Bir Umut: Toyota Yaris WRC

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Toyota’nın Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) döneceği söylentileri fabrikanın önümüzdeki yıl Yaris WRC hazırlayacağının duyulması ile netlik kazanıyor.

Japon firmanın Cologne merkezli bağlantısı TMG şirketi, Yaris WRC geliştirme projesine 2014 yılında başlayabileceklerini doğruladı.

Şirket yetkilisi “TMG olarak yeniden WRC’de yer almak için sabırsızlanıyoruz. Önümüzdeki yıl 1.6 litre turbo motorlu Yaris WRC’yi test etmeye başlayacağız. Düşük bütçeli bir program olarak başlıyoruz, ilk amacımız otomobili tanımak olacak ve yeni kurallara göre hazırlanan WRC otomobillerinin teknik altyapısını da öğrenmemiz gerekiyor.”

Otomobilin geliştirilmesine başlansa da henüz bir yarış takviminin olmadığı belirtiliyor.

Toyota’nın LMP1 operasyonun direktörü Pascal Vasselon “Henüz WRC kaydı yaptırmak gibi bir düşüncemiz yok.” dedi. Toyota’nın sözcüsü projenin henüz resmi bir onay almadığını belirtirken ilermenin “mantıklı” olduğu görüşünde olduklarını ifade etti.

“Kesin kararı Japonya verecek, önümüzde kesinleşmiş bir yol haritası yok ancak bu yolda ilerlenmesi yönünde bir umudumuz var. Ufukta belirdiğini söyleyebiliriz.”

Toyota son WRC yarışına 1999 yılında Corolla WRC ile çıkmıştı. Geçtiğimiz yıllarda R1 klasmanı için Yaris modelini kullanan Japon marka, GT86 modelinin R3 sınıfı yarış otomobilini de 2015 yılında hazırlayacağını açıklamıştı.