Dani Sordo Yeniden Podyumda

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Başından sonuna kadar sıkı bir mücadeleye giren Dani Sordo ve Carlos del Barrio ikilisi Akropol Rallisi’ni ikinci sırada tamamladılar. Citroen Total Abu Dhabi Takımı adına yarışa katılan İspanyol pilot Monta Carlo’da aldığı üçüncülüktan sonra sezonda ikinci kez podyuma çıkma başarısını göstermiş oldu. Takım arkadaşı Mikko Hirvonen ise yarışı sekizinci sırada tamamladı.

Son gün iki kez geçilen Pissia ve Loutraki etapları tüm yarış boyunca geçilen etapların sertliği ve servis alanına uzaklığı göz önüne alındığında “kolay” bir etaplardı.

Cuma gününden beri ikinciliğini koruyan Dani Sordo son gün farklı bir strateji ile güne başladı. Üçüncü ile arasındaki farkı koruyarak podyumdaki yerini korumayı hedefleyen Sordo iki kısa etabı iki kez geçerken temposunu yükseltmeden Loutraki’ye döndü. Sordo katıldığı 104’üncü rallisinde 20’nci kez ikincilikle ayrılmış oldu.

“Kazanmak için bastırmadık, fazla risk alıp elimizdekini de kaybetmek istemedik. Son zamanlarda rallilerden puan getiremiyordum, bu da benim üzerimde baskı oluşturuyordu. Bu ikincilik bizim için iyi bir motivasyon olacaktır. Sardinya Rallisi ile daha iyi başarılar almaya başlamak istiyoruz.”

Mikko Hirvonen ise yarışı sekizinci sırada tamamlayabildi. Hirvonen şanssız olduklarını ve bu sonucun onlar için iyi bir sonuç olmadığını belirtti : “Motorsporlarında olan şeyler bunlar. Önemli olan kalan yarışlara pozitif bakabilmek. Bir sonraki yarış şansın bizden yana olmasını diliyoruz.”

Yves Matton ise Dani Sordo’nun aldığı sonucun beklentileri dahilinde olduğunu belirterek : “Biz ondan risk almadan bitirebileceği en iyi yerde bitirmesini istedik, o da bunu yaptı. Mikko’nun aracındaki teknik sorun yarışın kalanında bizim tam anlamı ile baskı kurmamızı ve markalar şampiyonluğu için atak yapmamızı engelledi. Yazık oldu ancak sezon sonunda bize lazım olabilecek çok değerli puanlar aldık.” dedi.