Dövmeli Aslan: Peugeot 108

Kategori : Otomotiv

PEUGEOT ve dövme sanatçısı Xoil, PEUGEOT 108’in benzersiz bir örneğini sunmak amacı ile bir araya geldiler. Xoil kendi dünyasını Peugeot’nun dünyası ile kaynaştırmak için bu şehirli modeli ele aldı. Sonuç, otomobil ve dövme dünyasında görülmemiş bir performans oldu. Xoil’in eseri otomobil ile bütünleşti.

Cenevre Otomobil Fuarı’da dünya prömiyeri yapılan Yeni PEUGEOT 108 rekor kompaktlığı sayesinde kent ortamında çok rahat hareket ediyor. Aynı zamanda çok yönlü bir araç olan PEUGEOT 108 özellikle yeni PureTech 1.2 VTi 82 motoru sayesinde şehirden de kolayca kaçabiliyor. Çağının ötesindeki araç, Mirror Screen fonksiyonu sayesinde sürücüsünün akıllı telefonunun bir aynası oldu. PEUGEOT 108, dört farklı siluet (hatchback ve üstü açılan, 3 ve 5 kapılı), yedi kişiselleştirme teması, üç ambiyans, üç tente rengi, vb. geniş kişiselleştirme gamı sayesinde alıcısına aracını kendi kimliğiyle özdeşleştirme özgürlüğü sunuyor.

108 Tattoo Concept kişiselleştirmeyi uç sınırına taşımak amacı ile dövme uygulamasını yepyeni bir malzeme ile birleştiriyor. Bunun için Peugeot, ünlü dövme sanatçısı Xoil’e yeteneğini ifade etme ve eşsiz bir eser gerçekleştirme olanağı sundu. Sanatçı insan vücudundan çok farklı boyutlar ve kıvrımlar üzerinde bir çalışma yaptı. Bu malzemenin bir çağrışımı olarak, 108 Tattoo Concept ten rengine benzer yaldızlı bakır boya ile bezendi. Bu temel üzerinde, desen çağdaş ile geleneksel unsurları bir araya getiriyor.

Xoil, Peugeot’nun genlerinden ve tarihinden 1920’nin kendinden emin ve güçlü (gururlu ve fatih) Aslanlı logosunun mavi rengini aldı. Xoil, tüm bunları farklı görünüşlerin ve geometrik çizgilerin birleşimi ile tamamladı. Kendi dünyasının özelliklerini taşıyan bu hatlar, son derece hassas ve net çizimleriyle yenilik getiriyor. Bunlar ayrıca PEUGEOT 108’in aerodinamizmine ve etkinliğine atıfta bulunuyor.

Xoil kaput üzerinde dövme yapma zorluğunun üstesinden başarı ile geldi. İnsan teni ile çalışmaya alışık olan sanatçı bu vesileye mürekkebi kendine özgü şekilde emen farklı bir yüzeyin lisanını öğrenmek zorunda kaldı. Yeni alanları keşfetme kapasitesinin kanıtı olarak, sonuç çarpıcı oldu.

108 Tattoo Concept’in iç mekânı da başta torpido paneli olmak üzere deri ile kaplı. Koltuklar ve paspasların üzerinde deri ve yün dokuma temiz bir kesim ile bir araya geliyor.

Estetiğinin ötesinde, 108 Tattoo Concept eşsiz, taklit edilemeyecek kişiye özel bir araç olanağını ortaya koyuyor. Ayrıca, araç yarınların otomobilinin yeni malzemelerine ve proseslerine de bir adım daha yakınlaştı. Nitekim, kaputun derisi her derinin özel görünümünü ve dokunuşunu koruyan bitkisel tabaklama ile elde ediliyor. Uluslararası üne sahip Xoil dövme dünyasını kendine özgü bakışı ile alt üst etti. Onun tarzı, sanat tarihi ve illüstrasyondan alınan motifleri grafik tasarımla birleştiriyor.

Son Haberleri :

Yukarı Git