Fransa’da Tempoyu Latvala Belirliyor

  Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

  Jari-Matti Latvala, Fransa Rallisi’nin ilk gününde takım arkadaşı ve şampiyona lideri Sebastien Ogier’in gerilere düşmesi ile zirvede tempoyu belirleyen adam oldu.

  Latvala kariyerinin ilk asfalt zaferi için büyük avantaj elde ederken diğer takım arkadaşı Andreas Mikkelsen’in sıkıştırmalarına mani olamıyor. Fin pilot ilk günü sadece 8.2 saniye farkla lider tamamlayabildi.

  Latvala ilk etabı alıp ralliye istekli başladığını belli etti ancak Mikkelsen ikinci etabın en hızlısı olarak cevabını hemen verdi. Ancak öğle servisinde Latvala otomobilin ayarlarını güncelleyince öğleden sonra etaplarında temposunu da yükseltti. “Bir asfalt ralliyi kazanmayı hep istemişimdir ve bunun için uygun şartlar oluştu. Sabah etaplarında tempomuz biraz düşüktü ancak servisde yaptığımız değişiklikler ile öğleden sonra etaplarında istediğimiz tempoyu yakaladık. Andreas da bizi sıkıştırmaya devam ediyor ancak yarın tempomuzu koruyacağız.”

  Mikkelsen ikinci etapta Ogier’i geçip, Citroen sürücüsü Kris Meeke’e de 14.9 saniye fark atınca ikinciliğe oturdu. Ogier’in zirveden uzaklaşması ilk üç pilotun iştahını biraz daha kabartmış göründü.

  Ogier, ikinci özel etapta vites kutusundaki arızadan önce zaten bir spin atmıştı. Ogier etapta 4 buçuk dakika kaybetti ancak esas darbe bir sonraki etaba erken girince aldığı 4 dakikalık ceza oldu. Sonrasında sol ön amortisoründeki sorun ile daha da zaman kaybeden Fransız pilot ikinci şampiyonluğu için bir hafta daha beklemek zorunda kaldı.

  Meeke zirvedeki iki VW ile mücadele edecek tempoya ulaşamadı, arkasından gelen Hyundai pilotu Dani Sordo’nun 28.1 saniye önünde günü üçüncü tamamladı.

  Mads Ostberg öğleden sonra etaplarında şanzuman arızası yaşasa da günü beşinci sırada tamamladı. Mikko Hirvonen ise arka diferansiyeli değiştikten sonra daha mutlu olduğunu belirtse de günü ancak altıncı sırada tamamladı. Robert Kubica ise attığı spine rağmen günü yedinci sırada bitirdi.

  Bryan Bouffier ve Martin Prokop sırasıyla sekizinci ve dokuzuncu olurken ilk onu tamamlayan pilot Elfyn Evans oldu. Evans sabah etaplarını genel klasman dördüncüsü olarak tamamlasa da alternatör arızası baş gösteren Fiesta’sını servise iterek sokmak zorunda kalınca epey zaman kaybetti ve 12’inciliğe kadar gerilediği günü onuncu sırada tamamladı.

  Thierry Neuville turbo arızası ile geçirdiği günü onbirinci sırada tamamlayabildi.

  Fransa Rallisi’nde ikinci gününde ekipler 125.50 kilometrelik yedi özel etap geçilecek. Gün Mulhouse kentinin caddelerinde düzenlenecek özel seyirci etabı ile son bulacak.