Bulgaristan Rallisi’ni Krum Donchev Kazandı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Krum Donchev, Aleksander Saliuk ile girdiği zirve mücadelesinden önde çıkarak Bulgaristan Rallisi’ni ikinci kez kazanmayı başardı.

Donchev, geçen senenin galibi Aleksander Saliuk’un 21.8 saniye önünde kariyerinde ikinci kez elde ettiği zafere ulaştı. Türk pilot Yağız Avcı MINI JCW ile katıldığı ralliyi üçüncü sırada tamamlarken, Çek pilot Vojtech Shtayf dördüncü, Romen Sebastien Barbu ise beşinci oldu.

İki çeker otomobiller arasında en iyi dereceyi genel klasman altıncısı olan Anton Titov oldu. Titov, Clio R3’lü Todor Slavov ve Türkiye’den kiraladığı Fiat Punto S1600 ile yarışa katılan genç pilot Girgor Grigorov’u geride bıraktı.

Yarışın en hızlı bayan pilotu ise Citroen C2 R2 Max ile genel klasman onuncusu Jovana Jovanovic oldu.

Geçtiğimiz sene şehir içindeki özel seyirci etabında Aleksander Saliuk’un viraj içlerini fazla keserek kendisine avantaj sağlaması üzerine istenmeyen olaylar çıkmıştı. Ancak bu sene rallinin direktörü Kamen Mikhailov, Saliuk’un aynı şartlarda kendisine avantaj sağlayacak şekilde kuralları esnetmeye çalışmasına izin vermeyeceklerini buna kalkışan tüm pilotların cezalandırılacağını açıkça söyledi. Saliuk da etap içinde daha dikkatli olarak direktörün de özel ikazı ile etabı kurallar dahilinde tamamladı.

Krum Donchev, rallinin Avrupa Kupası’na puan veren kısmında birinci gelse de Bulgaristan Ralli Şampiyonası dahilinde koşulan sekiz etap sonunda Plamen Staykov’un 47.8 saniye gerisinde kalarak ulusal şampiyona yarışında ikinci olabildi. Bulgaristan şampiyonasında mücadelenin daha heyecanlı geçebilmesi için otomobillerin farklı yakıt kullanmasına izin veriliyor. Bu sayede Mitsubishi Evo IX pilot Staykov, Fiesta R5’li Donchev’e yaklaşık 50 saniye fark atabiliyor.

Avrupa Ralli Kupası’nda sezonun bir sonraki rallisi Portekiz’de düzenlenecek olan Rali Vinho de Maderia olacak.