Galler’de VW Yine Zirvede

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier, Galler Rallisi’nin ilk gününde geçilen altı etaptan dördünde en iyi zamanı el ederek Cuma gününü takım arkadaşı Jari-Matti Latvala’nın 20.1 saniye önünde tamamlamayı başardı.

Günün ilk etabı Hafren’de yaklaşık on saniye farkla etabın en hızlısı olan Ogier, öğleden sonra geçilen üç etabında en hızlısı olmayı başardı. İlk etabın ikincisi Thierry Neuville ise günü Ogier’in 62.6 saniye ardında üçüncü sırada tamamlayabildi.

Gün ilerledikçe Galler’in karanlık orman etapları daha da zorlaşmaya başladı. İlk geçişlerde çamur tabakası zeminde sıyrılınca alttan çıkan kayalar çamurdan daha kaygan bir ortam oluşturdu.

“Öğleden sonra etapları sabah geçişlerine göre fazlası ile kaygandı. Çizgimizde tutunmak zor olsa da gayet iyi bir iş çıkarttık.” diyerek zeminde olan biteni açıklayan Ogier, önünden etaba giren Latvala’nın çizgilerini ve fren noktalarını takip ettiğinden bahsetmedi bile.

Latvala güne dikkatli başladı ve en sevdiği Myherin etabını da kazanmayı başardı. Kendine güveni gelen Latvala daha yumuşak ayarlara sahip Polo R WRC’si ile zirvenin bir adım ardında takibini sürdürüyor.

“Çok zorladım zaten verecek daha fazla bir şeyim de yoktu. Başlarda zorlansam da biraz geç açıldım ve ilerledikçe kendime geldim.” diyen Latvala son etapta yüksek hızda yaşadığı bir kaç heyecanlı anı açıklamalarına eklemedi.

Neuville her zaman yaptığı gibi etapların ilk geçişlerinde yol notlarını düzelterek öğleden sonra etaplarına girdi ancak onun da hızlanacak cesareti bir türlü gelmedi.

“Elimden gelenin en iyisini yaptım, tempomuz güzel. Kaygan taşların olduğu bölümlerde tutunmamız biraz daha azaldı.”

Qatar M-Sport takımının iki pilotu Mads Ostberg ve Evgeny Novikov dördücülük ve beşincilikteler, aralarındaki fark ise sadece 3.7 saniye, ancak liderden neredeyse doksan saniye gerideler. Ostberg öğleden sonra etapları için otomobilin ayarların değiştirtirken, Novikov etap başlangıçlarında kalkış kontrol sisteminden muzdarip.

Andreas Mikkelsen, Novikov’un sadece 1.1 saniye gerisinde altıncı sırada. Martin Prokop yedincilikte yer alırken, WRC2 klasman lideri Elfyn Evans sekizinci, beş dakikalık ceza ile yarışa başlayan Dani Sordo dokuzuncu, WRC2’nin bir diğer hızlı ismi Mark Higgins ise onuncu sırada ilk günü tamamladılar.

Cuma gününü kabus gibi yaşayan pilotlar ise Robert Kubica ve Mikko Hirvonen oldu. Citroen’in iki pilotu yaşadıkları kazalar sonrası takımlarının kaderini yarışa da ceza ile başlayan Sordo’ya bıraktılar. Kubica ilk WRC deneyimine devam edecek ancak Hirvonen’in yarışa devam etme şansı kalmadı.

Üçüncü günde farklı bir zaman çizelgesi ile yarışacak ekipler Gartheiniog ve Dyfi etaplarını servis almadan ikişer kez geçecekler. Ulusal yarışmacılar da olmadığından etap araları fazlası ile kısalacak. Sonrasında günün en uzun etabı Dyfnant’ı geçecek ekipler Chirk Castle özel seyirci etabını ikişer geçerek günü tamamlayacaklar.

Son Haberleri :

Yukarı Git