Finlandiya’da Ogier Kazandı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier efsanevi Neste Oil Finlandiya Rallisi’ni kazanarak sezondaki beşinci zaferine ulaşmış oldu.

Ogier, kariyerinin 12’nci zaferinde Jyvaskyla merkezinde kurulan finiş tak’ına en yakın rakibine 36.6 saniye fark atarak çıkmayı başardı. Bu sonuçla şampiyona klasmanında da en yakın rakibine 90 puan fark atmış oldu.

Thierry Neuville, peşpeşe ikinci kez podyumun ikincilik basamağına çıkmayı başardı. Belçikalı pilot Ford Fiesta RS ile mücadeleye katılan Mads Ostberg’in 21 saniye önünde yarışı ikinci sırada tamamladı.

“Burada kazanmayı hayal ediyordum” diyerek sözlerine başlayan Ogier bu yarışı kazanan İskandinav olmayan beşinci pilot oldu. Kazandığı puanların yanısıra Finlandiya’da kazanmanın hepsinden değerli olduğunu vurguladı. “Geriye düştüğümüzde atak yapmak zorundaydık ancak aracımızı ve lastiklerimizi de korumak zorundaydık.”

Kalabalık seyirci toplulukları önünde geçilen efsanevi hızlı etaplarında geçilen ilk yedi etap sonunda klasmanda yer alan ilk dört pilot 11 saniye içinde yer alıyordu.

Ancak sonrasında Ogier temposunu yükselterek devam ederken diğer pilotlar onun temposuna yaklaşamadı. Özellikle Fin pilotların kendi evlerinde Fransız pilottan bu kadar yavaş kalmaları Fin seyircileri kederlere saldı. Özellikle efsanevi Ouninpohja etabında rekorları da kırarak en iyi zamanları elde eden Ogier yarışa damgasını vurdu.

Ogier’in ardında ikincilik için mücadele eden Neuville ve Ostberg son gün boyunca heyecanı yüksek tutan pilotlar oldular. Ostberg ilk etaplarda avantajını korusa da Ouninpohja etabında yoldan çıkıp zaman kaybedince ikincilik Neuville’e gitti.

“İnanılmaz bir duygu” diyerek sözlerine başlayan Neuville “Dün lastik patlatmamıza rağmen iyi bir iş çıkarttık. Son gün de avantaj elimize gelince tempomuzu koruduk. Ralliden önce bu sonucu hayal bile edemezdim.” dedi.

Sezonun ilk yarısında hayal kırıklıkları ile mücadele eden Ostberg için bu üçüncülük iyi geldi.

“Tüm yarış boyunca sorun yaşamadan podyum mücadelesi vermek çok güzeldi. Lider gidiyorduk, ikinciliğe düştük, yerimizi koruyamadık ama yarışı üçüncü sırada tamamlamayı başardık. Zafer için mücadele etmek kendime olan güvenimi geri getirdi.”

Mikko Hirvonen yarışın ilk bölümlerinde zirveye yakın olsa da Perşembe günü yağan yağmur Fin pilotun tüm planlarını alt üst etti. Hirvonen iki kez yol dışına çıkıp takla atmaktan zor kurtulduktan sonra temposunu yükseltemedi. Hirvonen yarışı Ogier’in 1 dakika 21.6 saniye gerisinde dördüncü sırada tamamladı.

Kris Meeke beşinci sırada giderken ilk defa bindiği DS3’ü sondan bir önceki etapta takla atarak yarışı tamamlayamadı. Jarkko Nikara için de yarış umutsuz bir şekilde sona erdi. Nikara sağ ön süspansiyonunu kırınca yarışı da tamamlamayadı.

Tüm bu kazalar Dani Sordo’yu beşinciliğe çıkarttı ve İspanyol pilot pek de başarılı olamadığı yarıştan kendinci iyi bir sonuçla ayrılmış oldu.

WRC2’de kazanan Jari Ketomaa Fiesta R5 ile çıktığı ilk yarışı da yedinci sırada tamamlamış oldu. İsveçli P-G Andersson’un ardından klasmanın onuncu basamağında yer alan Robert Kubica WRC2’de de ikinciliği almış oldu.

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun dokuzuncu rallisi 22-25 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan Almanya Rallisi olacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git