Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 774

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 789

Almanya Rallisi’nin Bug’ları

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Sait Kuş

Sezonun ilk tüm etapları asfalt olan rallisi ADAC Almanya Rallisi bu hafta sonu düzenleniyor. Bazı pilotlar bu sene kullanmaya başladıkları otomobilleri ile ilk kez asfalta çıkacaklar. Peki üç günlük bu rallide nelere dikkat etmek gerekiyor.

Hinkelstein
Almanya’nın güney batısındaki yerel halkın kullandığı Hessen lehçesinde “menhir” olarak geçen yolun kenarında duran bu taşların Dünya Ralli Şampiyonası ile ne alakası var?

Kısaca özetlemek gerekirse Cumartesi günü geçilecek dört etabın yer aldığı Baumholder askeri bölgesinde yolun kenarında dizilmiş yüzlerce Hinkelstein var. Bu taşlar bölgede eğitim gören tank birliklerinin eğitim yollarına dizilmiş durumda, bu yollar da etap olarak kullanılınca Hinkelstein’lar sürücüler için kabus olmaya başladı.

Bugüne kadar çok az pilot onlara çarptıktan sonra yarışa devam edebildi.

Hinkelstein'lardan kurtulmak için mücadele eden Kubica'nın servis halleri
Hinkelstein’lardan kurtulmak için mücadele eden Kubica’nın servis halleri


Baumholder
Amerikan ordusu tarafından da kullanılan askeri bölgenin adı. Bu bölgedeki etaplar “Asfalt Rallilerin Safari Rallisi” olarak biliniyor. Kenya’daki zorlu, uzun etaplar kadar olmasa da asfalt yarışta istemeyeceğiniz kadar engebeli ve sürücüleri zorlayacak cinsten etaplar.

Geniş yumuşak asfalttan bir anda dar beton zeminlere geçen sürücüler lastiklerin yol tutuşundaki değişime ayak uyduramazlarsa yol kenarındaki Hinkelstein’lar onları avlamak için bekliyor olacak. Kuru zeminde bile kaygan olan bu beton bölümler yağış altında buz pistine dönüşebiliyor.

Betonda tutunmak zordur
Betonda tutunmak zordur


Üzüm Bağları
Mosel bağları Almanya’nın en güzel üzümlerinin yetiştiği bölge olarak biliniyor. Ancak aynı zamanda Almanya’nın en özel etapları da bu bağlar arasında gizli. Fazlası ile dar olan yollar peşpeşe bağlı bir çok keskin virajları da içeriyor ve bu virajlarla etap tepelere doğru tırmanıyor.

Ayrıca üzümler çoğunlukla yola doğru sarktığından bazı virajların içini görmek imkansızlaşıyor. Bu virajları kaçıran bir çok pilot bağlara dalıp üzümlerin tadına bakmak zorunda kalmıştı.

Zemin sıcaklığı her şeyden önemli
Zemin sıcaklığı her şeyden önemli

Hava Şartları
Her rallide olduğu gibi hava koşulları önemli bir etken. Ağustos ayındaki etaplarda hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıkıyor ancak bu sıcaklıkta bir anda başlayan yaz yağmurları tüm planları alt üst edebiliyor. Yukarıda saydığımız tüm handikapları yağış altında kaybolan yol tutuşu ile ekarte edebilmek de üst sınıf pilotların işi zaten.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın dokuzuncu rallisi ADAC Almanya Rallisi, 21 Ağustos günü Trier kentindeki Porta Nigra’da 20:30’da verilecek start ile başlayacak.