Almanya’da Şampiyonluk Hesapları

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier, Almanya Rallisi’nde şampiyonluğunu ilan etmek için de mücadele edecek. Ogier matematiksel olarak şampiyonluğunu ilan ederse Sebastien Loeb’in yapamadığı bir şeyi de başarmış olacak. Loeb elde ettiği dokuz şampiyonluktan altısında son hafta kupaya ulaşmıştı. 16 yarışlık 2005 sezonunda 13’üncü yarış sonrasında, 13 yarışlık 2010 ve 2012’de ise onbirinci yarış sonrasında şampiyonluğunu ilan etmişti.

Ogier pilotlar klasmanında en yakın rakipleri Jari-Matti Latvala ve Thierry Neuville’in 90 puan önünde lider konumda yer alıyor. Ogier bu iki rakibine Almanya Rallisi’nde 22 puanlık bir avantaj sağlayabilirse şampiyonluğunu da garantilemiş olacak.

Ogier şampiyonluk umudunı taze tutsa da illa bu yarış olmasının onu fazla etkilemeyeceğini ancak eninde sonunda bu kupaya ulaşmanın onu fazlası ile mutlu edeceğini belirtti. Matematik hesaplara fazla takılmayacağını Avustralya’da veya Fransa’da ve hatta sonrasında kazanmak istediğini söyledi.

Volkswagen açısından bakılacak olursa kendi evleri sayılan Almanya’da şampiyonluğu kazanmak onlar için biraz daha manidar olabilir.

Almanya’da kazanmak çantada keklik değil ancak sezon içinde göstermiş olduğu gelişim Fransız pilotun Loeb’in ihtişamlı sonuçlarına daha kısa sürede ulaşabileceğini gösteriyor.