Renautl Zoe: %100 Elektrik Motorlu Süper Şehirli

Kategori : Otomotiv

En başından itibaren tamamen elektrik motorlu bir araç olarak tasarlanmış, şehirli, %100 elektrikli otomobil. Yeni bir çağın başlangıcı…
Tasarımda yeni marka kimliği

ZOE, beş “dünya ilk”ini gerçekleştiren bir elektrik motorlu otomobil:

1. Ulaşılabilir fiyat
2. Onaylanmış NEDC döngüsü max 210 km menzil
3. ‘Range OptimiZEr (Menzil İyileştirme)’ sistemi
4. 30 dakika ila 9 saat arasında tamamen şarj
5. Renault R-Link ZOE’de standart

Yeni nesil frenleme sistemi hem hız kesme hem de frenleme anında pili şarj ediyor
“My Z.E. Connect” ve “My Z:E. inter@ctive” ile araç bilgilerine online erişim
ZOE Zen duygusu yaratıyor: “Take care by Renault” özellikleri ile temiz ve konforlu bir iç mekan
ZOE elektrik motorlu araçlara özgü bir şasiye sahip: sessiz ve titreşimsiz sürüş
Renault ZOE, bağımsız EuroNCAP testlerinden 5 “yıldız” almaya hak kazandı.
ZOE tek ekipman seviyesi olan “ZEN” ve tek motor ile satışa sunuluyor. Motor 65 kW (88 bg) gücünde. Maksimum tork değeri ise 220 Nm.
Renault ZOE Türkiye’de 24 Eylül’den itibaren anahtar teslim 66.500TL’den başlayan fiyatlarla (pil kira bedeli hariç fiyat) satışa sunuluyor.

%100 ELEKTRİKLİ
En başından itibaren tamamen elektrik motorlu bir araç olarak tasarlanan Renault ZOE, pürüzsüz ve akıcı hatlara sahip bir süper şehirli. Aracın sıra dışı ön kısmı sıcak ve çekici bir bakışla markanın yeni kimliğini ortaya koyuyor. ZOE, Renault logosunda, farlarda ve koyu renkli camlardaki mavi renk efekti ile bir elektrik motorlu otomobil olarak hemen göze çarpıyor.

Renault ZOE, kullanılması kolay ve eğlenceli bir araç olup, özel direksiyonu, lastikleri ve amortisörleri ile elektrik motorlu araçlara özgü bir şasiye sahiptir. ZOE, her tip yolculuklarda kullanılabilecek güven verici bir otomobil. Bir elektrik motorlu araç olarak sessiz olmakla birlikte; hiçbir motor sesi ya da titreşim olmadığından dinlendirici özelliği ile ayırt ediliyor.

Tüm elektrik motorlu araçlarda olduğu gibi ZOE de seyir esnasında hiçbir şekilde CO2, NOx, karbon monoksit, parçacık, koku veya motor gürültüsü yaymıyor.

Renault ZOE, Yeni Renault Clio da dahil olmak üzere yaklaşık yirmi adet Renault Nissan İttifak modelinin kullandığı “B” platformunu temel alıyor. Elektrik motoru, bütün kullanım aşamalarında mükemmel düzeyde enerji verimliliği sağlıyor. 65 kW (88 bg) neredeyse hemen, bir saniyenin yüzde birinden daha kısa bir sürede, güçlü bir ivmelenme ve kalkış ile 220 Nm değerinde maksimum tork üretiyor. Şehir içi sürüş deneyiminde sık rastlanan bir durum olan 0’dan 50 km/s hıza çıkmak sadece dört saniye alıyor.

zoe096
KALİTE VE GÜVENLİK KONUSUNDA SIFIR TAVİZ
Renault ZOE, yüksek üretim ve kalite standartlarında Flins fabrikasında üretiliyor. ZOE genlerindeki güvenlik ve kaliteyi Renault’nun bütün deneyimlerinden ve bilgi birikiminden alıyor. ZOE, konvansiyonel bir araç ile aynı testlerden ve elektrik motorlu modeller için geçerli özel testlerden geçti.

