Almanya’da Gençleri Neuville Motive Edecek

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

2013 Dünya Ralli Şampiyonası’na rüzgar gibi bir başlangıç yapan Qatar Ralli Takımı pilotu Thierry Neuville Finlandiya Rallisi sonrasında klasmanda ikinciliği Jari-Matti Latvala paylaşıyor. Neuville üç sene önce Gençler Şampiyonluğu için mücadele ederken şimdi zirve mücadelesi veriyor. Almanya Rallisi öncesinde JWRC’de mücadele edecek genç pilotlar ile konuşarak onların vizyonunda yeni ufuklar açmaya çalışacak.

Alman asfalt etapları hakkında genç pilotlara tüyolar veren Neuville “2010 sezonunda ben de JWRC’de mücadele ettim ve hep WRC’de mücadele eden pilotlardan bir şeyler kapmaya çalışıyordum. Elbette ki her pilotun kendine has stilleri ve tempoları var ancak hepsinden biraz fikir almak iyi geliyordu. Ben de Almanya Rallisi öncesinde genç arkadaşlarıma kendimce destek olacağım için mutluyum.

Bu çok zor bir ralli. Çabuk uyum sağlayıp hızlı karar alabilmeniz lazım. Üzerindeki düşünek çok detay var ve umarım burada ilk defa yarışacak gençlere bir faydam dokunur. Tecrübe rallide her zaman çok büyük bir avantaj olmuştur, JWRC klasmanı da bunun için bulunmaz bir nimet. Etapları öğrenmek için, limitlerini görebilmeleri için ve elbette mücadele edebilmek için JWRC ideal bir kategori.” dedi.

Belçikalı genç pilot Pieter Cracco sezonun kalanında yarışlara katılacak ancak puan alamayacak. Deneyim kazanma açısından Cracco için zor günler başlıyor.

Sadece 18 yaşında olan Cracco serinin en genç pilotu olacak. Sene başında Portekiz Rallisi katılan Belçikalı kahramanı Thierry Neuville ile tanışıp onun tecrübelerinden faydalanacak olduğundan çok heyecanlı : “Meşhur Alman asfaltı ile tanışmak için heyecanlanıyorum. Bu sezon JWRC’de üç ralliye katılacağım ve önümüzdeki sezon için tecrübe kazanacağım. Thierry Neuville ile tanışmak da bu yarışın hediyesi oldu. Onun gibi Belçika’da doğdum ve büyüdüm o benim ralli idollerim arasında yer alıyor. Ben de onun gibi ilerde zirve mücadelesi yapabileceğimi umuyorum.” dedi.

ADAC Almanya Rallisi yaklaştıkça heyecan da artıyor. Finlandiya Rallisi’Nde çıkan R2’ler hızla asfalt ayarlarına geçiriliyorlar. Şampiyona lideri Pontus Tidemand, iki İspanyol pilot Jose Suarez ve Yeray Lemes’in aksine sezon boyunda asfalt rallileri beklemiyor, kendi evinde farklı yarışlarda Almanya etaplarının karakterine yakın yarışlar düzenleniyor. İsviçreli pilot Michael Burri de bu konuda avantajlı konumda yer alıyor.

Martin Koci ve Murat Bostancı da klasmanda gerilerde kalmak istemiyorlar. Slovak Koci ve TÜrk Bostancı Finlandiya Rallisi sonrasında çalışmalarına başlayıp Almanya’dan puanlar ile dönmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyorlar. Koci, Slovakya Ralli Şampiyonası’nda altıncı sırada devam ettiği sezonda son yarış Bohemia Rallisi’nde genel klasman beşincisi olarak yarışı tamamladı. Almanya öncesi Polonya’da testlere de katılacak olan Slovak pilot Almanya’ya sıkı hazırlanıyor. Bu arada Bostancı da boş durmuyor, Almanya önceside kendi ülkesinde asfalt teste çıkacak genç pilot geçtiğimiz yıl Doğu Avrupa Ralli Kupası’nın asfalt etaplarında kazandığı tecrübeyi Almanya’da kullanmak için start alacak.

Bu hafta sonu Martin Koci, Lubenik Rallisi’nde start alırken Marius Aasen de Skondal Rallisi’nde boy gösterecek.

ADAC Almanya Rallisi 23-25 Ağustos tarihlerinde Trier merkezli olarak düzenlenecek.