Sırbistan Rallisi Güvenlik Sebebi ile İptal Edildi

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

19-21 Temmuz 2013 tarihlerinde düzenleneceği belirtilen ve 19’u akşamı start töreni yapıldıktan sonra geçilecek özel seyirci etabı güvenlik sebebi ile iptal edilen Sırbistan Rallisi komple iptal edildi.

20’si sabahı güvenlik kuvvetlerinin yine güvenlik sebebi ile ilk dört etabı iptal etmesi ile yarış da kilometre açısından sıkıntıya girince organizatörler ve güvenlik kuvvetleri arasında sıkı bir pazarlık başladı. Görüşmelerde yarışın devam etmesi için olumlu sonuç çıkarmayınca organizatörler de yarışı iptal etmek zorunda kaldılar.

Organizatör yetkililerinden yapılan açıklamada polis ile dört aydır yarışın yapılması konusunda yoğun görüşmelerinin devam ettiğini yarış gününe kadar sıkı kontrollerin devam ettiğini ancak 2012 yılında yaşanan kazanın etkilerini bir türlü silemediklerini belirttiler.

Yarış sanki yasa dışı bir yarışmış gibi etabın başlamasına dakikalar kala iptal edilince ralli severler ve yarış için özellikle Bulgaristan’dan gelen ekipler büyük tepki gösterdi. Sırbistan Rallisi uzun zamandır Bulgaristan Ralli Şampiyonası takviminde yer aldığından daha çok Bulgar ekipler yarışta boy gösteriyor. Bunun yanı sıra Avrupa Ralli Kupası takviminde görünen ve bu sene yeniden başlayan Balkan Ralli Kupası’na da puan veren yarış iptal edilince, yarışın geleceği de sorgulanmaya başladı. Özellikle Bulgar ekipler yarışın bundan sonra takvime eklenmemesi konusunda federasyonlarına baskı yapacaklarını belirttiler.