Gençler Şampiyonası’nda Yeni Heyecanlar

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Citroen Racing sezon başında 2014 Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nın (JWRC) otomobil tedarikçisi olacağını ilan etmişti. FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) şampiyona ile ilgili kurallarını ve takvimi ilan etti.

JWRC takviminde altı yarış yer alıyor, sezon 3-6 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Portekiz Rallisi ile başlayacak. Pilotlar sezon sonunda şampiyonluk kupasını kaldırmak için mücadele ederken 2001 yılında Citroen Saxo Super 1600 ile şampiyon olan Sebastien Loeb’in yolunda ilk adımlarını atacaklar. Şampiyonluk ödülü ise 2015 sezonunda WRC2 kategorisinde Citroen DS3 R5 ile mücadele etmek olacak.

İlk olarak 2001 sezonunda başlayan Gençler Şampiyonası’nda hedef genç pilotların düşük bütçelerle yıldız pilotlarla aynı havayı solumaları ve mücadeleye ortak olmalarını sağlamaktı. Citroen Racing’in ilk sezonunda Sebastien Loeb ile şampiyonluğu elde ettiği şampiyonada ayrıca Dani Sola (2002), Dani Sordo (2005), Sebastien Ogier (2008) ve Martin Prokop (2009) da Citroen çatısı altından kupaya uzanmışlardı.

2011 sezonu ile beraber tek marka yarış otomobillerinin kullanılması ile farklı bir yola giren kupada 2014 sezonu ile beraber Citroen gençlerin başarısı için yarış otomobilleri hazırlayacak. Şampiyonada tüm pilotlar herkese eşit şartlar sunmak için Citroen’in en iyi iki çeker otomobillerinden olan DS3 R3 yarış otomobilleri ile mücadeleye katılacaklar.

Tüm ekiplere eşit şartlar yaratmak amacı ile Citroen Racing yarışacak pilotlara hizmet vermek üzere farklı servis garajları ile anlaştı. Bu garajlar mücadeleye katılacak tüm ekiplere düşük bütçelerle belirlenen hizmeti aynı standartlarda sunacaklar. Bu hizmetin içinde otomobilin yarışa hazır edilmesi, takım personeli, yedek parçalar, kayıt ücretlerinin ödenmesi, yarış sigortası, konaklama gibi başlıklar olacak. Tüm pilotlar yarışlarda Michelin lastikleri ve FIA yakıtı kullanacaklar.

Şampiyonaya 28 yaşından küçük tüm pilotlar katılabilecek. Pilotlar Potekiz, Polonya, Finlandiya, Almanya, Fransa ve Galler rallilerinin tüm etaplarında mücadele edecekler. Puanlama da FIA’nın şampiyona pilotlarına verdiği sisteme göre yapılacak. Ayrıca şampiyonaya katılacak pilotlar aynı zamanda WRC3 klasmanında da mücadele verecekler.

Şampiyona sonunda en başarılı ekibe Citroen ve Total desteği ile 2015 sezonunda Dünya Ralli Şampiyonası’nın altı yarışında DS3 R5 otomobil ile yarışma şansı verilecek.

Pilotlar klasmanının yanısıra Uluslar Kupası’nın da yer alacağı organizasyonda Citroen’in geliştirdiği takım felsefesini de desteklemek amacı ile Takımlar Kupası da yer alacak. Takımlar Kupası’nın birincisi de 2015 sezonunda DS3 R5 ile mücadele edecek pilotu takımı olmaya hak kazanacak.

Son Haberleri :

Yukarı Git