Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 774

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 789

Skoda, R5 İçin Kolları Sıvadı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Skoda, yeni R5 yarış otomobili için çalışmalara başladıklarını ve otomobilin 2015 yılı ortasında hazır olması için çalıştıklarını açıkladı.

Çek firma ayrıca 2014 Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) için Esapekka Lappi ve Sepp Wiegand ile anlaştıklarını ilan etti. Son şampiyon Jan Kopecky takımdaki yerini koruyor ancak Kopecky, R5 geliştirme projesinde görev alacak.

Skoda’nın uzun zamandır S2000 yarış otomobilini R5 sınıfına yükseltmek için çalışmalar yürüttüğü biliniyordu ancak 5 Aralık’ta yapılan açıklama ile iş resmiyete dökülmüş oldu.

Skoda motorspor direktörü Michal Hrabanek : “R5 sınıfı S2000 sınıfının yerini alacak gibi görünüyor. Bu nedenle biz de uluslararası yarışlarda başarımızı devam ettirebilmek ve müşterilerimize daha iyi seçenekler sunmak için R5 sınıfına adım atıyoruz.” dedi.

“Son duruma baktığımızda yeni otomobilimizin 2015 ortasında homologe edilmesini bekliyoruz.”

Uzun zamandır Skoda takımı ile çalışan Kopecky de yeni otomobilin geliştirilmesi için çalışmalara destek verecek ve 2014 sezonunda Asya-Pasifik Ralli Şampiyonası’nda (APRC) mücadele edecek.

2013 sezonunda APRC’de mücadele eden Fin Lappi, 2014 sezonunda yeniden Avrupa’ya dönecek ve Alman Wiegand ile beraber ERC kovalayacak.

Etaplarda sadece M-Sport’un hazırladığı Fiesta R5 mücadele ediyor. Peugeot ve Citroen ise 208 T16 ve DS3 R5 ile boy göstermeyi planlıyor.