Renault ZOE, bağımsız EuroNCAP kuruluşu tarafından yürütülen pasif güvenlik testlerinin sonucunda 5 “yıldız” almaya hak kazandı. Ocak 2013’ten beri yürürlükte olan daha sıkı kurallar çerçevesinde yürütülen çalışmalar sonucunda aldığı bu 5 yıldız ile Renault’nun pasif güvenlik konusundaki uzmanlığı bir kez daha kanıtlanmış oldu. Genel sonuçta yüzde 82’lik skor elde eden Renault ZOE, özellikle yaya koruması dalında en yüksek skoru alarak kendi segmentinde en üst sıraya yerleşti.

DİNLENDİRİCİ, ZEN İÇ MEKAN AMBİYANSI
ZOE’de tasarımdan itibaren ZEN duygusu hissediliyor. Saflık kavramını yansıtan kabin, pastel renkler, otomotiv endüstrisinde kullanılmayan yeni yumuşak dokunuşlu malzeme ile dinlendirici, zen duygusunu pekiştiriyor. Renault ZOE’nin genel atmosferinde minimalist ayrıntılar ve sadelik dikkat çekiyor.

ZOE’de araç içinde temiz hava solumak mümkün. Klima ise cildin kurumasını önlemek için havadaki nem düzeyini yeterli seviyede tutacak şekilde tasarlandı. ZOE’nin kabini ayrıca Toxproof sertifikası almaya hak kazanmıştır. Bu sertifika, bağımsız bir kuruluş olan TÜV Rheinland tarafından verildi. Söz konusu etiket, ZOE’nin kabinini üretmek için kullanılan tüm malzemelerin “TÜV Rheinland Toxproof”un araç kabini üretim kriterlerine uyduğunu onaylıyor. Bu kriterler alerjik reaksiyon risklerini en aza indirmek üzere tasarlandı.

“Take care by Renault” ile dinlendirici ve temiz bir iç mekan

“Take care by Renault” aşağıdaki özellikleri kapsıyor:

Yüksek düzeyde kirliliği saptayarak kabin içinde otomatik olarak hava devirdaim işlevini çalıştıran bir hava kirliliği kaptörü,

Clean (Temizleyici) ve Relax (Dinlendirici) hava iyonizeri. Clean (Temizleyici) işlev, kabin içinde bulunan mantar, alerjen ve mikrop gibi bakterileri yok ediyor. Relax (Dinlendirici) işlev ise kapalı alanlarda yüksek konsantrasyona sahip pozitif iyonlarla dengeyi kurmak için negatif iyonlar üretiyor.

Dinlendirici ve uyarıcı özelliklere sahip aktif parfüm difüzörü. Havanın kurumasına engel olmak için düzenli olarak püskürtülen iki tip parfüm içeriyor.

Ayrıca koltukların kolaylıkla temizlenmesini sağlayan Teflon® döşeme. Bu görünmeyen, kokusuz işlem kumaşın su geçirmez ve leke tutmaz özellik kazanmasını sağlıyor.

zoe104
ZOE SAYESİNDE SIFIR SALIMLI ARAÇLARA ARTIK HERKES ULAŞABİLİYOR
Renault, ZOE sayesinde sıfır salımlı ulaşımı geniş kitlelere sunuyor. ZOE, tamamen elektrik motorlu olarak tasarlanan ve anahtar teslim 66.500TL (pil kira bedeli hariç fiyat) gibi ulaşılabilir bir fiyata satılan ilk araç olup, günlük kullanım için idealdir. ZOE aylık 59€’dan başlayan avantajlı pil kira fiyatları ile sunuluyor. Renault’nun elektrik motorlu araçlar konusundaki deneyimini bünyesinde barındıran bu otomobil, en son elektrikli motor teknolojisine sahip. Tasarım aşamasında alınan altmıştan fazla patent ile ZOE menzil, kolay kullanım ve bağlantı özellikleri bakımından dünyada ilk kez kullanılan beş özellik taşıyor.

Beş dünya ilk’i içeren bir elektrik motorlu otomobil:

