Fiesta R5 Gün Sayıyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

M-Sport, Ford Fiesta R5’in üretiminde son aşamaya gelindiğini açıkladı. Yeni Fiesta’nın Ocak ayında görücüye çıkmasından sonra M-Sport da satışta olan bu modelin üzerindeki son geliştirmeleri tamamlayarak Fiesta R5’i Nisan ayında garajdan çıkartmayı planlıyor.

Ford’un mali kesintiler nedeni ile durdurduğu motorsporları aktivitelerinin yarattığı sıkıntıya rağmen Fiesta R5 yepyeni bir yarış otomobili olacak. Fiesta RRC ve RS WRC araçlarından %90 farklı malzeme ile üretilecek R5’te Sadev’in şanzımanı ve M-Sport mühendislerinin geliştirdiği 32mm’lik restriktörlü motor yer alacak.

1.6L Turbo Ford Fiesta ST yol otomobilinden geliştirilecek Fiesta R5’te ayrıca yeni tasarlanan ve R5 kısıtlamalarına uygun roll-cage, benzin deposu, elektronik aksam ve geliştirilmiş aerodinamik parçalar kullanılacak. Müşterilerin harcamalarını düşürmek amacı ile M-Sport tarafından geliştirilecek araç tüm dünyadaki yarışlarda start alacak yeni jenerasyon bir otomobil olacak.

M-Sport, Fiesta R5 ile iki çekerden dört çekere geçmek isteyen pilotların bütçelerini sarsmadan gelişmeleri sağlamaları konusunda onlara yardımcı olmayı hedefliyor.

M-Sport Direktörü Malcolm Wilson : “Mühendislerimiz önümüzdeki hafta testlere başlayabilmek için geceli gündüzlü çalışıyorlar. Fiesta ailesinin en çok ilgi görecek aracını geliştirdiğimizi düşünüyoruz. Ocak ayındaki Fiesta lansmanına yetişmeye çalışıyoruz.” dedi.

Son Haberleri :

Yukarı Git