Sredna Gora Rallisi’nde ilk gün yağmur mücadeleye renk kattı

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Doğu Avrupa Ralli Kupası yarışların 2012 sezonundaki ilk rallisi olan Sredna Gora Rallisi, Bulgaristan’ın Panagyurishte kentinde düzenleniyor. Bu sezon Türkiye Ralli Şampiyonası’nın yanısıra Doğu Avrupa Ralli Kupası’nda da mücadele etme kararı alan Castrol Ford Team Türkiye sezonun ilk yarışına Yağız Avcı ve Murat Bostancı ile katılıyor. Avcı, Türkiye’de olduğu gibi burada da Ford Fiesta S2000 ile mücadele ederken Bostancı Ford Fiesta R2 ile yarışa katılıyor.

Antrenmanlarda yağmaya başlayan yağmur ile asfalt zeminde koşulacak rallinin karakteri de değişiklik göstermeye başladı. Pilotların lastik seçimleri de yarışta önem kazandı. Yerel pilotların etap zemini ve hava koşulları ile ilgili deneyimleri Türk takımının işini bir kat daha zorlaştırdı.

Sredna Gora Rallisi Cuma akşamı kent merkezinde düzenlenen Start Seremonisi ile başladı. Kent merkezindeki caddelerde gece geçilen Özel Seyirci Etabı binlerce ralliseverin kaldırımlara ve meydanlara akın etmesine yol açtı. Peugeot 207 S2000 ile mücadeleye katılan Peter Gyoshev gece etabında en iyi zamanı yaparken Yağız Avcı 6.1 sn gerisinde etabı dördüncü sırada tamamladı. Murat Bostancı ise 5:04.1’lik zamanı ile etabı yedinci sırada tamamladı. Castrol Ford Team Türkiye kaydı ile Ford Fiesta R2 ile yarışa katılan Eytan Halfon ise sağ ön taşıyıcısını kırınca etabı ancak onaltıncı sırada tamamlayabildi.

Cuma gecesi geçilen tek etaptan sonra Cumartesi günü pilotlar dağlardaki asfalt etaplarda mücadele etmek için servis alanından çıktılar. Halfon gece yaşadıklarından sonra ilk servisden de 3 dakika geç çıkarak etaba gitti. Gece yağan yağmurdan sonra etaplar kısmen kuru olduğundan bir çok pilot intermediate lastikler ile etaba girdiler. Yağız Avcı ilk üç etabı sorunsuz tamamlarken Murat Bostancı ilk etabın başında sağ virajda kontrolü kaybederek yol kenarındaki kayaya çarparak sağ ön rot kolunu eğdi. Lastiği de patlayan genç pilot hemen lastiğini değiştirip etaba devam etti ve üç etabı sağ ön lastiği eğik geçerek çok zaman kaybetti. Yerel pilotların ardından etaplardaki seyircilerden tezahürat alan Yağız Avcı öğle servisine genel klasman dördüncüsü olarak geldi. Servis Alanı’nda başlayan yoğun yağış sonrasında kararsız kalan ekipler aldıkları kararlar ile yarış içinde büyük risk aldılar. Slick lastiklerle çıkanların yanısıra intermediate lastiklerle çıkanlar da oldu. Yağız Avcı ise yağmur lastikleri ile etaba gitmeyi tercih etti.

Öğleden sonra iki etap geçen ekiplerden intermediate lastikler ile çıkanlar büyük bir avantaj yakaladı ve genel klasmanda üst sıralara çıktılar. Avcı yağmur lastiklerini tercih ettiği için zaman kaybetti ve genel klasmanda altıncı sıraya kadar geriledi. Krum Donchev’in 30 sn ceza alması ile bir üst sıraya çıkan Avcı ikinci günü beşinci sırada tamamlamış oldu.

Öğleden sonra etaplarında istediği tempoyu yakalamaya çalışan Murat Bostancı ilk etapta yaşadıklarından sonra genel klasmanda son sıradaki yerinden yukarı çıkmak için mücadele ediyor. Eytan Halfon da ilk etap öncesi aldığı cezanın ardından ilk etapta da lastik patlatınca klasmanda gerilere düşmekten kurtulamadı. Halfon ikinci günü ondördüncü sırada tamamladı.

İkinci günü lider tamamlayan Dimitar Iliev son etabın son virajında direksiyon kutusu arızalanında yüzlerce seyircinin önünde zor anlar yaşadı ancak servise gelerek aracının bakımını yapmaya başladı. Yedek malzeme sıkıntısı çeken Bulgar pilot son güne arızasını gidererek başlayabilmeye çalışıyor.

Sredna Gora Rallisi’nde son gün beş özel etap geçilecek. Oborishte ve Yazovira etaplarını ikişer kez geçen ekipler kent merkezindeki Özel Seyirci Etabı’nı bir kez daha geçerek yarışı tamamlayacaklar ve yine kent merkezinde kurulacak tak’tan geçerek kupalarını almak için mücadele edecekler.

Sredna Gora Rallisi 2’nci gün sonu Genel Klasman ilk 5:
1. Dimitar ILIEV 46:32.9
2. Martin SURILOV +48.3
3. Petar GYOSHEV +54.0
4. Plamen STAYKOV +1:21.7
5. Yağız AVCI +1:47.0

Son Haberleri :

Yukarı Git