Akropol’de Latvala Kazandı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Jari-Matti Latvala, 10 sene önce ilk yarışına çıktığı Akropol Rallisi’ni kazandı. 2013 sezonu başında Volkswagen Motorsport’a transfer olan Fin pilot takımındaki ilk zaferini de yaşamış oldu. Latvala 306,53 kilometrelik parkurdaki yarışı Dani Sordo’nun 1 dakika 50 saniye önünde tamamlamayı başardı. Thierry Neuville de Sordo’nun 24.1 saniye gerisinden üçüncü oldu.

Latvala 2003 yılında henüz 18 yaşındayken WRC ile yarışlara katılan en genç pilot ünvanını aldığı yarışa Ford Focus RS ile katılmıştı. Ford ile yedi ralli zaferi yaşayan Latvala sekizinci zaferine Volkswagen ile Akropol’de uzanmış oldu.

“İnanılmaz bir duygu. Sezona iyi başlamıştık ve bu da çok önemli bir an. 10 yıl önce ilk WRC yarışıma çıkmıştım onca süre bu zaferi kazanmak için mücadele ettim. Dün kazanmayı düşünmüştüm ama bugün aklımdan hiç çıkmadı özellikle de son etap.”

Cuma günü sıralama etabında kötü zaman yapınca yarışa da kötü başlayan Latvala günü üçüncü sırada bitirmeyi başardı. İkinci gün lideri Novikov’un kazasından sonra liderliği ele aldı ve yarışı da kazandı.

Sordo ilk etaptan yerleştiği ikincilikteki yerini yarış sonunda da korumuş oldu. İspanyol pilot kısa bir süre geri düşse de zirvede yaşanan kapışma, sezonun en kırıcı etaplarında koruması ile ikinciliğe yeniden çıkmayı başardı.

“Yarıştığım diğer yarışlarda başıma gelen kötü şeyler burada son buldu, kendime güvenim yerine geldi.”

Neuville de Sordo gibi istikrarlı sürüşü ile üçüncülüğünü yarış sonuna kadar korudu ve kız arkadaşı Jessica’ya güzel bir doğum günü hediyesi verdi.

“Güzel bir stratejimiz vardı, rakiplerimizin hata yapacağını tahmin ediyorduk. Tempomuzu koruyup yarışı tamamlamayı hedefledik. Son etapta lastik patlattık ve biraz yavaşladık, sonrasında sıkıntı yaşamadığımızı görünce tempomuzu yükselttik.”

Andreas Mikkelsen de kariyerinin en iyi sonucunu alarak yarışı dördüncü sırada tamamladı. Fren sorunları ve patlayan lastiği zaman kaybettirip Al-Attiyah’a geçilse de son üç etapta rakibini geçip 17.5 saniye de fark açmayı başardı.

Zirve mücadelesi veren bir çok pilot sorun yaşadığı yarışta Mads Ostberg henüz ilk etapta beton köşeye çarpıp lastiği kopartsa da yarışı altıncı sırada tamamladı.

Hirvonen de ilk etapta direksiyon arızası yaşayınca yaklaşık altı dakika kaybetti ve zirveden uzaklaştı. Hirvonen yarışı sekizinci sırada tamamladı. Şampiyona lideri Ogier de ilk etapta benzin pompasından kalınca Super Rally ile devam ettiği yarışı onuncu tamamlarken son etaptan da aldığı bonus puanlar ile liderlikteki yerini korudu.

Yunanistan sonrasında Ogier, Latvala’nın 52 puan önünde lider, Sebastien Loeb de Latvala’nın altı puan gerisinde üçüncü sırada yer alıyor.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezon 20-23 Haziran’da İtalya’da düzenlenecek Sardinya Rallisi ile devam edecek.