2015 Dünya Ralli Şampiyonası Takvimi Açıklandı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

2014 Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) takvimindeki tüm ralliler 2015 için de onay aldı ancak sezonun ilk yarısında önemli değişiklikler yapıldı.

Ocak ayındaki sezonun ilk rallisi Monte Carlo Rallisi olağan takviminden bir hafta geç düzenlenecek ve sezon arası bir hafta da olsa uzamış olacak. Takımlar ve pilotların hazırlanma süreci için bu bir hafta bile önemli.

Monte Carlo Rallisi organizatörleri tarihinde önemli bir değişikliğe imza atarak Rally2 kuralını uygulayacaklarını açıkladılar. Rally2 kuralı gün içinde kaza yapıp yarış dışı kalan sürücülerin bir sonraki güne, yarışamadıkları etaplarda ceza alarak devam etmelerini sağlayan bir kural. Rally2 diğer tüm rallilerde uygulanmaktaydı.

Portekiz Rallisi eski yerine gelerek Arjantin Rallisi ile yer değiştirdi. Portekiz Rallisi’nin Mayıs sonuna çekilmesi ile Arjantin Rallisi de nispeten daha ılıman bir havada düzenlenmiş olacak. Sezon başından ötelenen bir hafta tüm rallilere etki edeceğinden İtalya Rallisi de Haziran ortasına kayacak.

Polonya Rallisi de beş yıllık aradan sonra 2014 de geri döndüğü takvimde 2015 için de yerini korudu.

Türkiye Rallisi Neden Yok?
Dünya Şampiyonası etiketi taşıdığı halde bir tek Asya kıtasının temsil edilemiyor olması bile Türkiye Rallisi için yeterli olması gerekirken en son 2010 yılındaki organizasyondan gelen şaibeli haberler ve organizasyon bozuklukları takvime girmemize yine engel oldu.

Doğa harikası Kemer’den sırf Avrupa Spor Başkenti ünvanı var diyerek İstanbul’a taşınan ve tüm olanaklar seferber edilmesine rağmen bir türlü giderilemeyen organizasyon hataları nedeni ile kaybettiğimiz şampiyona ünvanımızı geri almamız yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor.

2015 WRC Takvimi
Monte-Carlo, 22 – 25 Ocak
İsveç, 12 – 15 Şubat
Meksika, 05 – 08 Mart
Arjantin, 16 – 19 Nisan
Portekiz, 21 – 24 Mayıs
İtalya, 11 – 15 Haziran
Polonya, 02 – 05 Temmuz
Finlandiya, 30 Temmuz – 02 Ağustos
Almanya, 20 – 23 Ağustos
Australya, 10 – 13 Eylül
Fransa, 01 – 04 Ekim
İspanya, 22 – 25 Ekim
İngiltere, 12 – 15 Kasım