmentlerde üçüncü çok satan modeli, %2’lik pazar payı ve 274 bin 741 satış
  ile.

  Dünya çapında 2013 yılında 93 bin 841 Renault Captur satıldı.
  Son birkaç aya ait yeni verilere göre Captur, 2008 ve Juke’dan daha iyi sonuçlarla Avrupa pazar liderliğine yerleşti.

  Yeni Twingo – Kısa teknik veriler
  Boyutlar:
  Uzunluk: 3.59 m
  Genişlik: 1.64 m
  Yükseklik: 1.55 m
  Ön görüş mesafesi: 12.1 derece
  Dönüş açısı: 8.65 m
  Dingil mesafesi: 2.49 m
  Arka diz alanı: 13.6 cm
  Maksimum yük uzunluğu: 2.20 m
  Bagaj kapasitesi: 219 litre
  Eşya saklama kapasitesi: 52 litre
  Motorlar:
  SCe 70: 3 silindir, 999cc, normal havalandırmalı, 70 bg, 91 Nm
  TCe 90: 3 silindir, 898cc, turbo, 90 bg, 135 Nm[/column_item]
  [column_item][infobox style=’regular’ static=’1′]Renault ve Daimler: verimli bir ortaklık

  2008 yılında, Renault’nun mühendisleri ve tasarımcıları gelecek jenerasyon Twingo’yu yaratmak için boş temiz bir sayfa açtılar. Bu oldukça güç bir görevdi ancak Renault’nun hem yaratıcı ruhunu hem de oyunun kurallarını değiştiren konseptleri sunma yeteneğini temsil eden ikonik Twingo’nun felsefisine uygun olarak hedefleri yüksekti. Daha küçük izine rağmen amaç, mevcut Twingo’dan daha ferah ve daha çevik bir model üretmekti ve bu nedenle motoru arka kısma yerleştirme fikri benimsendi. Geliştirme maliyeti başlangıçta çok büyük göründü ancak Renault’nun düşüncüleri ile, Smart’ın gelecek jenerasyon iki ve dört koltuklu versiyonları için fikirler üretme aşamasında olan Daimler’in düşünceleri örtüştü. 2010 yılının Nisan ayında, birçok sinerji noktası sunan ortak geliştirme programı için yeşil ışık yakan stratejik ortaklık anlaşması iki firma arasında imzalandı.

  “Tasarım ve geliştirme maliyetlerini Daimler ile paylaşarak, segmentinde bir ilk olarak Yeni Twingo’nun motorunu arka bölüme yerleştirdik.” Carsten Krapf, Başkan Yardımcısı Vekili, Küçük Araçlar Programları[/infobox][/column_item]
  [/columns]

  Son Haberleri :

  Yukarı Git