Fırtına’dan Latvala Sağ Çıktı

  Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

  Jari-Matti Latvala, geçtiğimiz yıl ilk asfalt rallisini kazandığı Fransa Rallisi’nde üstüste ikinci zaferine ulaştı.

  2008 sezonundan sonra ilk kez Korsika’daki efsanevi Tour de Course parkurunda düzenlenen Fransa Rallisi’ni kazanan Latvala, 1983 ve 1984’te Markku Alen’in ardından bu yarışı iki kez üstüste kazanan ilk Fin sürücü oldu. Cumartesi günü sonunda yerleştiği liderlikteki yerini son gün geçilen üç etapta da koruyan Latvala podyumun ilk basamağına çıktı.

  Sürpriz bir atakla kariyerinde ilk defa ralli liderliğine yükselen Elfyn Evans ise son gün ikinciliğini korumak için Andreas Mikkelsen ile sıkı bir mücadeleye girdi ve kariyerinin en iyi derecesini Norveçlinin 3.2 saniye önünde elde etti.

  Jari-Matti Latvala (FIN), Miikka Anttila (FIN) Volkswagen Polo R WRC (2015) WRC Rally France - Corsica 2015
  Jari-Matti Latvala (FIN), Miikka Anttila (FIN)
  Volkswagen Polo R WRC (2015)
  WRC Rally France – Corsica 2015

  Dar ve bol virajlı asfalt dağ yolların yer aldığı etaplar Cuma günü yaşanan doğal afetten sonra daha tehlikeli ve bitirmesi neredeyse imkansız etaplar haline gelince bir çok sürücü yarışı tamamlayamadı.

  Yarış öncesi testlerinde otomobilini parçalayan Latvala için bu zafer ayrı bir anlam taşıyordu : “Bu zor şartlarda maksimum atak yapmamız doğru değildi, gerektiği gibi sakin kalıp zor koşullarda yarışı tamamlamamız gerekiyordu, biz de gerekeni yaptık. Geçtiğimiz yıl kazandıktan sonra burada da kazanmak için mücadele etmem gerektiğini biliyorduk, kazanarak her koşulda zirveye oynadığımızı gösterdik.”

  Sürpriz bir şekilde yerleştiği liderlikten Cumartesi gününün son etabında Latvala’ya geçilen Evans son güne üçüncü sıradaki Mikkelsen’in 28.8 saniye önünde başladı ve geçilecek son üç etap iki sürücü için de stres yüklüydü. Ancak genç sürücü son etabın son bölümünde kontrolü ele alarak yarışı ikinci sırada tamamlayarak kariyerinde en iyi noktaya çıkmış oldu.

  Kris Meeke sorunsuz götürdüğü yarışı Hayden Paddon’un önünde dördüncü tamamladı. Yeni Zellandalı sürücü ilk gün sonunda 15’inciliğe kadar geriledikten sonra yarışın bitimine bir etap kala Mads Ostberg’i de geçerek asfalt tecrübesini arttırdığını gösterdi.

  Dani Sordo da son gün dört basamak üste çıkarak ilk gün patlattığı lastiğinin acısını bir nebze de olsa çıkartmış oldu.

  Kubica ise Cumartesi günü tekrar başladığı yarışın son etabından 2 puan alarak kendini ödüllendirdi.

  Şampiyona 22-25 Ekim tarihlerinde Barcelona’da düzenlenecek Katalunya Rallisi ile devam edecek.