Bulgaristan’da Saliuk Zafere Ulaştı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Avrupa Ralli Kupası’na 20 katsayı üzerinden puan veren Bulgaristan Rallisi’ni Aleksander Saliuk, Skoda Fabia S2000 ile kazandı. Kazakistan Takımı adına mücadeleye katılan Saliuk, Skoda Fabia S2000 pilotu Dimitar Iliev’in 20 saniye önünde yarışı ilk sırada tamamladı. Üçüncülük ise Peugeot 207 S2000 ile mücadeleye katılan Krum Donchev’in oldu.

Cuma günü Özel Seyirci Etabı ile başlayan rallide ekipler toplam 197.55 kilometrelik 13 asfalt özel etap geçtiler. Son güne girerken Iliev, Saliuk’un 4.6 saniye önünde liderdi. Iliev ilk etap sonunda liderliğini 1 saniye geliştirse de Saliuk sonraki iki etapta en iyi zamanı yaparak 5.4 saniye farkla liderliğe yükseldi. Bir sonraki etapta Iliev yeniden liderliğe çıksa da yaşadığı motor sorunu ile yavaşladı ve Saliuk’un 14.2 saniye gerisine düştü. Saliuk kalan etaplarda liderliğini korudu ve Bulgaristan’dan zafer ile ayrıldı.

Mitsubishi Evo IX pilotu Ignat Isaev yarışı genel klasman dördüncüsü olarak bitirirken, Luca Betti Ford Fiesta S2000 ile katıldığı yarışı beşinci sırada tamamlayabildi. Betti, lider götürdüğü yarışta iki kez lastik patlatınca gerilere düştü ancak ikinci gün zirveye adım adım yaklaşsa da yarışı lider Saliuk’un 2 dakika 17.8 saniye gerisinde tamamladı.

Avrupa Ralli Kupası’nda sezonun bir sonraki rallisi 11 Temmuz’da organize edilecek olan San Marino Rallisi olacak. San Marino’da ERC kaydı yaptıran pilotlar kupaya puan alacaklar. Genel olarak yerel pilotların kayıt yaptırdığı kupa yarışlarına en sık katılan pilot Aleksander Saliuk oldu. Avrupa Ralli Kupası takviminde düzenlenen beş yarışın üçünden puan alan Aleksander Saliuk Pilotlar Klasmanı’nda 1136 puan ile lider konumda yer alıyor. Bulgar pilotlardan Dimitar Iliev ikinci sırada yer alırken Krum Donchev, Luca Betti ile aynı puanda üçüncü sırada bulunuyor.

Son Haberleri :

Yukarı Git