ZOE, tamamen elektrik motorlu olarak tasarlanan anahtar teslim 66.500TL gibi ulaşılabilir bir fiyata satılan ilk seri üretim araç (pil kira bedeli hariç fiyat).
Onaylanmış NEDC döngüsü 210 km olan ilk seri üretim elektrik motorlu araç (NEDC standart döngü).
Bütün sürüş koşulları altında işletim menzilini optimize etmeye yönelik olarak tasarlanmış olan ‘Range OptimiZEr (Menzil İyileştirme)’ sistemi ile donatılmış ilk araç. ZOE, hava ve sürüş koşularına bağlı olarak günlük kullanımda 100 km ila 150 km yol kat edebiliyor.
ZOE, Cameleon pil şarj cihazı sayesinde şarj istasyonunda mevcut güce bağlı olarak (3kW ve 43kW arası) 30 dakika ila dokuz saat arasında tamamen şarj edilebiliyor. Ayrıca bunun için tek tip bağlantı kullanan ilk elektrik motorlu araç.
ZOE dokunmatik ekranlı, internet bağlantılı entegre navigasyon multimedya tableti olan Renault R-Link ile donatılmış ilk elektrik motorlu otomobil.
ZOE; ONAYLANMIŞ MENZİLİ 210 KM OLAN (NEDC) İLK SERİ ÜRETİM ELEKTRİK MOTORLU ARAÇ

zoe107
ZOE, sürüş tarzına ve hava koşullarına bağlı olarak günlük kullanımda 100 ila 150 kilometrelik değerleri ile kendi sınıfında en yüksek menzili sunuyor. ZOE’nin 200 km’den fazla (210 km) onaylanmış NEDC döngüsü menzili sunan tek seri üretim elektrik motorlu otomobil olması da bunun bir kanıtı. Bu başarı tüm ZOE’lerde yer alan ‘Range OptimiZEr’ (Menzil İyileştirme) sistemi sayesinde elde edildi, bu sistem menzili yaklaşık yüzde 25 oranında artırıyor.

Range OptimiZEr (Menzil İyileştirme) sistemi her biri ZOE menzilini artırmak için üçte bir oranında katkı sağlayan üç büyük teknik yenilik içeriyor:

§ Yeni nesil enerji toplayan frenleme/hız kesme sistemi: Yeni nesil enerji tasarruflu frenleme, sadece hız kesme anında değil aynı zamanda frenleme anında da ortaya çıkan kinetik enerjiyi depoluyor ve ardından pili şarj etmek amacıyla elektrik akımına dönüştürüyor. Bu yenilik Bosch ile ortak çalışma sonucu geliştirildi ve ZOE ile dünyada ilk kez kullanılıyor.

§ Isı pompası: Ev kullanımından ilham alan bu yenilik artık seri üretim araçlarda da sunuluyor. Kabini soğutmak için, sistem, normal bir elektrik motorlu klima sistemi ile aynı şekilde çalışıyor. Kabini ısıtmak için, sistem işlem devrini tersine çeviriyor. Aracın dışında yer alan havadaki ısıyı yakalıyor, sıkıştırıp ısıtıyor, sonra da ısıyı araca yönlendiriyor.

§ Michelin EnergyTM E-V lastikler: Renault ZOE, Michelin tarafından geliştirilen üstün verimlilik düzeyine sahip lastiği standart olarak sunan ilk araç. Söz konusu lastikler, enerji tasarrufunu, güvenlik ve sağlamlıkla birleştirerek elektrik motorlu araçların ani hızlanmalarını kabul ederken, yuvarlanma direnci ile bağlantılı olan yüksek enerji kayıplarını düşürmek üzere dizayn edilmiştir. Michelin ENERGY™ E-V lastikleri sürüş anında çok düşük oranda ısı birikimi üretiyor, böylelikle enerji tüketimini azalarak menzilin yaklaşık 15-20km arasında artmasına imkan veriyor.

BSS_4313
DAHA HIZLI ŞARJ İÇİN CAMELEON ŞARJ SİSTEMİ
Patenti Renault’ya ait olan bu yeni nesil pil şarj sistemi 43 kW’ye kadar ister tek ister üç fazlı olsun tüm güç seviyelerine uyum sağıyor. Renault ZOE, 43kW’de pilinin maksimum kapasitesinin yüzde 80’inin 30 dakikada şarj edebiliyor. Cameleon aynı zamanda ZOE’yi değişken güç seviyeleri altında şarj etme kolaylığı da sunuyor: örneğin, 11 kW’de (iki saatlik şarj süresi) veya 22 kW’de (bir saatlik şarjla pilin %80’i).

SÜRÜCÜLER DE MENZİLE KATKIDA BULUNUYOR
ZOE sürücüsüne menzili maksimize etmek için geniş bir hareket alanı sunuyor.

