Almanya’da İlk Gün Suarez’in

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

İspanyol Jose Suarez, FIA Dünya GEnçler Ralli Şampiyonası’nda sezonun dördüncü rallisi Almanya Rallisi’nin açılış gününde geçilen iki etap sonunda günü lider tamamladı. Şampiyona lideri Pontus Tidemand ikinci sırada yer alırken Yeray Lemes ilk günü üçüncü sırada tamamladı.

Suarez, Cologne’deki etkileyici açılış töreninden sonra geçilen 23.5 kilometrelik Blankenheim özel etabında en iyi zamanı elde ederek yarışa rüzgar gibi başladı. Tidemand ise Lemes’in önünde ilk etabı ikinci sırada tamamladı. 14.1 kilometrelik ikinci özel etapta Lemes iki rakibini de geride bırakıp en iyi zamanı elde ederken Suarez’i sadece 0.3 saniye geçebildi. Tidemand ikinci etapta üçüncü zamanı yapabildi.

Gün sonunda ilk üç sırada yer alan Suarez, Tidemand ve Lemes 12.7 saniye içinde sıralandılar. Yarışın ikinci günü geçilecek toplam 131 kilometrelik altı özel etap ve üçüncü gün geçilecek 153 kilometrelik altı özel etap sonrasında Almanya Rallisi’nin galibi belli olacak.

Suarez etap biricisi olarak elde edeceği birer puanların, klasmanda lider konumda yer alan ve genellikle toprak ve kar rallilerinde iyi olan Pontus Tidemand ile arasındaki farkı kapatması için çok değerli olduğunun farkında.

Marius Assen ve Michael Burri çok yakın geçen mücadeleden sonra ilk günü dördüncü ve beşinci sırada tamamladılar. Aynı şekilde ikili mücadeleye giren Sander Parn ve Martin Koci de altıncı ve yedinci sırada yer alıyorlar. Diğer pilotlar Niko Nieminen, Murat Bostancı ve Pieter-Jan-Michiel Cracco olarak klasmanı tamamlıyorlar. Bostancı zaman kontrol noktasına erken girince 1 dakika, Cracco ise antrenman otomobili ile ilgili olarak 2 dakika ceza aldı.

Jose Suarez gün sonunda “İlk etapta en hızlı olmak güzel ama biraz daha hızlı olabilirdim. Etap içinde viraj içinde birşeye çarptık ama lastiğimiz patlamadı. İkinci etapta ise risk almadan iyi bir zaman çıkarttık. Geri kalan etaplarda tam gaz gideceğiz. Buraya kazanmak için geldik.” dedi.

Pontus ise sonuçlardan memnundu : “Zirveye bu kadar yakın olmamıza şaşırdım. İlk iki etabı sorun yaşamadan tamamladık, otomobilin ayarları da iyi durumda. İkinci gün de böyle rahat hissedersem İspanyollar üzerinde baskı kurmaya çalışacağım.”

İlk günü üçüncü sırada tamamlayan Lemes ise : “İlk etaptan memnun değilim, yoldan çıktığım için zaman kaybettim. İkinci etap iyiydik, etap sonunda uzun süre fren yapmak zorunda kaldık. Tempomun ancak yarısını yansıtabildiğimi düşünüyorum. Fiesta R2 ile son asfalt rallimin üzerinden epey zaman geçti, kısa sürede alışıp zirveye oynamak istiyorum.” dedi.

İlk gün sonunda klasman şöyle oluştu:

1. J.Suárez (İSP) / C.Carrera (İSP), 13:59.8,
2. P.Tidemand (İSVE) / O.Floene (NOR), +10.7sn,
3. Y.Lemes (İSP) / R.Penate (İSP), +12.7sn,
4. M.Aasen (NOR) / M.Engan (NOR), +32.0sn,
5. M.Burri (İSVİ) / G.Moreau (FRA), 36.6sn,
6. S.Parn (EST) / K.Jarveoja (EST), 41.5sn,
7. M.Koci (SVK) / P.Stary (ÇEK), +46.1sn,
8. N-P.Nieminen (FIN) / M.Korhonen (FIN), +2:15.9sn,
9. M.Bostancı (TUR) / O.Vatansever (TUR), +2:51.2sn,
10. P-J-M.Cracco (EST) / F.Miclotte (BEL), +3:08.1sn

Son Haberleri :

Yukarı Git