Dani Sordo Yeniden Citroen’de

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

2005 ve 2010 seneleri arasında Citroen ile etaplarda boy gösteren Dani Sordo ve kopilotu Carlos Del Barrio 2013 sezonunda yeniden Citroen Racing takımı adına Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) mücadele edecek.

Dani Sordo katıldığı 98 WRC yarışından 80’inde Citroen direksiyonundaydı. 2005 senesine geri dönersek o zamanın Müşteri Pilotlar Direktörü Yves Matton Cantabria doğumlu pilotun C2 S1600 ile J-WRC’de (Dünya Geçler Ralli Şampiyonası) mücadele etmesi için genç pilotu takıma dahil etmişti. İlk sezonunda şampiyonluğu elde ettikten sonra 2006 senesinde Xsara WRC’nin direksiyonuna geçiverdi İspanyol pilot.

Sezon içinde dört kez podyuma çıkan genç Dani, Citroen Total WRT’nin yeniden WRC’ye dönmesi ile C4 WRC’ye transfer oldu. Dört yıl boyunca 25 podyum başarısı gösteren Sordo takımının elde ettiği Markalar Şampiyonluğu’na da büyük katkıda bulundu.

2013 sezonu ile büyüdüğü takımına geri dönen Dani Sordo için “Mikko Hirvonen ile sezonda mücadele edecek pilot aramak için yoğun mesai harcamadık, Dani zaten kısa listemizin en üst basamağındaydı. İspanya’daki Katalunya Rallisi ile bir kez daha gördük ki o hala hızlı ve potansiyeli olan bir pilot.” diyerek sözlerine başlayan Citroen Racing Takım Direktörü Yves Matton : “Dani takım içinde de çok sevilen bir pilot ve onun yeniden ailemiz içinde yer alması herkesi sevindirdi. Mikko ile örtüşen bir çok özelliği de var. Citroen markası için de takımda Hispanik bir pilotun olması Güney Batı Avrupa ve Güney Amerika için önemli bir detay.” dedi.

“Açıkcası çok güzel anılara sahip olduğum bu takıma geri dönmüş olmak beni çok mutlu etti. Bu benim 2013 için ilk tercihimdi.” diyen Dani “Son bir kaç sene benim için iyi geçmişti. Başka takımlarda başka metodlarda çalışma imkanı buldum. Citroen’e geri dönmüş olmam benim için iyi bir fırsat. Hala WRC’de ilk zaferimin peşindeyim ve bunu da kazanmak için büyük bir adım attım. Tanıdığım insanları yeniden görmek için sabırsızlanıyorum. 2010 sezonun sonunda bir çok testine katıldığım DS3 WRC’nin direksiyonunda start almak için şimdiden heyecanlanıyorum”. dedi.

Son Haberleri :

Yukarı Git