FIA Çıkış Arıyor : Ralliye Pitstop Olur Mu?

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) ilgiyi arttırma çalışmaları farklı seçeneklerin ortaya atılması ile devam ediyor. Son olarak WRC Müdürü olarak ilan edilen Michele Mouton etap içinde zorunlu lastik değiştirme seçeneğinin yarış düzenine eklenmesi konusunda görüşler olduğunu belirtti.

Bu görüşü ortaya atan Ralli İtalya direktörü Antonio Turitto’nun bu fikrini geçtiğimiz sene duyduğunu ve bu fikre karşı olmadığını dile getiren Mouton, bu fikri diğer ralli organizatörlerine sunacaklarını ve onların ne düşündüklerini merak ettiğini belirtti.

Mouton : “Güvenlik açısından da sakıncası bulunmaz ise rallilere farklı bir boyut getirecektir.” diyerek bu seçenek ile ilgili ciddi ciddi düşündüklerini de itiraf etti.

Turitto ise bu sene yarışa ekledikleri Monte Lerno etabında bunu denemek istediklerini belirtti. Monte Lerno şampiyona takvimindeki en uzun etap olarak kayıtlara geçti. Turrito, 59.13 kilometrelik özel etabı yaklaşık 90 kilometreye çıkartıp etap içine de ara servis noktası koymayı plandığını açıkladı.

Turitto : “Etabın ilk yarısını geçtikten sonra uygun bir alan bulup ekiplerin lastik değiştirmesini planlıyoruz. Bu noktada seyircinin de bu aksiyonu izleyebilmesini istiyoruz.

Takımların bu alanda iki veya dört mekaniker görevlendirip otomobillerin lastiklerini değiştirmelerini mecbur kılacağız.

Tüm bu lastik değiştirme operasyonu etap zamanına dahil olacak, bu alanda da ekipler mücadele ediyor olacak.

Bu noktada bizim asıl endişemiz lastiklerin tam olarak takılması üzerine olacak. Güvenlik açısından bu nokta çok çok önemli.

Ralli severlerin etap heyecanı içinde böylesine bir organizasyonu izleyebilmesi de yarışa ayrı bir heyecan katacak.

Bu fikrimizi FIA (Dünya Otomobil Federasyonu) ile görüşmeye devam ediyoruz, bu değişikliğin en etkili bir şekilde yarışlarda yer almasını istiyoruz.” dedi.

Etap içi lastik değiştirme uygulaması rallinin içinde olmayan bir şey değil. 1983 ve 1986 yıllarında Lancia 037 ve Delta S4 modellerini yarıştırırken böyle bir uygulama yapmıştı.

Daha sonraki yıllarda servis alanı kurallarında yapılan değişiklikler ile ekipler servis alanları dışında otomobillere müdahale şansını kaybetmişlerdi.