Polonya’da Zafer Kajetanowicz’in

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Kajetan Kajetanowicz, Polonya Rallisi’ni kazanarak Ford Fiesta R5’in ilk ERC zaferine de imza atmayı başardı. Polonyalı pilot Cumartesi etapları sonrasında Polonya Ralli Şampiyonluğu’nu da ilan etmişti. Kajetanowicz, Polonya Rallisi’ni üçüncü kez kazanırken ilk kez bir Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) rallisini kazanmış oldu.

“Hayatımın en güzel günlerinden birini yaşıyorum. En iyi takıma, en iyi otomobile ve en iyi kopilota sahip olduğum için bu zafere ulaştım. Bu hafta sonu Polonya şampiyonluğunu fazla düşünmedim, önemli olan ralliyi kazanabilmekti. Yüzümde kocaman bir gülümseme var çünkü çok mutluyum. Umarım bu otomobille daha fazla yarışa katılabilirim.” diyerek canlı yayında mutluluğunu paylaşan Kajetan Kajetanowicz, bu sezon ERC rallisini kazanan beşinci farklı isim oldu. Ayrıca Colin McRae’nin ölüm yıldönümünde McRae Falt Out Ödülünü’nün de sahibi oldu.

Litvanya şampiyonu Dominyas Butvilas, Mitsubishi Evo IX R4 ile ERC Seri-Üretim Otomobiller klasmanında, Radoslaw Raczkowski, Citroen DS3 R3T ile İki Çeker Kupası’nda ilk sırayı aldılar. Molly Taylor da Kadınlar Kupası’nda şampiyonluğunu garantiledi.

Yarışa katılan tek Türk pilot olan Yağız Avcı, henüz üçüncü etapta süspansiyon arızası ile ilk günü tamamlayamadı ancak genç pilot ikinci gün devam ettiği ralliyi deneyim kazanarak tamamladı. Özellikle yoğun yağış alan dar çamurlu etaplarda zorlandığını belirten Avcı, Kaşmir Halı desteği ile çıktığı rallide kopilotu Bahadır Gücenmez ile farklı bir deneyim yaşadılar.

ERC’de pilotlar klasmanında liderliğini sürdüren Jan Kopecky yarışı üçüncü sırada tamamlayarak yerini sağlamlaştırdı.

Rallinin şanssız pilotları ise Robert Kubica ve Martin Kangur oldu. Kubica yarış öncesi başlayan şanssızlıklarından yarış boyunca da kurtulamadı. Eski Formula 1 pilotu Cumartesi son etaı, canlı yayında, sağ ön lastiğini kopartınca zar zor tamamlamıştı. Servis alanınan gelen otomobilin turbosunun çamurla dolduğu ve devam edemeyeceği açıklandı. Kubica genel klasman ikincisi olarak devam ettiği yarışı bırakmak zorunda kaldı.

20 yaşındaki Estonyalı Martin Kangur ise Markko Martin Motorsport’un hazırladığı Fiesta R5 ile iki etapta en hızlı isim oldu ancak son etapta direksiyon pompasındaki arızadan sonra lastik de patlatınca ilk ondan düştü.

Son Haberleri :

Yukarı Git