Avrupa Ralli Şampiyonası ile ilgili değişiklikler

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

4 Aralık’ta Paris’de toplanan DÜnya Motor Sporları Konseyi, Avrupa Ralli Şampiyonası’nda uygulanacak bazı değişikliklere de imza attı.

Profesyonel takımların katılımını sağlamak amacı ile şampiyonada yeni kupalar oluşturuldu. Buna göre FIA ERC Markalar Kupası, İki Çeker Otomobiller için Markalar Kupası ve Seri Üretim Otomobiller için Markalar Kupası için takımların kayıt yaptırmasına izin verilecek. Şampiyonaya katılan takımların en iyi sonuç alan iki ekibi belirlenen klasmanlara puan alabilecekler. Varolan takım ünvanları kaldırıldı.

Rallinin ilk gününde sıralamayı belirlemek için asfalt yarışlarda da toprak yarışlarda olduğu gibi serbest antrenmanlar ve sıralama etabı koşulacak.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nda da Gençler Şampiyonası oluşturularak ERC ve WRC arasında genç yeteneklerin değerlendirilmesi sağlanacak. Bütçeleri fazla şişirmemek adına R2 klasmanındaki otomobiller ile Gençler Şampiyonası’na katılmak mümkün olacak. Şampiyonada yedi yarışa katılacak genç pilotlar biri toprak biri de kar olmak üzere en iyi dört ralliden elde edecekleri puanlar ile şampiyonluk kovalayacaklar.

Avrupa Ralli Kupası’nın adı Avrupa Ralli Ödülü (European Rally Trophy – ERT) olarak değiştirildi.