Barum Rallisi’nde Zafer Vaclav Pech’in

  Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

  Son dört sezondur Skoda’nın üstünlüğü ile tamamlanan Barum Rally Zlin’de zafer bu sefer MINI JCW ile mücadeleye katılan Vaclav Pech, Petr Uhel ikilisinin oldu.

  Skoda’nın üstünlüğü sona erse de son şampiyon Jan Kopecky fabrikanın son gözdesi 1.6 litre, turbo takviyeli motoru ile donatılmış Skoda Fabia S2000 ile ralliseverlerin huzuruna çıktı. Bu Fabia S2000, Skoda’nın R5 sınıfında mücadele edecek otomobilinin temelini oluşturuyor.

  Pech, Cumartesi gününü lider tamamlayarak ayrıca yedinci kez Çek Ralli Şampiyonu oldu. Pazar günü ise ilk ERC zaferine ulaşan Pech, bu sezon koşulan sekiz yarışta yedinci farklı yarış zaferi kazanan pilot da oldu.

  “Mücadelenin ne kadar çetin olduğunu biliyorduk ve yarışın başında çok büyük hedeflerimiz yoktu. Gerçekçi olarak ilk üç içinde olmayı istiyorduk. Rallinin başında motor sorunu ile uğraştığımızdan ilk hedefimiz servis alanına ulaşabilmekti. Çok ufak bir tamir gerektiriyordu ancak yolda yapamazdık. Diğer pilotların yaşadıklarından sonra kendimizi zirvede bulduk. Yaklaşık bir dakikalık bir avantajımız olsa da son servise sağ salim gelip yarışı kazanmak için tempomuzu biraz düşürdük.”

  Sepp Wiegand, son etapta Tomas Kostka’yı geçerek ikinciliği 0.7 saniye farkla elde etti. Kostka son iki etapta motor sorunu yaşayınca yavaşlamak zorunda kaldı ve ikinciliği son etapta Alman rakibine kaptırdı.

  Wiegand yarışı ikinci sırada tamamlasa da şampiyona klasmanında istediği avantajı elde edemediği için üzgündü. Ondördüncü özel etapta Robert Consani’nin yavaşlaması şampiyonadaki rakibi Esapekka Lappi ile arasındaki farkı kapatmasına engel oldu. Lappi, Cumartesi günü yaptığı kazadan sonra Pazar günü üç etabı kazandı ve ikinci günü de üçüncü sırada tamamlayarak fazladan beş puan daha aldı. Sekiz yarış sonunda şampiyona klasmanında Lappi, Wiegand’ın 19 puan önünde lider konumda yer alıyor.

  Jaroslav Orsak, Çek Jamomir Tarabus’u yarış boyunca arkasında tutmayı başardı ve son etapta ikisi de Kajetan Kajetanowicz’i geçerek dördüncü ve beşinci oldular. Tarabus son gün iki etabı kazanıp gün liderliğini elde etse de yedinci etapta yoldan çıkınca muhtemel bir ralli zaferinden de mahrum kalmış oldu. Ancak onun bu mücadele azmi yarış sonunda Colin McRae Flat Out Ödülü’nü getirdi. Kajetanowicz ise Mayıs ayından beri ilk kez yarıştığı ERC rallisini LOTOS takımının Fiesta’sı ile tamamlamış oldu.

  Bir önceki ERC rallisi auto24 Estonya Rallisi’ni kazanan Ott Tanak, motor sorunu yaşadığı Fiestası ile yarışı yedinci sırada tamamlayabildi. Martin Vlcek sekizinci, Antonin Tlustak dokuzuncu, son model Peugeot 208T16 ile ayar ve vites sorunu yaşayan Bruno Magalhaes ise onuncu oldu.

  Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC)’de sezonun bir sonraki yarışı 19-21 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Güney Kıbrıs Rallisi olacak.