Avustralya’da VW ilk üçte

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier, Avustralya Rallisi’nde takım arkadaşları Jari-Matti Latvala’nın 6.8, Andreas Mikkelsen’in 71.2 saniye önünde yarışı kazandı. Bu sonuçlar podyumun üç basamağında da VW pilotları yer aldı.

Ogier bu sezon elde ettiği altıncı birincilik ile kariyerinin 22’inci zaferine ulaştı. Ogier, sezonun bitimine üç yarış kala takım arkadaşı Latvala’nın 50 puan önünde ikinci şampiyonluğuna koşuyor.

Volkswagen de 1989 yılından beri ilk kez bu kadar erken şampiyonluğu garantileyen takım olma başarısını gösterdi.

Ogier, 2013 yılındaki zaferinin bu kadar zor olmadığının da altını çizdi. “Bu sezon işim daha zor. Latvala eskisinden daha güçlü ancak ben hata yapmazsam şampiyonluğu da teslim etmem. Çok riskli ve tuzaklı etaplarda konsantrasyonumu yüksek tutmak zorundayım. Çok büyük farkla kazanmadım ancak bu şekilde kazanarak da sezon sonunda şampiyonluğa ulaşabilirim.”

Latvala, yarışın ikinci günü öğlen servisine lider geldiğinde çok ümitliydi ancak yaptığı yanlış lastik seçimleri onun liderliği devretmesine neden oldu. Ogier sert lastiklerle çıkıp Latvala yumuşak hamurlu lastikleri seçince, sıcak havada çabuk biten yumuşak lastikler Latvala’nın 4 saniyelik avantajını bir etapta 9 saniyelik dezavantaja çevirdi. Latvala kalan etaplarda mücadeleyi bırakmasa da yarışı o etapta kaybetmiş oldu.

Mikkelsen yarış boyunca podyumun son basamağı için Kris Meeke ile dişe diş bir mücadeleye girdi. Meeke bir virajda kendisine avantaj sağlayacak şekilde çok içerden geçince komiserler kurulunun 1 dakikalık cezasına maruz kaldı ve dördüncülüğü bile kaybedip beşinciliğe indi. Ancak Hirvonen dördüncülüğü de koruyamadı ve Meeke yarışı Hirvonen’in 9.6 saniye önünde bitirdi.

Haydon Paddon kariyerinin en iyi derecesini alarak yarışı altıncı sırada tamamladı. Mads Ostberg ile çekişen Paddon, Ostberg’in sondan bir önceki etapta sağ arka süspansiyonu kırması ile altıncılığı garantiledi.

İlk gün kırık süspansiyon ile mücadele eden Thierry Neuville yarışı yedinci sırada tamamladı. Elfyn Evans, otomobilin ikaz ışıkları ile dikkati dağılan Kubica’nın kaza yapması ile sekizinci sıraya tutunurken, Chris Atkinson yarışı onuncu sırada tamamladı.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun bir sonraki yarışı 3-5 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Fransa Rallisi olacak.