Avrupa Ralli Şampiyonası 2013 Takvimi Onaylandı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) organizatörü Eurosport Events asfalt, toprak ve kar’da koşulacak onüç ralliden oluşan 2013 takvimini onayladı.

Temmuz ayındaki iki toprak ralliden birinin İstanbul’daki Boğaziçi Rallisi olması beklenirken yarışlardan biri San Marino diğeri de Romanya Sibiu olarak ilan edilince Türkiye’de düzenlenecek tek uluslararası ralli de takvime girememiş oldu.

İrlanda Rallisi’nin yerine de Kanarya Adaları’nda düzenlenecek El Corte Ingles Rallisi alındı.

El Corte Ingles Rallisi organizatörleri takımların adaya transferleri ile ilgili destek olacaklarını açıklamaları ve İrlanda Rallisi’nin yetkililerinin Eurosport Events’in şartlarını karşılayamayacaklarını ilan etmeril ile yer değişikliği kesinlik kazandı.

Eurosport Events Motorsporları Gelişim Direktörü François Riberio : “Farklı zeminler ve takımlar için uygun maliyetler arasında bir denge kurmaya çalıştık. Seçilen tüm rallilerde etkili yerel medya katılımı, güçlü spor temelleri ve büyük seyirci katılımları var. Her ralli organizatörü ile yerel yetkililerin desteği ile olabildiğince canlı yayın imkanı oluşturmaya çalışıyoruz.” dedi.

Uluslararası yarış tecrübesi bulunan ve Eurosport’un Genel Koordinatörü Jean-Pierre Nicolas kar rallilerinin düzenleneceği Avusturya ve Letonya’daki ziyaretlerinden fazlası ile etkilendi : “Janner Rallisi, Monte Carlo Rallisi ile benzer özellikler gösteriyor. Değişken hava şartları ve kar kaplı zeminlerin yer aldığı ralli Ocak ayında sezonun ilk yarışı olacak ve çok güzel geçecek.”

Sezonun ikinci yarışı ise Letonya’da ise ekipler toprakla karışık kar zeminde mücadele edecekler. Nicolas ekiplerin seyircileri çok heyecanlandıracaklarını, rallinin ortalama hızının 100 ila 120 km/sa olacağını belirtti.

Ayrıca ERC kuralları da onaylandı. Daha önce açıklanın aksine pilotlar artık sezonun ilk yarısındaki yedi yarıştan en iyi dört yarıştan alacakları ve sezonun ikinci yarısındaki altı yarıştan en iyi dördünden alacakları puanları genel klasmana taşıyacaklar. Pilotlar ve kopilotlar için genel klasman tablosu olacak, İki Çeker ve Seri Üretim klasmanı için pilotların bu kategoriye kayıt yaptırmaları gerekmeyecek yarışa bu kategoride katılan her pilot puan alacak.

Takımlar için de Genel Klasman, İki Çeker ve Seri Üretim olmak üzere üç farklı kupa olacak ancak takımlar bu kategoride mücadele etmek için FIA’ya başvurup kayıt ücreti ödemek zorunda olacaklar.

Toprak rallilerde Sıralama Etabı düzenlenecek ve buna göre ekipler yarışta start alacaklar.

Eurosport bu üç kategorinin de tüm yarışlardan görüntülerini yayınlayacak. Yeni Takımlar Şampiyonası’nın da ilgi görmesi için yayınların yeniden düzenleneceği açıklandı.

FIA Avrupa Ralli Şampiyonası 2013 Takvimi

01: International Jännerrallye (Avusturya) / Asfalt/kar / 3-5 Ocak 2013
02: Liepāja-Ventspils Rallisi(Letonya) / Toprak/kar / 1-3 Şubat 2013
03: Rally Islas Canarias El Corte Inglés (İspanya) / Asfalt / 21-23 Mart 2013
04: SATA Rallye Açores (Portekiz) / Toprak / 25-27 Nisan 2013
05: Tour de Corse (Fransa) / Asfalt / 16-18 Mayıs 2013
06: Hırvatistan Rallisi * / Asfalt / 6-8 Haziran 2013
07: GEKO Ypres Rallisi (Belçika) / Asfalt / 27-29 Haziran 2013
08: San Marino Rallisi** / Toprak / 11-13 Temmuz 2013
09: Sibiu Rallisi (Romanya) / Toprak / 25-27 Temmuz 2013
10: Barum Czech Rally Zlín / Asfalt / 30 Ağustos-1 Eylül 2013
11: Poland Rallisi / Toprak / 27-29 Eylül 2013
12: Sanremo Rallisi (İtalya) / Asfalt / 10-12 Ekim 2013
13: Uluslararası du Valais Rallisi (İsviçre) / Asfalt / 7-9 Kasım 2013

* Eurosport’un onayını bekliyor.
** ASN onayı bekliyor.