Citroen DS3 R5, Chardonnet ile WRC2’de İlk Yarışına Çıkıyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Geçtiğimiz sezon WRC3 kategorisi içinde düzenlenen Citroen Top Driver’de ilk sırayı alan ve ödül olarak da bu sezon DS3 R5 ile WRC2’de yarışmaya hak kazanan Sebastien Chardonnet, ilk yarışına Sardinya Rallisi’nde çıkacak.

Citroen DS3 R5, DS3 WRC’nin DNA’sını ve karakteristiğini yeni nesil yarış otomobili olarak yansıtıyor. 1.6 litre turbo beslemeli motor, dört tekerden çekiş, sıralı vites kutusu ve McPherson süspansiyonlar taşıyan otomobil genç pilotların üst sınıflara yükselmesi için bir basamak olarak tasarlandı.

1 Nisan’da homologe edilen Citroen DS3 R5 ilk kez Sanremo Rallisi’nde boy göstermişti. Sebastien Chardonnet onu ilk kez WRC yarışında kullanma ayrıcalığına da kavuşacak.

Citroen Müşteri Yarışmacılar Direktörü Marek Nawarecki DS3 R5 ile Citroen’in yeniden mücadeleci yarış otomobilleri arenasına geri döndüklerini belirtti : “Garajımızda böylesine güçlü bir dört çeker otomobilin yer alması çok önemli. Sürücü gelişim programında yer alan DS3 R1, DS3 R3 ve DS3 R5 otomobillerimiz ile mücadelenin içinde yer alıyoruz. DS3 R5 de genç sürücülerin gelişimi açısından çok faydalı olacak. Ulusal şampiyonalarda ve Avrupa şampiyonalarında kendilerini göstermeleri açısından çok önemli bir otomobil olacak.”

Chardonnet 2011 sezonunda Fransa Gençler Ralli Şampiyonluğu’nda ikinci sırada yer alarak dikkatleri üzerine çekmişti. 2012 sezonunda WRC yarışlarındaki ilk puanını Alsace’daki Fransa Rallisi’nde almıştı. 2013 sezonunda da WRC3 şampiyonu olarak basamakları teker teker tırmanan Chardonnet 2014 sezonunda WRC2 kategorisinde DS3 R5 ile mücadeleye girecek.

“Benim için büyük bir adım” diyerek sözlerine başlayan Chardonnet “DS3 R5’in gelişiminde de pay sahibi olmak şansım oldu. Uyum sağlamak için biraz süre geçmesi gerekti. Pist yarışlarındaki eski reflekslerimin geri döndüğüne şahit oldum. Bu otomobili kullanmaktan gerçekten zevk alıyorum.

Şampiyonadaki ilk amacım otomobil ile iyi bir uyum yakalayarak WRC yarışlarındaki tecrübemi arttırmak olacak. Yürekten mücadele eden birisi olarak her zaman kazanmak isterim. Ama öncelikle bir öğrenme periyodundan geçmeniz gerekebilir ve bunu göz ardı edemezsiniz. Kilometre yapmak benim için olduğu kadar takımım Citroen için deçok önemli. İlk rallime gereken özen ve saygıyı da göstereceğim. Şimdiye kadar çok sıkı çalıştık ve umarım bunun ödüllerini önümüzdeki yarışlarda toplayacağız.”