Foto : Torstein Eriksen

Almanya Rallisi Bitti, Şarap Kavgası Bitmiyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun dokuzuncu rallisi ADAC Almanya Rallisi’nden sonra organizatörler ile bağ sahipleri arasında yaşananlar Almanya’da gündem olmaya devam ediyor. Bağ sahipleri kazalar sonrasında yüklü tazminatlar alsalar da büyük emek verip yetiştirdikleri üzümlerinin şarap olmadan heba olmasına bir türlü razı olamıyorlar. Organizatörler ise bağların tanıtımındaki paylarının ve yarış zamanı artan satış grafiklerinin göz ardı edilmesine içerliyorlar.

Almanya Rallisi’nde yaşanan büyük kazalardan sonra bağ sahipleri hasada az süre kala yaşanan bu kazaların gelirlerini olumsuz etkileyeceğini konusunda ısrarlılar. Fin pilot Jari-Matti Latvala hızla çıktığı virajda kontrolünü sağlayamayınca hasadına az kalmış bağların arasına dalıp üzümlerin zarar görmesine neden olmuştu. Bağ sahibi Gehler-Cornelius geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen rallide bağına giren otomobillerin verdiği hasarı değerlendirdi. Gehlen, organizatörlerin kendisine bu hasar için tazminat ödeyeceğini belirtirken tutar vermekten kaçındı. Bu yıl yaşanan iki büyük kazadan biri olan bu kaza sonrasında bağ sahipleri ve organizatörler arasında tansiyon yükselse de hesaba yatan paralar sonrasında gerilimin düşmesi bekleniyor.

Bazı görüşlere göre bu yarış Mosel bölgesinin üzümlerini ve şaraplarının tanıtımında katkı sağlıyor ancak Max Ferdinand Richter’in üreticisi Constantin Richter’e göre bu yarış bağ sahipleri ile organizatörler arasında hep sorun yaratıyor.

Richter : “Üst sınıf üreticilere sorduğunuzda bu sporun bağlarımızın arasında düzenlenmesini isteyecek birisini bulmanız çok zordur.” diyerek önümüzdeki yıllarda sorunun büyüme olasılığını dile getirdi.

Richter, ralliyi izlemeye gelen seyircilerin de bağlara karşı sorumsuz davrandıklarını, taze üzümlere zarar verdiklerini, tükettiklerini ve yarış sonrası evlerine giderken çöplerini bağların içinde bıraktıklarını söyledi.

Ralli günleri üzümleri ile ilgilenemeyen bağ sahipleri Ağustos ayının sıcak günlerinde üzümlerin daha yoğun ilgi istediklerini ancak yarış zamanı bakımlarının eksik kaldıklarından da şikayetçiler.

Ralli organizatörleri ise bağ sahiplerinin bu şikayetlerini anlamadıklarını bağların zarar görmesi durumunda hepsinin zararının fazlası ile karşılandığını ve bağların tanıtımında bu yarışın katkısının göz ardı edilemeyeceğini belirtti.

Yarış sonrası kimse memnuniyetini belirtmese de 2011 yılında Neumagen-Dhron bölgesi yetkililieri yarış organizatörlerine teşekkürlerini ileten bir plaket de vermişlerdi. Ayrıca yarışa katılanlara dağıtılmak üzere 500 şişe Riesling şarabı kulübe hibe edilmişti.

Bu sene yarışı kazanan Hyundai takımı da yarış sonunda verdiği kutlamaya katılanlara Mosel bölgesinin şaraplarından hediye edildi.