Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 774

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 789

Finlandiya’da İlk Gün Latvala’nın

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Jari-Matti Latvala, kendi evindeki Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) yarışında takım arkadaşı Sebastien Ogier’nin çok az farkla önünde ilk günü lider tamamladı.

Latvala ilk gün geçilen dört etabın ıslak zeminde geçilen ilk ikisinde en hızlı isim olurken, üçüncü etapta takım arkadaşı Ogier ile aynı zamanı elde etti. Harju kent merkezinde düzenlenen özel seyirci etabında saman balyaları ile fazla samimi olunca Ogier’den sadece saniyenin onda sekizi kadar yavaş kaldı.

Böylece Latvala ilk günü Ogier’in 4.5 saniye önünde tamamladı ve Cuma gününde geçilecek 9 etabı beklemeye başladı.

Citroen’den Kris Meeke VW pilotlarınin temposuna yaklaşabilen en hızlı pilot oldu. Citroen’in 2015 planlarını belirleyeceği son üç rallinin ilkine yüksek tempo ile başlayan Meeke, Ogier’in sadece 4 saniye gerisinde.

Juho Hanninen de ralliye hızlı başladı ancak Lankamaa etabının ikinci geçilişinde çamurdaki tekerlek izlerinde zorlandı ve günü Hirvonen’in ardında beşinci sırada tamamlayabildi.

Hirvonen ve Hanninen’in arasında sadece 0.8 saniye var ve bu ikilinin hemen ardında Andreas Mikkelsen yer alıyor. Hanninen ile Mikkelsen arasında ise sadece 0.1 saniye var. Hirvonen ve Ostberg ilk gün performansları ile hayal kırıklığı yarattılar, iki pilot sadece 4 etap sonunda liderden 30 saniye geriye düşerek geri kalan 22 etap için endişe yarattılar.

Thierry Neuville de zirvedeki gruptan biraz uzak kaldı. Hyundai pilotu liderin neredeyse 40 saniye gerisinde yer alıyor.

Finlandiya’da ilk kez WRC otomobil ile mücadele eden Robert Kubica ise temkinli bir tempoda ilerliyor. Polonyalı pilot ilk günü dokuzuncu sırada tamamladı.

İlk gün sorun yaşayanlardan Henning Solberg üçüncü özel etapta lastik patlatınca sekizincilikten onikinciliğe indi. Aynı etapta kaza yapan Jarkko Nikara ise onbirincilikteki yerini kaybetti.

İlk dört etap sonunda genel klasman ilk 10:
Poz. Sürücü, Takım, Süre/Fark
1. Jari-Matti Latvala, VW, 29:17.9
2. Sebastien Ogier, VW, +4.5
3. Kris Meeke, Citroen, +9.2
4. Mikko Hirvonen, M-Sport Ford, +26.4
5. Juho Hanninen, Hyundai, +27.1
6. Andreas Mikkelsen, VW, +27.2
7. Mads Ostberg, Citroen, +30.9
8. Thierry Neuville, Hyundai, +38.8
9. Robert Kubica, M-Sport Ford, +52.1
10. Hayden Paddon, Hyundai, +1:06.0