Kopecky Evinde de Kazandı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Jan Kopecky kendi evindeki Barum Rallisi’ni kazanarak Avrupa Ralli Şampiyonası’ndaki liderliğini güçlendirdi.

Skoda pilotu Cuma akşamı Zlin kentinin caddelerinde düzenlenen Özel Seyirci Etabı’nı kazanarak başladığı rallinin ikinci gününü liderliğini pekiştirerek tamamlamıştı.

Son güne 37. saniyelik farkla başlayan Çek pilot ilk etapta viraj içine toplanan suların çamur olması sebebi ile sıkıntılar yaşasa da bunun da üstesinden gelmeyi başardı.

Kopecky, son gün hiç bir etapta en iyi zamanı yapmadan yarışı en yakın rakibinin 1 dakika 1.6 saniye önünde ilk sırada tamamladı.

Yarışın ikincisi Çek Ralli Şampiyonası’nın lideri Vaclav Pech oldu.

Podyumun üçüncü basamağında kendi imkanlarını kullanarak yarışa Skoda ile katılan Roman Kresta yer alıyordu ancak Kresta son gün etaplarından Jankovice’nin ilk geçişinde lastik patlatınca yarışı ancak beşinci sırada tamamlayabildi.

Üç dakika kadar kaybeden Kresta yerini yine aynı etapta lastik patlatan Jaromir Trabus’a kaptırdı.

Tarabus aslında daha öncesinde podyumdaki yerini elde etmişti ancak altıncı servise erken girince 1 dakika ceza aldı. Sonrasında Cumartesi etaplarının ikinci geçişinde iyi zamanlar yaparak Sepp Wiegand’ın önüne geçerek günü dördüncü sırada tamamlamıştı.

Son günde üçüncülük mücadelesi veren pilotlar yarışa heyecan kattılar. Tarabus, Alman rakibi Wiegand’ı saf dışı bırakarak 31.6 saniye önünde podyumdaki yerini aldı.

Yerel kahraman Tomas Kostka, Ford Fiesta R5 ile katıldığı mücadelede podyuma ulaşmak için çaba sarf ederken Pindula etabında difransiyel arızası ile yarış dışı kaldı.

Bir başka R5 pilotu Pavel Vaolusek ise son gün geçilen Jankovice etabında en iyi zamanı elde ederek yeni yarış otomobilinin ilk zaferlerinden birinde pay sahibi oldu.

Braum Rally Zlin klasmanı:
1. Jan Kopecky Skoda 2:15:23.0
2. Vaclav Pech Invelt Mini +1:01.6
3. Jaromir Tarabus AK Skoda +2:32.7
4. Sepp Wiegand Skoda +3:04.3
5. Roman Kresta Adell Mogul Skoda +3:58.7
6. Miroslav Jakes Gemini Mitusbishi +6:35.8
7. Jaroslav Orsak GPD Mitsubishi +7:52.1
8. Pavel Valousek Delimax Ford +7:52.6
9. Antonin Tlustak GPD Skoda +8:27.4
10. Robert Koristka GPD Mitsubishi +9:37.2

Son Haberleri :

Yukarı Git