Kubica İlk Günü Zirvede Tamamladı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’ndaki ilk yarışında Formula 1 pilotu Robert Kubica, Kanarya Adaları Rallisi’nde ilk günü lider tamamladı.

Polonyalı pilot Gran Canaria Adası’ndaki asfalt etaplara ilk kez çıkmasına ve olağanüstü hava şartlarına rağmen geçilen sekiz etapta da en iyi zamanı yaparak 15 ERC pilotunu arkasında tutmayı başardı ve ilk günü en yakın rakibinin 1 dakika 6.7 saniye önünde lider tamamladı. Kubica’nın ardından ikincilikte bulunan Jan Kopecky üçte üç yapma iddiasını korusa da liderle arasındaki fark onun için endişe verici boyutlara ulaştı. Üçünclükteki Craig Breen ise şimdilik sağlam konumda tutunuyor.

ERC Seri Üretim Klasmanında ise Subaru pilotu Andreas Aigner yarışı, Renault pilotu Germain Bonnefis’nin önünde lider götürüyor. İki çekerde Enrique Garcia Ojeda, Bayanlar klasmanında ise Ekaterina Stratieva ilk sıradaki yerlerini koruyorlar.

Güneşli hava beklentisi ile yarışa gelenler yoğun yağış ve sis altında mücadele etmek zorunda kalınca beklenmedik sonuçlar da peşpeşe geldi. Yarış öncesi testlerini kuru havada tamamlayan bir çok pilot ıslak zeminde tutunma sorunları yaşadılar.

Yarışı lider götüren Kubica son testlerini yağmurda yapınca ralli deneyimi az olsa da yarışta başına gelecekleri az çok tahmin eder konuma gelmişti.

Kopecky deneyimine rağmen ıslak zeminde Kubica’nın temposuna bir türlü yaklaşamadı. Çek pilot Kubica’nın ralli tecrübesinin az olmasına rağmen asfaltta yarışmış olmasının ona bu şartlarda avantaj sağlayabileceğini belirtti. Kopecky kalan etaplarda Kubica’yı yakalamasının imkansız olduğunu yarışı ikinci sırada tamamlamak için elinden geleni yapacağını belirtti.

İrlandalı Breen, Letonya’da ikinci sırada bitirdikten sonra burada da podyumda ikinciliği hedeflemişti ancak Kubica tüm planlarını bozmuş gibi görünüyor. Breen Kopecky’nin peşinde temposunu yüksek tutmaya çalışırken önce servisten geç çıktı ve 10sn ceza yedi sonrasında ise yanlış lastik seçimi nedeni ile istediği tempolara çıkamadı.

Kanarya Adaları’nda ikinci gün yerel saat ile 10:28’de start alacak 13,28 kilometrelik Maspalomas özel etabı ile başlayacak. Ekipler toplam 101,52 kilometrelik 6 özel etap tamamlayacaklar, kupa töreni 18:15’te Las Palmas’da başlayacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git