Ön İklimlendirme:
ZOE’nin kabini, sürücü tarafından belirlenen zamanda doğru sıcaklığa kadar ısıtılabiliyor ya da soğutulabiliyor. R-Link üzerinden veya bir bilgisayar ya da akıllı telefon ile uzaktan ayarlanabilen bu işlev, araç bir şarj istasyonuna bağlı iken, ZOE’nin kabinini ısıtıyor ya da soğutuyor. Bu nedenle istenen sıcaklığa ulaşmak için gerekli enerji, bataryadan değil doğrudan soketten alınıyor, böylelikle ZOE’nun menzili korunmuş oluyor.

Eco Modu
“Eco” butonu, sürüş ve klima performansını optimize ederek %10 daha fazla menzil kazanılmasına imkan sağlıyor.

Eco-Sürüş Menüsü
Bu menü sürücüye tavsiyeler vererek, onlarca kilometreye kadar kazanmasına yardımcı olan ve çevreye saygılı bir sürüş tarzını benimsemeye davet ediyor.

Bilgi ve uzaktan işlemler için ZOE’de yer alan iki servis paketi
Renault ZOE sürücüleri iki farklı servis paketi yardımıyla araçları hakkında bilgi alabiliyor ve hatta otomobiliyle etkileşime girebiliyor. “My Z.E. Connect” ile sürücüler nerede olurlarsa olsunlar akıllı telefon ya da bilgisayarlarıyla şarj seviyesi, en son şarj işleminin zamanı, şarj durumu, tam şarj için kalan süre gibi bilgilere ulaşabiliyorlar. “My Z.E. inter@ctive” paketi yardımıyla ise sürücüler, akıllı telefon veya bilgisayar kullanarak klimayı çalıştırabiliyor veya ayarlayabiliyor, uzaktan şarj işlemini başlatabiliyor, zaman aralığı seçerek günlük şarj planı yapabiliyorlar.

ZOE’DE RENAULT R-LINK STANDART
n panelin ortasındaki R-Link konsolu ve kontrol panelindeki her açıdan görülebilen TFT (Thin Film Transistor) ekran, ZOE’nin içerdiği ileri teknoloji hakkında ipuçları veriyor. İnternet bağlantılı entegre navigasyon ve multimedya sistemi olan Renault R-Link, ZOE’de standart olarak yer alıyor.

Sistemin, navigasyon, radyo, Bluetooth® telefon, audio akışı, müzik ve taşınabilir cihazlara bağlanabilirlik gibi özelliklerinin yanı sıra internet bağlantısı ile birçok uygulamaya erişim ve elektrik motorlu sürüşe adanmış fonksiyonlar gibi özellikleri de mevcut.

zoe119
TEK MOTOR, TEK EKİPMAN SEVİYESİ
ZOE’de tek bir motor seçeneği bulunuyor:
· ZOE’nin motoru 65 kW (88 bg) gücünde. Maksimum tork değeri ise 220 Nm.

· ZOE ekipman seviyesi olarak da tek bir versiyon sunuyor: “ZEN” versiyonu. Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Denge Programı (ESC), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Sürücü ve yolcu ön hava ve yan yastıkları, Çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX), Hız ayar ve sınırlayıcı (Cruise Control), Yokuşta kalkış destek sistemi (Hill Holder), Arka park sensörü, LED gündüz farları, Elektronik klima, Eller serbest Renault Card sistemi, Otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü, Elektrikli ve ısıtmalı dış dikiz aynaları, Deri direksiyon, Renault Take Care Paketi (Hava iyonizeri, Hava kirliliği kaptörü, Aktif parfüm difüzörü), Renault R-LINK internet bağlantılı entegre navigasyon ve multimedya sistemi, USB & Bluetooth Bağlantısı, Range OptimiZEr (Menzil İyileştirme) Sistemi (Yeni nesil enerji toplayan fren sistemi, Isı pompası, Michelin Energy™E-V lastikler), Parlak siyah sinyalli yan aynalar, 16″ alüminyum alaşımlı jantlar gibi bir çok ekipmanı standart olarak sunan ZOE ZEN versiyonunda sadece metalik renk opsiyon olarak sunuluyor.

GARANTİ VE ÜRETİM
Tıpkı konvansiyonel araçlarda olduğu gibi ZOE de iki yıl /sınırsız kilometre veya üç yıl / 100,000 kilometre garanti sunuyor.
Renault ZOE, yüksek üretim kalite standartlarında Fransa’da Flins fabrikasında üretiliyor.