Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 774

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/customer/www/rallidergisi.net/public_html/wp-content/themes/fox/inc/template-tags.php on line 789

Finlandiya’nın Gururu : Latvala

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Jari-Matti Latvala takım arkadaşı Sebastien Ogier’in baskısına rağmen kendi evindeki Dünya Ralli Şampiyonası yarışını kariyerinde ikinci kez kazanmayı başardı.

Fin pilot yarışın başından itibaren kurulduğu zirvede takım arkadaşı Ogier ve Citroen’den Kris Meeke’in baskılarına rağmen yarışın ilk yarısında farkı 31 saniyeye kadar çıkartmayı başardı.

Ancak 20’inci özel etapta Latvala etapta frenlerinden birini kaybedince zaman kaybetmeye başladı. Servise kadar kalan üç etabı da bu şekilde geçen Fin pilot servise girerken Ogier’le olan farkın 3.4 saniyeye kadar kapanmasına engel olamadı.

Ogier ise Cuma akşamı Meeke’e verdiği zamanları Cumartesi etaplarına ilk sırada çıkmayınca almaya başladı ve hatta Latvala’nın sorun yaşaması ile yine zirveye doğru yaklaştı.

Son gün geçilen üç etaptan ilkine Latvala hızlı başladı. Ogier ikinci etapta Latvala’ya cevap verse de işler son etaba kaldı. Power Stage olarak geçilen son etapta Latvala, takım arkadaşından sadece 0.1 saniye yavaş kalınca kendi evindeki ralliyi kariyerinde ikinci kez kazanmış oldu.

Citroen pilotu Kris Meeke birincilik ve dördüncülük mücadelesi veren ateşli pilotların arasında nispeten rahat bir üçüncülük almış oldu. Meeke bu sonuçla 2015 planlarında yer almak için büyük bir adım attı.

Andreas Mikkelsen dikkatli başladığı yarışı bir ara üçüncü olarak götürse de yarışı M-Sport Ford pilotu Mikko Hirvonen’in önünde dördüncü sırada tamamladı. Bir ara Meeke ile de mücadeleye giren Hirvonen Cuma günü attığı spin sonrası dördüncülük mücadelesinde de temposunu kaybetti.

Meeke ile mücadeleye girip gerilere düşen bir diğer Fin ise Hanninen oldu. Göz kamaştıran mücadeleden takla atarak gerilere düşen Hanninen, kalan etaplarda konsantrasyonunu kaybetmeden mücadelesinde devam etti ve ralliyi de genel klasman yedincisi olarak tamamladı.

Son güne kadar Hyundai’nin göz bebeği olarak yarışı altıncı sırada götüren Hayden Paddon direksiyon pompasında yaşadığı sorun sonrasında Hanninen ve Evans’ın ardından yarışı sekizinci sırada tamamlayabildi.

Avrupa Ralli Şampiyonasında da mücadele veren Craig Breen yarışı dokuzuncu sırada götürürken zıplama sonrasında yaşadığı ağrılar sonrasında yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Karl Kruuda, Jari Ketomaa ve Ott Tanak sorunlarla boğuşunca WRC2’de zafere uzandı. Gençler klasmanında da Martin Koci açık farkla zafere ulaştı.

Finlandiya Rallisi genel klasman ilk 10:

Poz Sürücü Takım Zaman/Fark
1. Jari-Matti Latvala VW 2:57:23.2
2. Sebastien Ogier VW +3.6
3. Kris Meeke Citroen +50.6
4. Andreas Mikkelsen VW +1:52.5
5. Mikko Hirvonen M-Sport Ford +2:49.7
6. Juho Hanninen Hyundai +4:29.0
7. Elfyn Evans M-Sport Ford +5:25.8
8. Hayden Paddon Hyundai +6:17.8
9. Henning Solberg Solberg Ford +12:07.0
10. Karl Kruuda ME3 Ford +14:44.7