Dünya Ralli Şampiyonası’nda değişiklikler

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

4 Aralık’ta Paris’de toplanan DÜnya Motor Sporları Konseyi, Dünya Ralli Şampiyonası’nda uygulanacak bazı değişikliklere imza attı.

Öncelikli olarak takımların bu sene değişmesi konusunda ısrar ettikleri sıralama konusunda pilotlar ilk gün şampiyona sıralamasına göre start alacaklar, ikinci ve üçüncü gün start listeleri sıralamaların terse çevrilmesi ile hazırlanacak.

Rally2 ile sonraki güne başlayacak ekipler P1 ve P2 pilotların ardından start alacak.

Farklı pilotlarla anlaşma yapılabilmesi için takımlar sezon içinde puan alacak bir pilot ilan etmek zorunda olmayacaklar. Yapılan değişiklik ile takımlar en az 10 yarışa katılacak bir pilot ilan edecekler.

Yayıncı kuruluşun istekleri doğrultusunda yarışların akışına da düzenleme getirildi. Buna göre Perşembe günleri seremonik start ile başlayacak yarışlardan Avrupa yarışları Pazar günü 12:00’da düzenlenecek Power Stage ile sona erecek. Power Stage en az 10 kilometre olacak.

WRC, WRC2 WRC3 ve Junior WRC kategorilerinde mücadele edecek pilotların otomobillerinde hangi kategoride mücadele ettiklerini belli edecek renkli bir sticker olacak.

Tüm FIA şampiyonalarında uygulacak olan otomobillerin güçlerine göre düzenlenen sınıfların isimlerinde de düzenlemeye gidilecek. Buna göre güçlü otomobiller küçük sayılar ile ifade edilecek, örneğin WRC otomobiller için RC1 kullanılacak.

P3 kategorisindeki pilotlar tüm sezon için alacakları kapı numaralarını seçebilecekler. Sezonluk kapı numarası talep etmek şart olmayacak. P3 kategorisindeki pilotların servis elemanlarındaki kısıtlama da kaldırıldı, ayrıca yarıştan üç hafta öncesine kadar düzenlenecek testlere de izin verilecek.

2014 Dünya Ralli Şampiyonası Takvimi de yayınlandı:
Rallye Monte Carlo, 14 – 19 Ocak
İsveç Rallisi, 05 – 08 Şubat
Guanajuato Meksika Rallisi, 06 – 09 Mart
Vodafone Portekiz Rallisi , 03 – 06 Nisan
Philips LED Arjantin Rallisi , 08 – 11 Mayıs
Sardinya Rallisi, İtalya, 30 Mayıs – 01 Haziran*
Lotos Polonya Rallisi, 27 – 29 Haziran
Neste Oil Finlandiya Rallisi, 01 – 03 Ağustos
ADAC Almanya Rallisi, 22 – 24 Ağustos
Coates Hire Avustralya Rallisi, 12 – 14 Eylül
Alsace Fransa Rallisi, 03 – 05 Ekim
RallyRACC-Katalunya Rallisi, 24 – 26 Ekim
Galler Rallisi, 14 – 16 Kasım

*FIA onayını bekliyor.