Almanya’da Liderlik Başa Bela

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın dokuzuncu rallisi ADAC Almanya Rallisi’nde liderliğe çıkan pilotlar yerinde kalamıyor. İlk günün son etabında yoldan çıktıktan sonra yanlış yola giren ve etabı tamamlayamayan Ogier yerini Latvala’ya bırakmıştı. Latvala da ikinci gün boyunca liderliğini korudu ancak son günün ilk etabında yoldan çıkarak takla attı. Latvala’nın yerine liderliğe yükselen Kris Meeke ise lider başladığı etabı tamamlayamadı ve yerini Hyundai pilotu Thierry Neuville’e bıraktı.

Neuville ise yarışın test etabı olan shakedown etabında takla atarak yarışa neredeyse takla ile başlamıştı. Ancak şans son iki etapta ayağına gelen Belçikalı pilot için stres dolu iki etap başladı. Hemen ardından gelen takım arkadaşı Dani Sordo geçtiğimiz yıl da Almanya’dan zafer ile ayrılmıştı.

Zirvede yer alan iki Hyundai pilotu uğursuzlukları üzerlerinden atabilirlerse Hyundai Shell Takımı’na ilk birinciliklerini ve hatta podyumda ilk kez ilk iki sırayı alma şansını elde edecekler. Dahası 2005 yılındaki François Duval’in zaferinden sonra ilk kez bir Belçikalı podyumun ilk basamağında yer alacak.

Almanya Rallisi’nin son etabı Powerstage olarak geçilecek ve bu etabın ilk üç sırasında yer alacak ekipler sırasıyla fazladan 3-2-1 puan alacaklar.