Citroen 2014 Kadrosunu İlan Etti

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Citroen Takımı, 2014 Dünya Ralli Şampiyonası’nda Kris Meeke/Paul Nagle ile Mads Ostberg/Jonas Andersson ikililerinin sezon boyunca Citroen DS3 WRC’ler ile takım adına mücadele edeceklerini açıkladı.

2003 ve 2012 yılları arasında sekiz kez Dünya Ralli Şampiyonası Takımlar Birinciliği’ni elde eden Citroen 2014 sezonuna kazanma potansiyeli yüksek iki genç pilot ile devam etme kararı aldı.

Kris Meeke kariyerinde yükselirken aşina olduğu Citroen teknolojilerinin zirvesinde yer alan DS3 WRC ile tüm sezon yarışacak. 2009 yılında IRC (Kıtalararası Ralli Mücadelesi) şampiyonu olan Kuzey İrlandalı 2013 sezonunda DS3 WRC ile tanışma şansını elde etmişti. Meeke, 2003 sezonunda Colin McRae’den sonra Citroen ile tam sezon WRC kovalayacak ilk İngiliz pilot olacak.

“Bu inanılmaz bir olanak. Son yıllarda Citroen’e hep yakın olmuştum. Bu kadar ünvanı ve deneyimi olan bir takımda mücadeleye katılmak benim için büyük bir şans.

Ben sadece 10 WRC yarışında WRC otomobili kullandım. Potansiyelim olduğunu düşünüyorum ancak daha çok tecrübe kazanmam lazım. DS3 de inanılmaz bir otomobil, takımım bana onu en iyi şekilde kullanma konusunda yardımcı olacaktır. Sezonun ilk yarısında sabırlı olup daha önce start almadığım yarışlar hakkında tecrübe kazanacağım.”

26 yaşındaki Mads Ostberg kariyerinde ilk WRC zaferini 2012 Portekiz Rallisi’nde yaşayan, 65 WRC startı, 4 Norveç Ralli Şampiyonluğu, yedi podyum başarısı yer alan deneyimli bir pilot.

“Citroen takımına katıldığım için mutlu ve gururluyum. Takım pilotu olmak için çok çalıştık. Yıllardır Citroen’i kazanırken dışardan izliyorduk şimdi kazanan takımın bir parçası olmak gurur verici.

Mücadele en önemli şey. Takımı ve otomobili tanımasam da çalışanların ve DS3 WRC’nin değerini biliyorum. Buraya iyi sonuçlar almaya ve yarış kazanmaya geldik. Hızlı olabileceğimi gösterdim. Dünya Ralli Şampiyonası’nda standartlar biraz yüksek ama ben mücadeleci olmak istiyorum.”

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi Khalid Al Qassimi sezon içindeki bazı yarışlarda start alacak. Abu Dhabi’li pilot İsveç, Portekiz, İtalya ve İspanya’da start alırken ayrıca Orta Doğu Ralli Şampiyonası’nda da mücadele edecek.

“2014 takım pilotlarımız bu spora olan heyecanımızı yansıtıyor” diyerek sözlerine başlayan Citroen takım direktörü “Kris Meeke ve Mads Ostberg farklı kariyer rotalarından gelip burada buluştular. İkisi de üst sınıf pilotlar. Takımı, otomobillerini ve birbirlerini tanıdıkça takım için daha iyi sonuçlar elde edeceklerdir.”

Son Haberleri :

Yukarı Git