Peugeot 208T16 Zaferle Başladı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Bütün yarışseverler tarafından sabırsızlıkla beklenen 208T16’nın rakipleriyle ilk uluslararası karşılaşması zaferle sonuçlandı. Peugeot Rally Academy pilotu Craig Breen Avrupa Ralli Şampiyonası’nın Yunanistan ayağını kazandı. 205T16’dan 30 yıl sonra tarihe geçecek bir zafer.

30 yıllık tarih
1984 yılında, Peugeot uluslararası sahnede 205T16 ile ilk zaferini kazanmıştı! Korsika Turu’nun 2nci özel etabında da en iyi zamanı Ari Vatanen gerçekleştirmişti. 30 yıl sonra, 208T16’nın ilk uluslararası katılımında, yine 2nci özel etapta Kevin Abbring (Peugeot Rally Academy) de en iyi zamanı elde etti! Tarih tekerrür ediyor fakat 208T16 için yazacak daha çok sayfa var…

Efsanevi Akropol Rallisi’nde 208T16 ilk zaferini kazandı. Asfalt, toprak, yağmurlu, kuru zemine sahip olan bu ralli kesinlikle sezonun en zorlu yarışlarından biriydi… 208T16 için güzel bir başlangıç oldu!

Craig Breen, 208 T16 ve Peugeot Rally Academy : Bir ilk !
İrlandalı Craig Breen, co-pilotu Scott Martin ile 208T16’nin geliştirilmesine katkıda bulunmuştu. Uluslararası Akropol Rallisi’nin 13 özel etabından 4’ünde (3, 6, 7 ve 11) en iyi mutlak zaman, Kevin Abbring’in yarıştan çekilmesi sonrasında 6. özel etaptan itibaren yeniden çıkış ve kendisine yarım spine mal olan sağlam bir atak B. Bouffier’nin “ataklarına” rağmen yine de varışa kadar avantajını korumasını sağladı. Breen en yakın rakibinin 8s ve K. Kajetanowicz’in Fiesta R5’inin 40 saniyeden fazla önünde finiş gördü. Bu gerek İrlandalı pilot, gerekse Peugeot Rally Academy ve 208 T16 için ilk uluslararası zafer oldu! Craig Breen böylece Colin McRae Flat out Trophy kupasıyla ödüllendirildi.

Önümüzdeki hafta sonu Breen ve 208 T16 gerçek starlar olarak karşılanacakları İrlanda Rallisi’nde yeniden bir araya gelecekler ve ardından Nisan ortasında ERC (Avrupa Ralli Şampiyonası) ayağında evlerine geri dönecekler.

Kevin Abbring : 208 T16 direksiyonundaki ilk lider
Craig Breen, Avrupa Ralli Şampiyonası’nda sezonun 3. ayağının kazananı olduysa da, Kevin Abbring de Peugeot Rally Academy bünyesindeki ilk yarışında büyük sansasyon yarattı. 2013 208 Rally Cup France şampiyonu olan Hollandalı, 208T16 ile 6 etapta birinci oldu ve başlangıçtan itibaren müthiş bir potansiyel göstererek şampiyonaya hızlı ve etkin bir giriş yaptı. 2. özel etaptan itibaren en iyi zamana imza attı ve 208 T16’sını yarışın liderliğine yerleştirdi. 4. özel etapta bir kez en iyi zamanı elde ettikten sonra, radyatörü delindiği için yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Co-pilotu Sebastian Marschal ile birlikte Nisan ortasında İrlanda’daki gelecek ERC ayağının birinciliği için en ciddi adaylardan biri olacak.

Craig Breen : “Kendimi dünyanın zirvesinde hissediyorum! 208 T16 gerek toprakta gerek asfaltta son derece rekabetçi olduğunu gösterdi. Bu uluslararası bir şampiyonada ilk zaferim ve 208T16’nın tarihinde ilk sayfayı yazmaktan da çok gururluyum. Peugeot Rally Academy ve Peugeot Sport ekiplerinin çalışmalarının meyvesi olan bu sonuçtan çok mutluyum. Tek kelimeyle mükemmel bir hafta sonu oldu.”.

Kevin Abbring : “2. özel etaptan sonra 208 T16 ile rallinin liderliğini almak benim için hoş bir sürpriz oldu. Çünkü bu garanti değildi, çünkü birçok yeni faktör vardı: otomobilin asfalt üzerinde davranışı, yeni bir ekip arkadaşı ile yeni notlandırma sistemi. Kuşkusuz sonuna kadar gidemedik ancak otomobilin potansiyeli var ve gelecek için çok umutluyum. İrlanda’da olmak için sabırsızlanıyorum.”