Hyundai İlk Zaferine Neuville ile Ulaştı

  Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

  Thierry Neuville, ADAC Almanya Rallisi’ni kazanarak kariyerinin ilk zaferine ve Hyundai Motorsport Takımı’nın da ilk birinciliğine imza atmış oldu.

  Belçikalı pilot yarışın bitimine iki etap kala Jari-Matti Latvala ve Kris Meeke’in kaza yaparak yarış dışı kalması ile liderliğe yükseldi ve kalan son iki etapta sorun yaşamadan yarışın galibi oldu.

  Latvala, takım arkadaşı Sebastien Ogier’nin kaza yapması ile devraldığı liderliği Kris Meeke önünde 56 saniyeye kadar çıkartmış ve son gün geçilecek dört etap ile zafere uzanacağını düşünüyordu.

  Meeke ise Latvala’nın Polo R WRC’sini üzüm bağlarına soktuktan sonra devraldığı liderliği not hatası ile sağ virajda savrularak soldaki duvara çarpması ile sadece bir etap sonra kaybediverdi.

  Tüm bu savrulmalardan sonra Hyundai sürücüsü Neuville takım arkadaşı Dani Sordo’nun 37 saniye önünde son iki etaba lider girdi. Servis sonrası geçilen etaptan da sorunsuz çıkan Neuville’in, 2005 yılından beri ilk kez bir Belçikalının zafere ulaşması için, önünde bir etap kalmıştı. Bunu da sorunsuz halleden Hyundai i20 WRC sürücüsü kariyerinin ve takımın ilk ralli zaferine ulaştı.

  Neuville shakedown’daki kazasından sonra adeta yeniden üretilen i20 WRC’si ile sıfırdan zirveye ulaştı.

  Sordo’nun ardında, Volkswagen’in kalan tek pilotu Andreas Mikkelsen yer alıyor. Mikkelsen de Latvala’nın yoldan çıktığı yerde spin atarak kaybettiği zamanlarla belki de ikinciliği kaçırdı.

  Rallinin son etabı, PowerStage’i kazanarak fazladan üç puanı kapan Elfyn Evans kariyerinin ilk podyum pozisyonundan sadece 5 saniye uzakta yarışı tamamladı. M-Sport Ford ile yeniden başlayan macerasında Mikko Hirvonen artık takım arkadaşının da ardında kalıyor. Fin pilot ralliyi Evans’ın 6.9 saniye gerisinde tamamladı.

  İlk altının son basamağında tüm yarış boyunca not sorunları ile de mücadele eden Citroen pilotu Mads Ostberg yer alıyor. Ostberg, Ford pilotları Martin Prokop ve Dennis Kuipers’in önünde yarışı tamamladı.

  Hyundai takımının üçüncü pilotu Bryan Bouffier ise daha önce de parçaladığı otomobilini son etabın başında bir kez daha üzüm bağlarına soktu ve yarışı tamamlayamadı.

  WRC2’de Pontus Tidemand zaferi son etapta Ott Tanak’ın ellerinden çaldı. İsveçli pilot yarış içinde liderliğe çıksa da patlayan lastiği ile zirveden düşmüş ancak son etapta Tanak’ı 1.8 saniye geçerek liderliğe oturdu.

  Genç sürücülerde ise Sebastien Lefebre, Alman Christian Riedemann’ı 9.4 saniye geçerek zafere ulaştı.

  ADAC Almanya Rallisi Genel Klasman ilk 10:
  1. Thierry Neuville Hyundai 3:07:20.2
  2. Dani Sordo Hyundai +40.7
  3. Andreas Mikkelsen VW +58.0
  4. Elfyn Evans M-Sport Ford +1m03.6
  5. Mikko Hirvonen M-Sport Ford +1m10.5
  6. Mads Ostberg Citroen +1m22.7
  7. Martin Prokop Czech Ford +4m52.8
  8. Dennis Kuipers M-Sport Ford +9m18.1
  9. Pontus Tidemand M-Sport Ford +11m35.4
  10. Ott Tanak Autotek Ford +11m37.2