Mille Miglia’da Zafer Basso’nun

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Giandomenico Basso, İtalya Ralli Şampiyonası’nın ve Avrupa Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı Mille Miglia Rallisi’ni kariyerinde dördüncü kez kazandı. Basso bu zafer ile Fiesta RRC otomobile de ilk asfalt galibiyetini getirdi. Bölgesel Ralli Otomobili (Regional Rally Car) olarak üretilen bu Fiesta’ların Dünya Ralli Şampiyonası’nda mücadele eden Ford Fiesta RS WRC’lerden farkı küçük turbo bilezikleri ve diğer performans kısıtlayıcıları olmak zorunda.

Brescia merkezli düzenlenen tamamı asfalt etaplarda koşulan Mille Miglia, Avrupa Ralli Şampiyonası’nın da ikinci yarışı olarak organize edildi. Perşembe akşamı start alan yarışta Cuma günü sekiz özel etap bir önceki gün yağan yağıştan sonra kaygan zeminde tamamlandı. Cumartesi günü nisbeten daha kuru etaplar geçildi.

Basso Fiesta’nın bu ilk yarışında A-Style garajından servis aldı. Cuma günü geçilen sekiz etabın beşinde en iyi zamanı yapan Basso ilk gün Pirelli’nin kaygan zeminlerde daha iyi tutunma performansı sergileyen RX serisinin en yumuşak tipi RX9’lar ile mücadele etti.

Cumartesi günü üç etaptan daha zaferle ayrılan iki Avrupa Şampiyonuluğu bulunan Basso en yakın rakibi geçen senenin İtalya Şampiyonu Paolo Andreucci’nin 1 dakika 18 saniye önünde zafere ulaştı.

Basso “Lastikler çok önemli bir pay sahibi. Bu etaplardaki kendi tecrübem ve Pirelli ekibinin tecrübesi sayesinde lastik seçimlerimiz hep doğru oldu. Kazandık ama hiç kolay bir ralli olmadı. Hala aracı tanımaya çalışıyorum. Starttan finişe aracın performansından çok etkilendim. Bu sonucu almamızdaki en büyük pay ona ait.” diyerek lastik seçimini ve aracın performansını değerlendirdi.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışı 24-26 Mayıs tarihlerinde Hırvatistan’da düzenlenecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git